سرپرست وزارت دفاع افغانستان: نگران خروج نیروهای آمریکایی نیستیم

سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان، در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که کشورش هیچ گونه نگرانی درباره این موضوع ندارد.

 

به گزارش سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «اسدالله خالد»، نامزد پیشنهادی وزارت دفاع ملی افغانستان امروز (سه‌شنبه، ۲۷ آبان) در جلسه رای اعتماد پارلمان این کشور، گفت که بر خلاف گزارش‌ها درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، امکان دارد شمار نیروهای خارجی در این کشور افزایش یابد.

 

وی همچنین افزود که نیروهای خارجی به‌صورت کامل از افغانستان، خارج نخواهند شد.

 

خالد خاطرشان کرد که هیچ نگرانی مبنی بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، وجود ندارد.

 

وی همچنین تصریح کرد که هرگاه نیروهای خارجی به‌صورت کامل از افغانستان خارج شوند، نیروهای افغان ۹۶ درصد عملیات‌ها را بر عهده دارد و تنها در ۴ درصد به پشتیبانی هوایی نیروهای خارجی، نیاز دارند.

 

نامزد پیشنهادی وزارت دفاع ملی افغانستان از شکست برنامه‌های طالبان در یک سال گذشته برای سقوط ولایت‌های قندوز، ارزگان، فراه و غزنی و پس‌گرفتن ۹ شهرستان از دست این گروه و نجات ۷۰۰ زندانی از زندان‌های طالبان، خبر داد.

 

وی از ادامه جاگزین شدن هواپیماهای آمریکایی به‌جای هواپیماهای روسی در نیروی هوایی افغانستان خبر داد و گفت که روند ساخت و ساز برای استفاده از این هواپیماها در بخش‌های گوناگون، ادامه دارد.

 

همچنین خالد گفت که در سال آینده روند ایجاد واحدهای جدید نظامی به نام رنجرها در اردوها، ایجاد خواهد شد تا از مشغولیت بیشتر نیروهای کماندو در هر بخش، جلوگیری شود.

عبدالله: نقشی درباره حضور و یا خروج آمریکا از افغانستان نداریم

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان گفت افغانستان نقشی درباره حضور و یا خروج آمریکا از این کشور ندارد و آمریکایی‌ها مطابق با شرایط خود این تصمیم را می‌گیرند

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, دخالت نظامی

نیویورک‌تایمز: تغییرات ترامپ در پنتاگون برای خروج از افغانستان است

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به تغییرات اخیری که دونالد ترامپ در پنتاگون اعمال کرده است، این تغییرات را در راستای تسهیل و شتاب‌دهی به برنامه او برای خارج ساختن نظامیان کشورش از افغانستان دانست.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جهان, دخالت نظامی

چرایی تشدید مخالفت آمریکا با حضور چین در آسیای مرکزی

«سرگئی کوژمیاکین» تحلیلگر سیاسی روس در یادداشتی که در اختیار خبرنگار خبرگزاری فارس قرار داد، به بررسی دلایل افزایش مخالفت‌های آمریکا با حضور چین در آسیای مرکزی پرداخته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, اقتصادی, امریکا, تاجیکستان, جنگ سرد, جهان, چین, ژئوپلیتیک, سیاسی, قرقیزستان, قزاقستان