«پیپل دیلی»: کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیزرا شبیه میخ می‌بیند

آمریکا از تاریخ سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، روی‌هم‌رفته ۷ هزار و ۹۶۷ مورد تحریم را اعمال کرده است.از دیدگاه آمریکا، قدرت به معنای مداخله عمدی در امور سایر کشورهاست

ادامه »

اروپا, اسیا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, فرانسه

همایش مجازی کوبا‌یی‌های ساکن اروپا علیه تحریم‌های اقتصادی آمریکا

محاصره اقتصادی، تجاری و مالی توسط ایالات متحده به مثابه یک نسل کشی است و سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت دونالد ترامپ  برای به زانو در آوردن کوبا، شدت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, حقوق بشر, خبر, کوبا

رویترز ؛ تهران راه واقعی عبور از تحریم‌ها را پیدا کرده است

خبرگزاری رویترز گزارش داد: تهران با ایستادگی ایرانیان و عملی‌شدن سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، راه واقعی عبور از تحریم‌ها را پیدا کرده است.

 

برخی سایت های خبری همچون رویترز و آسیا تایمز گفتند، ایران در سایه مقاومت خود و همچنین تصویر واضح‌تری که اکنون از عملکرد «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا»(اینستکس – INSTEX) وجود دارد به راه عملی و واقعی دور زدن تحریم های آمریکا بسیار نزدیک شده است.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، آسیا تایمز نیز در این باره اضافه کرده است: تهران انتظار دارد که نهایتا تا ۲۰ مارس (۲۹ اسفند ۱۳۹۹) سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا به مرحله عملیاتی برسد و بخشی از تجارت ایران با اروپائیان از این طریق برقرار شود. به نظر می رسد تاریخ ۲۰ مارس زمانی است که اروپائیان به همتایان خود در تهران وعده آن را داده‌اند.

 

اگر چه اینستکس با اعتباردهی مالی به تجارت کالاهای پزشکی و یا کشاورزی آغاز به کار می‌کند اما به مرور الگویی برای تجارت در زمینه‌های دیگر میان ایران و اروپا می‌شود.

 

رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: در قالب اینستکس پرداخت‌های مالی میان ایران و اروپا سهم مهمی در عبور ایران و اروپا از استیلای دلار در بازار مالی جهان خواهد داشت.

 

علاوه بر اینستکس، حضور ایران در «کمیسیون مشترک» که شامل نمایندگان چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه (طرفین توافقنامه بین‌المللی برجام) می‌شود، این نوید را می‌دهد که قدرت های بزرگ جهانی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و آنها نمی‌خواهند نتیجه سال‌ها دیپلماسی جهانی صرفا به خاطر تصمیم غیرمسئولانه ترامپ در خروج از برجام هدر رود.

 

در میان این کشورها حمایت بسیار قوی از توافق هسته‌ای وجود دارد و ایران در این زمینه نگرانی خاصی احساس نمی‌کند. در جلسه «کمیسیون مشترک» که نمایندگان ایران، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه حضور داشتند و نماینده اتحادیه اروپا ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت، مقرر شد اینستکس خیلی زود آغاز به کار کند. در بیانیه‌ای که پس از این نشست از سوی اتحادیه اروپا نشر یافت، تصریح شده که اروپا به نتیجه بخشی اینستکس امیدوار است و مراحل عملیاتی این ابزار پشتیبان در اسرع وقت شروع به کار می‌کند.

 

نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این باره گفت که طرفین برجام معتقد به حفظ برجام با قوت و اصرار هستند.

 

میخائیل اولیانوف افزود: برخی مشکلات به خصوص در زمینه اقتصادی وجود دارد که تلاش می‌کنیم در اسرع وقت بر آنها غلبه کنیم.

 

اینستکس به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه» (Clearing house- شرکتی که در سیستم‌های مالی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خرید و فروش اوراق بهادار را برعهده دارد) عمل می‌کند و ارز مبنا در این شرکت «یورو» است.

 

بر این اساس، در ابتدا انتظار می‌رود که تجارت صرفا در حوزه کالاهای اساسی همچون دارو، پزشکی و کشاورزی صورت گیرد و معاملات مربوط به نفت نیز که از سال گذشته میزان فروش آن از سوی ایران کاهش یافته و منبع اصلی ارز خارجی این کشور است نیز پوشش یابد.

نامه مادورو به مردم جهان در محکوم کردن تحریم‌های ظالمانه آمریکا

تحریم ها در مدت پنج سال، با جلوگیری از ایجاد روابط اقتصادی جهان با این کشور آمریکای جنوبی، کاراکاس را از دسترسی به ارز مورد نیاز، مواد غذایی و پزشکی، قطعات یدکی و مواد اولیه ضروری برای فعالیت‌های اقتصادی بازداشته است

ادامه »

اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر, ونزوئلا

چین خواستار تعمیق مشارکت راهبردی جامع دوجانبه با ایران شد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه در ارتباط با سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به کشورش گفت که چین خواستار تعمیق مشارکت راهبردی جامع دوجانبه با ایران است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, سازمان ملل

آلمان؛ در سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران مشارکت نمی‌کنیم

وزارت خارجه آلمان در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا اعلام کرد این کشور در سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران مشارکت نخواهد کرد.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

بورل: تعهدات هسته‌ای و حقوق بشر دو شرط حیاتی اروپا برای تعامل با ایران است

جوزپ‌ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هفتم اکتبر طی سخنانی در نشست عمومی پارلمان اروپا در بروکسل ضمن ابراز نگرانی از موارد نقض حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و تحقیق درباره اعدام‌های اخیر در این کشور شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, صندوق بین‌المللی پول, مذاکرات اتمی