سازمان ملل: اقدامات گروه‌های مسلح در ادلب سوریه می‌تواند جنایت جنگی باشد

کمیساریای ارشد حقوق بشر سازمان ملل نگرانی خود را نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر نقض‌های شدید حقوق بشر در مناطق تحت تصرف گروه‌های مسلح مخالف دولت در استان ادلب در شمال غرب سوریه ابراز کرد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، سخنگوی این کمیساریا در کنفرانسی خبری به “گزارش‌هایی نگران کننده” مبنی بر موارد بازداشت غیرنظامیان از جمله کارمندان بخش امداد و کمک های انسانی در مناطق تحت تصرف هیات تحریر الشام و دیگر گروه‌های مسلح اشاره کرد.

 

وی گفت که کمیساریا اخباری بسیار نگران کننده درمورد اعدام‌هایی دریافت کرده است که در حق برخی از بازداشت شدگان بعد از “محاکمه‌های” برگزار شده توسط گروه‌های مسلح، صورت گرفته است.

 

سخنگوی این کمیساریا عنوان داشت که افراد مسلح هیات تحریر الشام تاکید کرده‌اند که نور الشالو، خبرنگار ۲۸ ساله را در حبس نگه داشته‌اند. وی در ماه سپتامبر گذشته به اتهام “جرایم اخلاقی و کیفری” بازداشت شد چراکه به مسائل مربوط به بازداشت سه فرزندش رسیدگی می‌کرد. احتمال اعدام این زن نیز وجود دارد.

 

وی ادامه داد، کمیساریای حقوق بشر همچنین اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد هیات تحریر الشام دست به اعدام‌هایی در حق افراد بازداشت شده زده است، آن هم با این استدلال که آنها وابسته به طرف‌های درگیر دیگر همچون ارتش سوریه یا یگان‌های کرد هستند و همچنین با اتهام تکفیر، زنا، سرقت و قتل این اعدام‌ها انجام شده است. اما قانون بین‌المللی صدور حکم و اجرای اعدام‌ها بدون حکم قضائی قبلی را که تمامی ضمانت‌های لازم را به همراه نداشته باشد، ممنوع می‌کند. اعدام‌هایی هم که بدون این شروط انجام شود، ممکن است به سطح جنایت جنگی برسد.

 

وی افراد مسلح را به إعمال قوانین خود بر غیرنظامیان متهم کرد که این امر اساساً حقوق بشر از جمله آزادی و امنیت شخصی و آزادی آمد و شد را نقض می‌کند.

افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان

در پی افزایش جنایات نیروهای وابسته به سازمان سیا در افغانستان مردم این کشور همزمان با خروج نظامیان آمریکایی خواستار منحل شدن این واحدها شدند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, جنایات جنگی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

استرالیا از ائتلاف دریایی آمریکا خارج می‌شود/ جنایات استرالیا در افغانستان را منتشر کنید

شبکه ای بی سی گزارش داد، استرالیا تا پایان سالجاری میلادی از ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا که در حال گشت زنی در تنگه هرمز است، خارج می‌شود.

ادامه »

استرالیا, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر

اعتراف انگلیس به جنایات جنگی خود در عراق

یک روزنامه انگلیسی از پرداخت ۲۵ میلیون دلار از طرف وزارت دفاع انگلیس برای حل و فصل دعاوی اثبات نشده مربوط به «جنایات جنگی» نظامیانش در عراق خبر داد که برخی آن را اذعان ضمنی به ارتکاب این جنایات قلمداد می‌کنند.

ادامه »

انگلستان, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, غرب اروپا