درگیری معترضان با پلیس اسپانیا در سومین شب اعتراضات

معترضان اسپانیایی برای سومین شب متوالی در جریان تظاهرات در اعتراض به زندانی کردن یک خواننده رپ از بابت توئیتهای جنجالی اش، با پلیس این کشور درگیر شدند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بعد از آنکه پلیس اسپانیا روز سه شنبه بعد از پناه بردن این خواننده رپ به نام پابلو هاسل به یک دانشگاه در کاتالونیا با یورش به دانشگاه وی را دستگیر کرد، تظاهراتی از سوی معترضان به بازداشت وی به راه افتاد. از زمان راه افتادن این تظاهرات طی سه شنبه شب تا کنون ده ها نفر دستگیر شده‌اند.

 

این خشونت‌ها باعث جنجالی شدن اقدام حزب چپ افراطی پودموس، یک شریک رده پایین در ائتلاف چپگرای حاکم در اسپانیا، که با زندانی کردن هاسل مخالفت و از معترضان حامی وی حمایت کرده، شده است.

 

بر اساس گزارش پلیس اسپانیا، در جریان تظاهرات پنجشنبه شب در بارسلونا و بعد از آنکه معترضان موانعی را ایجاد کرده و نیروهای پلیس وادار به شلیک گاز اشک آور علیه آنها شدند، شش تن دستگیر شدند.

 

شاهدان از مشاهده سطل آشغالها و لوازم منزل به آتش کشیده در مرکز شهر بارسلونا، مرکز کاتالونیا خبر دادند.

 

گزارش شد که اتاق خبر روزنامه ال پریودیکا دو کاتالونیا مورد حمله قرار گرفته است. همچنین تصاویری از درگیری ها در شهر والنسیا در یک شبکه تلویزیونی پخش شد.

 

صدها تن نیز در میدان پوئرتا دل سول شهر مادرید تجمع کرده و خواستار آزادی هاسل شدند. معترضان به سمت نیروهای پلیسی که سمت آنها می‌آمدند بطری پرتاب کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه این درگیری ها چند ساعت طول کشید.

 

پلیس در این شهر ۱۹ تن را دستگیر کرد در حالی که سرویس اورژانس این شهر نیز گفت ۵۵ تن در جریان این درگیری ها شامل۳۵ افسر پلیس مجروح شدند.

 

در بارسلونا و سه شهر دیگر کاتالونیا، چهارشنبه شب تظاهرکنندگان به سمت نیروهای پلیس اشیای مختلف پرتاب کرده و موانع را به آتش کشیدند در حالی که نیروهای پلیس هم به سمت معترضان یورش برده و به سمت آنها گلوله های پلاستیکی شلیک کردند. در این روز حدود ۵۰ تن در سراسر این کشور دستگیر شدند.

 

پره فرر، مدیر پلیس منطقه ای کاتالونیا گفت، افسران این نیرو با یک “سناریوی بسیار پیچیده” به دلیل “حجم بالای بی نظمی عمومی” که شامل غارتگری بوده، مواجه شده اند.

 

او اظهار کرد، پلیس تحقیقاتی درباره زنی جوان که پنجشنبه شب در بارسلونا در نتیجه برخورد گلوله پلاستیکی پلیس یک چشمش را از دست داده آغاز کرده است.

 

هاسل که به داشتن دیدگاه های چپگرایانه مشهور است بعد از خودداری از تسلیم کردنش به پلیس برای طی مجازات ۹ حبس به خاطر انتشار توئیت‌هایی علیه پادشاه سابق اسپانیا و متهم کردن پلیس به شکنجه کردن و کشتن تظاهرکنندگان و مهاجران دستگیر شد.

حضور هزاران معترض در خیابان‌های بارسلونا در اعتراض به‌ دستگیری یک خواننده چپ‌گرای رپ

هزاران معترض سه‌شنبه شب برخی خیابان‌های بارسلونا را تحت سلطه درآوردند تا خواستار آزادی خواننده رپی شوند که پس از گرفتن حکم حبس به اتهامات تجلیل از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب باسکی و توهین به پادشاهی در آهنگ‌هایش، توسط پلیس اسپانیا دستگیر شده بود.

ادامه »

اسپانیا, اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر

حزب کمونیست فرانسه: فرمول واکسن کرونا را به همه جهان بدهید + فیلم

برای نجات بشریت از شر ویروس مرگبار کرونا فرمول واکسن کووید۱۹ را در اختیار تمام شرکت های داروسازی جهان بگذارید. این بخشی از سخنان فابین روسل، دبیرکل حزب کمونیست و سناتور فرانسوی است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, فرانسه

پزشکان میانماری در اعتراض به کودتای ارتش دست از کار کشیدند

کارمندان ۷۰ بیمارستان و مرکز پزشکی در ۳۰ شهر میانمار امروز (چهارشنبه) در اعتراض به کودتای نظامی در این کشور دست از کار کشیده‌اند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, میانمار

فعالان حامی فلسطین، ساختمان شرکت نظامی اسرائیلی در انگلیس را تحت کنترل درآوردند

اعضای مجموعه گروه‌های موسوم به «اقدام فلسطینی و ضدیت با نابودی» که حامی حقوق مردمی فلسطین و مخالف اشغالگری اسرائیل است، روز دوشنبه به مقر شرکت نظامی اسرائیلی البیت در شهر «واترهد» واقع در ۴۲۱ کیلومتری جنوب غرب لندن، وارد شدند.

ادامه »

اسراییل, اعتراضات اجتماعی, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین