کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

سقوط وحشتناک ۲ کارگر در مخزن تقطیر کارخانه راکتور ساز اهواز

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز گفت: آتش نشانان دو کارگری که در یک مخزن تقطیر در شرکت راکتور ساز اهواز سقوط کرده بودند را از درون مخزن خارج کردند.

 

ابراهیم قنبری امشب در گفت و گو با برنا در اهواز در توضیح این خبر اظهار کرد: ساعت ۱۵ و ۵۳ دقیقه امروز شنبه ۲۸ تیرماه، گزارش سقوط دو کارگر در شرکت راکتور ساز اهواز به سامانه ۱۲۵ اطلاع رسانی شد.

 

او گفت: تیم ایستگاه ۶۶ آتش نشانی اهواز با سه دستگاه خودرو به محل حادثه اعزام و پس از بررسی صحنه حادثه متوجه شدند که مخزن تقطیری که کارگران در حال کار بر روی آن بودند، بر اثر پاره شدن زنجیر جرثقیل و سقوط کلاهک مخرن، باعث حادثه شده است.

 

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز افزود: دو کارگری که آماده جوشکاری روی این مخزن بودند، وسایل حفاظتی مثل کمربند و حمایل نداشتند و پاره شدن زنجیر جرثقیل و سقوط کلاهک موجب سقوط آن ها در مخزن شد.

 

قنبری با اشاره به وضعیت نامطلوب یکی از حادثه دیدگان بیان کرد: در بررسی های اولیه عوامل اورژانس مشخص شد متاسفانه یکی از کارگران خارج شده از درون مخزن علایم ضربه و آسیب مغزی را دارد که سریعا به بیمارستان منتقل شد.

 

مدیر آتش نشانی شهرداری اهواز رعایت اصول ایمنی را اصل اولیه کار دانست و اضافه کرد: برای شروع هر کاری ابتدا باید از امنیت و ایمنی مطلوب آن کار اطمینان حاصل کرده و از انجام کار با هر درصدی از ریسک، اجتناب کرد.

 

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در پایان افزود: این عملیات ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه و پس از اعزام هر دو مصدوم به بیمارستان به پایان رسید.

دستمزد زیر۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان؛ توافق کارفرماها و دولت

هنوز در بسیاری از کارگاه‌ها در پشت پرده فریز مزدی در جریان است و کارفرمایان با ترفند جدیدتری از افزایش دستمزد مطابق مصوبات شورایعالی کار طفره می‌روند

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد, فقر, کارگری, گزارش

چهار کارگر بازداشتی هفت تپه به قید کفالت آزاد شدند

به گزارش ایلنا، یوسف بهمنی، ابراهیم عباسی، مسلم چشم خاور و محمد خنیفر، چهار کارگر بازداشتی هفت تپه که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، آزاد شدند.   از قرار معلوم، این آزادی به قید کفالت صورت گرفته است.   سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن سپاس وقدردانی از زحمات وکیل این کارگران (سرکارخانم فرزانه

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حزب کمونیست ایران و جنبش کارگری – سندیکایی ایران

صد سال از بنیادگذاری حزب کمونیست ایران گذشت. حزب کمونیست ایران طی دوران زندگی و مبارزه خود عرصه‌های گوناگون جامعه عقب ‌نگه داشته‌ شده ما را مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داد و از این رهگذر خدماتی پرارزش و تاریخی به‌یادگار گذاشته است.

ادامه »

اروپا, امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, یادنامه