پنج کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندی همزمان با سفر ترامپ به هند

در جریان تظاهرات معترضان هندی علیه قانون بحث‌برانگیز شهروندی در دهلی نو، پایتخت، در روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، پنج نفر از جمله یک پلیس جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این مرگبارترین تظاهرات از زمان تصویب این قانون در سال گذشته به حساب می‌‌آید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, افغانستان, امریکا, بنگلادش, پاکستان, جهان, خبر, هندوستان

عبدالله خواستار ممنوع‌الخروج شدن مقامات انتخاباتی افغانستان شد

یک روز پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان عبدالله عبدلله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی سابق و نامزد شکست خورده انتخابات با ارسال نامه ای به وزارت کشور افغانستان خواستار ممنوع الخروج شدن روسای کمیسیون‌های انتخابات شد.

ادامه »

اتحاد شوروی, اقتصادی, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

تجارت پاکستان و چین منهای دلار

پاکستان که در طول چند ماه اخیر تحت فشار شدید دولت ترامپ برای کاهش مناسبات تجاری و اقتصادی با چین رقیب سرسخت آمریکا قرار دارد، اکنون تصمیم دارد تا با حذف دلار از معاملات تجاری با پکن، همکاری‌ها خود با چین را آسان تر کند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, شرق آسیا

پاکستان: معامله‌های تسلیحاتی آمریکا مانع ثبات منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در آستانه سفر «دونالد ترامپ» به هند، گفت: معامله‌های تسلیحاتی آمریکا در سطح منطقه نه تنها مزاحم و مانع وضعیت صلح و ثبات، بلکه پیامدهای امنیتی منفی برای پاکستان به دنبال خواهد داشت.

ادامه »

امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان

رسانه آمریکایی: اشغال نظامی افغانستان «شکست خورده» و تلاش ما برای «هیچ» است

تارنمای خبری «واشنگتن اگزمینر» روز سه‌شنبه در ادامه کشته‌شدن نظامیان ایالات متحده در افغانستان در گزارشی انتقادی نوشت: آمریکا در افغانستان همچون حیوان چهارپایی است که در یک «گردونه» (چرخ گردان) برای رسیدن به «هیچ» می‌دود و همچنان به اشغال نظامی «شکست خورده» خود در خاک افغانستان ادامه می‌دهد.

 

واشگتن اگزمینر در این مطلب به قلم «دنیل دیپتریس» (by Daniel DePetris) نوشت: شنبه گذشته (۱۹ بهمن ماه) بار دیگر شاهد کشته شدن دو نظامی (تروریست) آمریکایی در ولایت ننگرهار افغانستان به دست فردی بودیم که لباس نظامی نیروهای افغان را به تن کرده بود.

 

تارنمای این رسانه آمریکایی در ادامه انتقاد از حضور نظامی آمریکا در خاک افغانستان نوشت: درحالی که آمریکا و زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آن در دوحه قطر سرگرم مذاکره با گروه طالبان است، هنوز آتش بسی بین این گروه با نیروهای دولتی و خارجی حاضر در افغانستان صورت نگرفته و همچنان شاهد تلفات نظامیان آمریکایی هستیم.

 

واشنگتن اگزمینر نوشت: حاصل این مذاکرات هرچه باشد و حتی اگر به مصالحه و امضای اسنادی هم منجر شود، اما به نظر در جریان این مذاکرات، هزاران نظامی آمریکایی همچنان در منطقه آتش خواهند بود، برای چه منظور؟

 

نویسنده منتقد این مقاله می‌نویسد: از آنکه هرصبح به رایانه خود رجوع می‌کنیم و شاهد تلفات نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان بوده‌ایم، مغموم شده‌ایم؛ در تلویزیون نیز شاهدیم که وکلای مجلس آمریکا این شعار نخ نما شده را درباره (ادامه اشغال نظامی) افغانستان بر زبان می‌آورند که «لازم است تا با تروریست ها در آنجا (افعانستان) به جنگیم تا لازم نباشد با آنها در اینجا (آمریکا) بجنگیم»، این یک کابوس است.

 

دیپتریس در پایان مقاله انتقاد آمیز خود از حضور نظامی آمریکا در خاک افغانستان در تارنمای واشنگتن اگزمینر می‌نویسد: افغانستان به مانند «چرخ گردانی» (چرخ عصاری) است که پایانی در آن دیده نمی‌شود و آمریکا نیز به مانند چهارپایی است که برای دست یافتن به «هیچ» خود را به آن بسته است.

 

آمریکا در زمان ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش و با دستاویز قرار دادن حمله به برج های تجارت جهانی در نیویورک، در اکتبر سال ۲۰۰۱ به منظور سرنگون کردن حکومت طالبان به خاک افغانستان حمله برد.

 

این اشغال نظامی که تاکنون به مدت ۱۹ سال ادامه یافته و به یکی از طولانی‌ترین جنگ ها در تاریخ آمریکا بدل گشته است، تاکنون نه تنها نتیجه‌ای برای ارتش آمریکا در بر نداشته، بلکه منجر به ثباتی در منطقه و قدرت گرفتن دوباره گروه طالبان و حضور گروه تکفیری – تروریستی داعش در آن کشور شده است.

ایرنا

هواپیمای نظامی امریکا از نوع «E-۱۱» با ۸۳ سرنشین در افغانستان سقوط کرد + ویدئو

یک مقام نظامی آمریکا امروز دوشنبه در گفتگو با سی بی اس سقوط هواپیمای نظامی این کشور در افغانستان را تایید کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, حضور نظامی, خبر, ویدیو

نگرانی آمریکا از همکاری اقتصادی چین و پاکستان

آلیس ولز» معاون وزیر امور خارجه آمریکا که برای دومین بار طی هشت ماه گذشته به پاکستان سفر کرده است در سخنانی با انتقاد از مشارکت اقتصادی چین و پاکستان مدعی شد که این همکاری ها به ضرر اسلام آباد است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, سوئیس