آغاز تحریم‌های جدید آمریکا و متحدان عرب آن علیه ایران

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که این کشور به همراه متحدان عرب خود تحریم‌هایی را علیه نهادهای وابسته به ایران و گروه‌های مقاومت وضع کرده است.

ادامه »

امارات, امریکا, ایران, بحرین, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, کویت

برگزاری رزمایش بزرگ پدافند هوایی روسیه با مصر

ارتش روسیه برای نخستین بار یک رزمایش بزرگ پدافند هوایی را با مصر و با شرکت مجموعه‌های از سامانه موشکی خود چون«بوک-ام» «تور-ام» و «پکورا اس – ۱۲۵» برگزار کرد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, مصر

حزب کمونیست عراق؛ به سرکوب تظاهرکنندگان فوراً پایان دهید!

همبستگی با حزب کمونیست عراق و جنبش اعتراضی مردم عراق

 

در ارتباط با خیزش‌های مردمی اخیر در عراق، هیئت سیاسی حزب کمونیست عراق روز ۲۵ اکتبر (۳ آبان) بیانیه‌ای منتشر کرد که ترجمهٔ فارسی را در اینجا می‌خوانید.

 

بار دیگر تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم مورد سرکوب خونینی قرار گرفته است که خشونت آن کمتر از خشونتی نیست که در نخستین روز این ماه و پس از آن رخ داد و سازمان‌های سیاسی و مردمی ملّی و بین‌المللی به طور گسترده‌ای آن را محکوم کردند. پس از کشتار عمدی‌ ددمنشانه‌ای که در آن روز صورت گرفت، دولت قول داد که در روزهای آینده طور دیگری رفتار و عمل کند.

 

امروز روزی بود که به آن قول‌ها عمل شود. امّا آنچه رخ داد فاجعه‌ای دیگر و رویداد فجیع تازه‌ای برای مردم و میهن بود که در آن، علاوه بر استفاده از گاز اشک‌آور به طور گسترده و برای آسیب رساندن عمدی به تظاهرکنندگان، در چند جا از گلوله‌های لاستیکی و واقعی استفاده شد، که در نتیجهٔ آن، ۳۰ تظاهرکننده شهید و بیشتر از ۲۰۰۰ تظاهرکننده زخمی شدند.

 

آنچه روی داد نشان از ناتوانی دولت در عمل کردن به قول‌هایش و حفاظت از تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز، و تأمین و تضمین امنیت و پایداری کشور ماست. همچنین، نشان دهندهٔ درست بودن نظر و خواست حزب ما در بیانهٔ ۲۳ اکتبر (۱ آبان) ۲۰۱۹ است که در آن خواهان استعفای دولت کنونی و تشکیل دولتی جدید شد؛ دولتی منسجم و با قدرت‌های استثنایی معیّن، به دور از سهمیه‌بندی کنونی قدرت، با هدفِ متوقف کردن وخامت مداوم اوضاع و حل‌وفصل بحران‌هایی که توان کشور را گرفته است، و قرار دادن کشور در مسیر امنیت، ثبات، بازسازی، و توسعه. سرکوب ننگینی که امروز در عراق صورت می‌گیرد باید بی‌درنگ متوقف شود. ما از رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، سخن‌گوی پارلمان، و قوهٔ قضایی می‌خواهیم که گامی جدّی و فوری به منظور بیرون بردن کشور از بحران کنونی بردارند. در غیر این صورت، مسئولیت تاریخی آنچه اکنون در حال وقوع است و آنچه فردا در میهن عزیز ما رخ خواهد داد، به عهدهٔ آنها خواهد بود.

 

این سرکوبِ محکوم فوراً باید متوقف شود!

 

هیئت سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست عراق،‌۲۵ اکتبر ۲۰۱۹ (۳ آبان ۱۳۹۸)

 

 همبستگی با حزب کمونیست عراق و جنبش اعتراضی مردم عراق

 

بر اساس بیانیهٔ منتشر شده توسط کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست عراق در روز اول آبان ۹۸، کمونیست‌های عراق در واکنش به سیاست‌های منفعلانه و غیرقابل‌توجیه دولت عراق، به طور رسمی خواستار استعفای دولت، برگزاری انتخابات تازه پارلمانی، و همچنین برگزاری انتخابات شوراهای ایالتی شده است.

 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در هفته‌های اخیر تعدادی از رفقای حزب کمونیست عراق در جریان یورش‌های سرکوبگرانهٔ نیروهای انتظامی و عناصر مشکوک جان خود را از دست داده و تعداد زیادی نیز زخمی شده‌اند. از بامداد روز جمعه تا این لحظه، دست‌کم ۷۴ تن از تظاهرکنندگان کشته شده‌اند.

 

در شامگاه روز یکشنبه ۵ آبان، رفیق رائد فهمی، دبیرکل حزب کمونیست عراق، در کنفرانس مطبوعاتی‌ای که در ساختمان مرکزی حزب در بغداد برگزار شد، استعفای خود و دیگر نمایندگان کمونیست در پارلمان و شوراهای ایالتی کشور را اعلام کرد.  او تأکید کرد که این تصمیم مطابق با رهنمودهای بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست عراق در اول آبان است، و با توجه به ناتوانی مداوم دولت و پارلمان عراق در برآوردن خواست‌های قانونی معترضان علیه نظام سهمیه‌بندی فرقه‌یی-قومی و فساد دستگاه حاکم گرفته شده است. حزب کمونیست عراق حمایت قاطع خود را از خواست‌های برحق تظاهرکنندگان اعلام کرده است.

 

حزب تودهٔ ایران در پیام خود به رهبری حزب کمونیست عراق، همبستگی کامل خود را با مبارزهٔ مردم و کمونیست‌های عراق در شرایط بغرنج آن کشور اعلام کرد.

نامۀ مردم

نخست‌وزیر لبنان در سیزدهمین روز اعتراضات اعلام کرد به‌‌«بن‌بست» رسیده و استعفا کرد

نخست‌وزیر لبنان در واکنش به ادامه اعتراض‌های مردمی، اعلام کرد، به «بن‌بست» رسیده و استعفای خود و دولتش را تسلیم رئیس‌جمهور می‌کند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان