سی‌ان‌ان: کرونا جدایی کامل اسکاتلند از بریتانیا را تسریع می‌بخشد

برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که روش‌های جداگانه انگلیس و اسکاتلند برای مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا می‌تواند در نهایت منجر به جدایی کامل دو کشور شود.

 

به گزارش تسنیم به نقل از سی‌ان‌ان، بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه وارد یک منطقه در شمال اسکاتلند شد و در اظهاراتی مدعی شد که این سفر تعهدش برای یک کشور متحد را اثبات می‌کند.

 

جانسون گفت: بریتانیای متحد یک نهاد مقتدر و قوی است. تصور می‌کنم مردم واقعا خواستار آن هستند که کل کشورمان را متحد و قوی ببینند و این دقیقا چیزی است که می‌خواهیم آن را انجام دهیم.

این در شرایطی است که جانسون در نخستین سفرش به اسکاتلند در سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه‌ای برای دیدار با نیکولا استورژن وزیر اول این کشور نخواهد داشت.

 

در حالی که اسکاتلند از بحران ویروس کرونا به شدت آسیب دیده است ولی میزان محبوبیت استورژن افزایش یافته است، علت اصلی این مساله رویکرد محتاطانه تر وزیر اول اسکاتلند برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در مقایسه با نخست وزیر انگلیس بوده است.

 

میزان حمایت افکار عمومی از هدف نهایی سیاسی استورژن که همان استقلال اسکاتلند است، با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

 

در مقابل میزان محبوبیت جانسون با افت محسوسی همراه بوده است. مهمترین هدف جانسون از سفر به اسکاتلند تلاش برای جلب حمایت مجدد برخی سیاستمداران این کشور است.

 

به نظر می‌رسد راهبرد و رویکرد کاملا متفاوت دولت انگلیس با دولت اسکاتلند برای مقابله با شیوع ویروس کرونا می‌تواند نشانگر این مساله باشد که دو کشور برای جدایی کامل از یکدیگر آماده شده‌اند.

آیا لندن ترمز دستی رویکرد ضد چینی را کشید؟

وزیر امور خارجه انگلیس در یک عقب نشینی آشکار از همراهی از مواضع ضد چینی کاخ سفید، به همتای پکنی خود اعلام کرد که لندن همچنان به توسعه روابط سازنده و مثبت با دولت چین متعهد است و برخی کارشناسان این سخنان را ناشی از کاهش شانس پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آبان‌

ادامه »

اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, شرق آسیا, غرب اروپا, مقاله

آدهانوم و رد تهمت‌های بی‌پایه پمپو علیه سازمان بهداشت جهانی

ادعاهایی که وزیر خارجه آمریکا طرح کرده کاملا بی‌اساس و غیرقابل قبولند. تمرکز اصلی ما در سازمان جهانی بهداشت نجات جان انسان‌ها در سراسر جهان است و طرح چنین اظهاراتی باعث انحراف حواس ما نخواهد شد

ادامه »

اروپا, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی