سوءمدیریت آمریکا در واکسیناسیون کرونا؛ واکسن‌هایی که دورانداخته می‌شود

سوءمدیریت در توزیع و تزریق واکسن کرونا در آمریکا موجب شده تا درصدی از واجدان شرایط تمایلی به واکسیناسیون نداشته و حتی در برخی موارد واکسن‌های کرونا بلااستفاده منقضی شوند.

 

به گزارش ایرنا، تارنمای سی ان ان امروز خبر داد که در برخی از بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و داروخانه‌های آمریکا، ویال های واکسن کرونا پیش از آنکه صرف تزریق به افراد واجد شرایط شوند، نیمه‌تمام منقضی شده و به دور انداخته می‌شوند.

 

به نوشته سی ان ان، از ۲۲ میلیون دوز واکسن کرونا که تاکنون میان بیمارستان‌ها و داروخانه‌های آمریکا توزیع شده، تنها ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نخستین دوز خود را دریافت کرده‌اند.

 

عدم توازن میان عرضه و تقاضا و توزیع نامناسب واکسن موجب شده تا برخی مانند کارکنان مراکز درمانی و ساکنان آسایشگاه‌های سالمندان که در رده نخست گروه‌های اولویت‌دار هستند تمایل به تزریق واکسن نداشته و از سوی دیگر برخی از کادر درمان که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شاغل نیستند از دسترسی به واکسن محرومند.

 

دولت فدرال برای تسریع در روند واکسیناسیون از ایالات خواسته تا به تزریق افراد سالمند و دیگر گروه‌های اولویت‌دار مشغول شوند اما با این وجود برخی از مناطق آمریکا هنوز بر واکسیناسیون رده نخست گروهای های اولویت‌دار تمرکز کرده‌اند حتی اگر به قیمت حیف‌ومیل واکسن‌های خارج از فریزر تمام شود.

 

به نوشته سی ان ان، هفته پیش قرار بود به کادر درمان یکی از بیمارستان‌های نیویورک واکسن مدرنا تزریق شود که برخی از آنان غیبت کرده و در زمان مقرر حاضر نشدند. به ناچار پرستاران برای جلوگیری از هدر رفتن چند دوز واکسن، در محلات این شهر به جست‌وجوی افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن پرداختند.

 

به نوشته سی ان ان، برخلاف هر آمپول که حاوی یک دوز است، هر ویال واکسن کرونا ۵ دوز دارد و تا ۶ ساعت پس از تزریق نخستین دوز قابل نگهداری است. برخلاف اطلاعات کارخانه که اعلام کرده هر ویال حاوی ۵ دوز واکسن است، در عمل مشخص شد که هر ویال حاوی ۶ دوز است و بیمارستان‌ها برای تزریق این دوزهای اضافه برنامه‌ریزی نکرده بودند.

 

به نوشته سی ان ان، پرستاران نمی‌توانند واکسن را به هر کسی تزریق کنند و ممکن است جریمه شوند. بنابر مقررات ایالت نیویورک، اگر کادر درمان واکسن را آگاهانه به گروه‌های دیگر تزریق کنند ممکن است با جریمه‌ای بالغ بر ۱ میلیون دلار و باطل شدن مجوز فعالیت خود در سطح ایالت مواجه شوند.

 

سی ان ان به نقل از یکی از بیمارستان‌های ایالت اورگان نوشت که در نخستین روزهای واکسیناسیون به ناچار ۲۷ دوز واکسن فایزر را که مهلت تزریقشان گذشته و منقضی شده بودند، بلااستفاده دور انداختند.

 

آخرین آمار نشان می دهد، شمار مبتلایان کرونا در آمریکا حدود ۲۳ میلیون نفر و تعداد جانباختگان به بیش از ۳۸۳ هزار نفر رسیده است. شمار بهبود یافتگان نیز براساس آخرین آمار نیز ۱۳ میلیون و ۴۸۳ هزار نفر گزارش شده است.

شورش در آمریکا نماد ورشکستگی دستگاه سیاسی

آمریکا که همواره درباره وضعیت دموکراسی در سایر کشورهای جهان ابراز نگرانی کرده، در حال حاضر در حال تبدیل شدن به کانون این نگرانی‌ها در داخل و خارج است

ادامه »

اجتماعی, اسیا, امپریالیسم, امریکا, جهان, حقوق بشر, حوادث, خبر, شمال افریقا

آغاز فعالیت پارلمان جدید ونزوئلا؛ تقویت «چاویسم» در آمریکای لاتین / پشتیبانی روسیه از مجمع ملی جدید ونزوئلا

به رغم ممانعت سران برخی کشورها از جمله آمریکا در به رسمیت شناختن مجلس ملی ونزوئلا و شکست مخالفان دولت مادورو، آغاز به کار این مرجع قانونگذار با حضور نمایندگان موافق سیستم بولیواری، نویدبخش تحولاتی سرنوشت ساز در آینده سیاسی این کشور و تقویت نظام چاویسم درآمریکای لاتین به شمار می‌رود.

ادامه »

اتحادیه عرب, امریکا, امریکای لاتین, انتخابات, تحریم, خبر, روسیه, کانادا, ونزوئلا

سی‌ان‌ان؛ آمریکا در هرج و مرج و چین در مسیر پیشرفت

تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان روز پنجشنبه نوشت: ایالات متحده صحنه هرج‌ومرج و آشوب‌های انتخاباتی است و با وجود گرفتاری کشورهای سراسر جهان در همه‌گیری کووید – ۱۹، چین در مسیر پیشرفت قرار دارد و در حال احیای اقتصاد و دنبال کردن اهداف ژئوپولیتیکی‌اش است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, بلژیک, جهان, چین, شرق آسیا, همبستگی