وزرای دفاع روسیه و چین نقشه راه همکاری نظامی را امضا کردند

وزرای دفاع روسیه و چین در نشست کاری که از طریق یک ویدئو کنفرانس برگزار کرده بودند، با یک نقشه راه همکاری نظامی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی موافقت کردند.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش

روسیه و «آ سه آن» اولین رزمایش دریایی خود را در جنوب شرق آسیا برگزار می‌کنند

نماینده دائم روسیه در انجمن ملل جنوب شرق آسیا(آ سه آن) از برگزاری اولین رزمایش دریایی مشترک میان دو طرف در اوایل دسامبر خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده دائم روسیه در سازمان آسه آن در جنوب شرق آسیا از برگزاری اولین رزمایش مشترک نیروی دریایی این کشور با اعضای این سازمان در شرق آسیا خبر داد.

 

براساس گزارش خبرگزاری تاس، «الکساندر ایوانف» گفت: این رزمایش اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۱ در آبهای اندونزی در شمال جزیره سوماترا برگزار خواهد و سه روز به طول خواهد انجامید.

 

وی توضیح داد، ناو بزرگ ضد زیردریایی «ادمیرال پانتلیف» در این رزمایش مشارکت می‌کند. این رزمایش با هدف تقویت عملکرد نیروی دریایی روسیه و کشورهای عضو آسه آن و در راستای تضمین آزادی دریانوردی تجاری و کشتیرانی در آبهای منطقه برگزار خواهد شد.

 

ایوانف اضافه کرد، این رزمایش در دو مرحله مجازی و دریایی برگزار می‌شود و «پرابو سابیانتو» وزیر دفاع اندونزی فرماندهی برگزاری آن را بر عهده دارد.

 

روسیه و آسه آن چهارمین دور گفت‌وگوهای خود را به صورت ویدئو کنفرانسی در روز ۲۸ اکتبر گذشته برگزار کردند. این نشست به مناسبت سی امین سالگرد روابط میان مسکو و سازمان آسه آن انجام شد و طی آن اسنادی در زمینه تقویت روابط میان دو طرف به امضا رسید. در همین نشست رهبران دو طرف تصمیم به برگزاری اولین رزمایش مشترک روسیه و کشورهای عضو آسه آن گرفتند.

 

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه طی سخنرانی در این نشست گفت که فدراسیون روسیه و اعضای آ سه آن مواضع مشابهی در مورد مسائل کلیدی جهانی دارند.

 

پوتین در این رابطه گفت: روسیه و کشورهای آ سه آن از بسیاری جهات مواضع مشابهی در مورد مسائل کلیدی جهانی و منطقه ای دارند. آنچه مهم است این است که همه ما از همکاری برابر و سودمند متقابل در منطقه وسیع آسیا و اقیانوسیه حمایت کنیم.

 

منطقه شرق آسیا منطق فعالیت ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکاست و حضور ناوهای نیروی دریایی این کشور در مناطق مختلف آسیا-اقیانوسیه تنش‌هایی را میان آمریکا-چین و کشورهای دیگر به وجود آورده است.

 

کشورهای عضو آ سه آن شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام هستند و روسیه عضو شریک این انجمن است.

شی جین پینگ: چین به دنبال هژمونی بر همسایگان نیست

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین طی نشست روز دوشنبه خود با رهبران ۱۰ کشور اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) گفت که پکن در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر دریای جنوب چین، بر همسایگان کوچکتر منطقه‌ای خود “قلدری” نخواهد کرد.

ادامه

آ. سه. آن, اقتصادی, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

زاخارووا: ناتو هشدارهای مسکو را نادیده گرفته و همچنان در آتش تنش‌ها می‌دمد

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت، ناتو همچنان در آتش تنش‌ها در مرزهای روسیه می‌دمد و هشدارهای مسکو را نادیده می‌گیرد. این دیپلمات روس، رزمایش‌های مشترک آمریکا و استونی را نمونه دیگری از این اقدامات دانست.

ادامه

استونی, امریکا, جهان, روسیه, شرق اروپا, ناتو