دبیرکل خانه پرستار؛ مشکل اصلی ما خلف وعده‌هاست/ مشکل دیگر وجود تبعیض ساختاری

البته که پرداخت و تعلق آن به همه پرستاران یک گام مثبت است اما مشکل دیگر و مهمتر پرستاران، وجود تبعیض در نظام سلامت کشور بین پزشکان و پرستاران است. این در حالی است که بار اصلی مراقبت و نگهداری از بیماران برعهده پرستاران است، نه پزشکان.

 

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار، در گفتگو با ایلنا، گفت: آقای نوبخت و وزارت بهداشت همچون سنوات قبل، وعده‌هایی را تکرار می‌کنند. ما امیدواریم این وعده‌ها بالاخره یک روزی محقق شوند اما تجربه گذشته نشان می‌دهد که دوستان، بارها نظراتشان را تغییر می‌دهند.

 

شریفی مقدم در خصوص وعده تعلق فوق‌العاده ویژه به همه پرستاران گفت: مسئله فقط پرداخت یا عدم پرداخت فوق‌العاده ویژه نیست. البته که پرداخت و تعلق آن به همه پرستاران یک گام مثبت است اما مشکل دیگر و مهمتر پرستاران، وجود تبعیض ساختاری در نظام سلامت کشور بین پزشکان و پرستاران است. این در حالی است که بار اصلی مراقبت و نگهداری از بیماران برعهده پرستاران است، نه پزشکان.

 

این نماینده پرستاران ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه مقرر بود حقوق همه کارکنان دولت که پرستاران نیز شامل آنها می‌شوند، ۵۰ درصد اضافه شود اما پرستاران و مجموعه آموزش پرورش محروم ماندند. بعدها این افزایش قانونی به کارکنان آموزش و پرورش، تعلق گرفت اما پرستاران تازه در سال ۹۸ مشمول این موضوع شدند. یعنی آخرین گروه بودند و چند سال تاخیر نیز درباره افزایش حقوق آنها صورت گرفت.

 

شریفی مقدم درباره موضوع اختصاص فوق‌العاده ویژه به همه پرستاران و کادر درمان تاکید کرد: طبق قانون دستگاه‌های دولتی اجازه دارند حقوق ۳۵ درصد از کارکنان خود را تا ۵۰ درصد افزایش دهند. در خصوص این موضوع نیز ما شاهد تبعیض و نابرابری بودیم؛ به طوری که فوق‌العاده ویژه به کارکنان ستادی و اداری وزارت بهداشت تعلق می‌گرفت اما پرستاران از این موضوع محروم بودند. علت اصلی این تبعیض نیز روابط نابرابر موجود در نظام سلامت و درمان کشور است؛ به طوری که مسئولین و مقامات بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها، همان اعضای هیات علمی هستند که غالبا پزشکند. حقوق اعضای هیات علمی تا ۲۰ میلیون تومان در ماه می‌رسد و در کنار آن، انواع و اقسام مزایای دیگری ازجمله کارانه و غیره نیز به آنها تعلق می‌گیرد. این قشر، درک چندانی از حقوق و دستمزد حداقلی پرستاران ندارند.

 

شریفی مقدم ضمن استقبال از وعده دولت و وزارت بهداشت برای پرداخت فوق‌العاده ویژه به همه پرستاران و کادر درمان، گفت: مشکل ما در خصوص این اظهارات آن است که مسئولان بارها وعده داده‌اند و عمل نکرده‌اند؛ این موضوع به بی‌اعتمادی نسبت به وعده‌های مسئولین در بین پرستاران دامن زده است. ما اظهارات اخیر آقای نوبخت را به فال نیک می‌گیریم اما سابقه این اظهارات نشان می‌دهد که تا تحقق عملی این وعده‌ها باید صبر کرد.

 

دبیرکل خانه پرستار در خصوص موضوع پرداخت کل معوقات پرستاران تا پایان هفته بعد نیز گفت: مشکل اصلی ما خلف وعده‌هاست. برای مثال وزیر بهداشت در زمستان گذشته دست‌کم دو بار اظهار کرد که تا پایان سال ۹۸ کل معوقات پرستاران صفر خواهد شد. ولی هم اکنون شش ماه از سال ۹۹ نیز می‌گذرد و همچنان معوقات پرداخت نشده است.

 

شریفی مقدم درباره موضوع استخدام پرستاران جدید و نیز تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی و قراردادی به استخدامی افزود: امروز موضوع عدم استخدام کافی پرستاران به یک مرض مزمن نظام بهداشت و درمان کشور تبدیل شده است. فقط شما نگاه کنید که در سال‌های اخیر به چه میزان تعداد اعضای هیات علمی افزایش یافته است اما به این نسبت افزایش ورود و استخدام پرستاران را نداشته‌ایم.

 

شریفی مقدم با اشاره به کمبود شدید تعداد پرستاران در کشور، گفت: مسئولان وزارت بهداشت مرتب می‌گویند ما سالانه ۱۰ هزار تخت به نظام درمان کشور اضافه کرده‌ایم. این فی‌نفسه شاخص مثبتی نیست. طبق معیارهای جهانی مهمتر از تعداد تخت و تجهیزات، این است که به ازای هر تخت دو و نیم پرستار باید استخدام شود.

 

شریفی مقدم با اشاره به وضعیت نامناسب بیمارستان‌های خصوصی کشور، افزود: افزایش تجهیزات و حتی کادر در بیمارستانهای خصوصی هیچ حاصلی ندارد بلکه عواقب و پیامدهای منفی زیادی نیز دربردارد؛ زیرا بیمارستان‌های خصوصی غالبا هزینه‌های کاذب و اضافی بر افراد تحمیل می‌کنند و بسیاری از تجویزات و جراحی‌ها در بیمارستان‌های خصوصی، اضافی و غیرضروری و صرفا برای سودجویی است. باید بیمارستان‌های دولتی و عمومی تقویت شوند و تعداد پرستاران آنها نیز افزایش یابد.

 

شریفی مقدم در خصوص روند استخدام پرستاران در سال‌های اخیر، گفت: میزان استخدام پرستاران در سال ۹۷ تقریبا صفر بوده است. در سال ۹۸ حدود ۱۰ هزار مجوز استخدام دادند که از این تعداد فقط ۴ هزار استخدام شامل پرستاران بود. در سال ۹۹ نیز که ما شاهد استخدام جدیدی نبوده‌ایم. این در حالی است که ما سالانه ۳ الی ۴ هزار نفر خروجی در بین پرستاران به دلیل بازنشستگی و مهاجرت و غیره داریم.

 

شریفی مقدم در پایان ضمن اشاره به فشار شدید به جامعه پرستاری در دوره کرونا، افزود: طبق آمارها تاکنون بین ۱۴ الی ۱۵ هزار پرستار در دوره کرونا به این بیماری مبتلا شدند. پرستاران بیش از شش ماه است که در صف اول مبارزه با این ویروس قرار دارند. دقت باید کرد که میزان تماس و مراقبت پرستاران درباره بیماران کرونایی بسیار بیشتر از حد مرسوم است. حمایت همه‌جانبه از جامعه پرستاری در همه جوامع اهمیت دارد اما در دوره کرونا این اهمیت دوچندان دارد. مسئولان باید به این موضوع بیشتر توجه کنند.

تجمع پرستارن اصفهانی در مقابل استانداری/ مطالبات ما را بدهید

پرستاران خواهان پرداخت حق کرونا، اصلاح روند تعداد مرخصی استعلاجی و نیز تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی به وضعیت استخدامی هستند که در این سالها بارها از سوی جامعه پرستاری مورد تاکید قرار گرفته است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر, کارگری

سیاست دولت در تشکیل شرکت­‌های پیمانکاری نیروی انسانی، به سلامت کل مردم صدمه زده

کارشناسان نظام سلامت می‌گویند: اگر پرستاران از امنیت شغلی، استخدام دائمی و دستمزد بهتر و عادلانه‌تر در میان کادر درمانی و بهداشتی کشور به خصوص در قیاس با پزشکان برخوردار بودند، احتمالا میزان تلفات و خسارات جانی و مالی بحران کرونا در بخش درمان کشور، بس بسیار کمتر از میزان کنونی بود.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, کارگری, گزارش