دولت رئیسی در تدارک یورش گسترده به حقوق زحمتکشان است!

سرانجام مجلس گوش‌به‌فرمان در آخرین پرده از سناریوی مهندسی انتخابات ریاست‌جمهوری، به اعضای کابینهٔ ابراهیم رئیسی به‌جز یک وزیر پیشنهادی رأی اعتماد داد. یکی از این وزیران حجت‌الله عبدالملکی است که از درون یکی از انگلی‌ترین بنیادها با حمایت ولی فقیه به وزارت کار راه گشوده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله

راهکارهایی برای حفظ تعادل سازمان تامین اجتماعی/ چگونه خطر از سرِ “مستمری بازنشستگان” دور می‌شود؟

افزایش منظم و سیستماتیک ورودی‌ها فقط از طریق افزایش حقوق شاغلان ممکن است؛ وقتی حداقل حقوق زیاد شود (مطابق سبد معیشت یا لاقل تورم ناظر بر سبد معیشت) به تاسی از آن، حداقل مستمری هم افزایش می‌یابد و دیگر نیازی به اجرای همسان‌سازی و تشدید بحران منابع و مصارف در سازمان نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

آموزشیاران نهضت سوادآموزی تجمع‌کننده در مقابل مجلس، دیشب را در خیابان به صبح رساندند

جمعی ازپذیرفته نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای سومین روز متوالی در تهران مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

نرخ «سبد معیشت» به یازده میلیون تومان رسید/ مزد و مستمری فقط ده روزِ ماه کفاف می‌دهد

نرخ سبد معیشت حداقلی به حدود یازده میلیون تومان رسیده و کارگران نزدیک ۱۹ روز از هرماه را بدون مواجب و خرجی زندگی می‌کنند؛ باید پرسید برنامه دولت سیزدهم برای حل این بحرانِ فزاینده به راستی چیست؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

حذف کامل پیمانکاران خواسته‌ی ما از دولت سیزدهم است

کارگران پیمانکاری صنعت نفت در پیامی مشترک، خواسته‌ی خود را حذف کامل پیمانکاران عنوان کردند.

 

به گزارش ایلنا، در نامه‌ی کارگران پیمانکاری آمده است: «اینجانبان جمعی از پرسنل پیمانکاری صنعت نفت هستیم که در مناطق مختلف کشور در حال خدمت به صنعت نفت کشور می‌باشیم. متاسفانه حقوق ما را پیمانکار پرداخت می‌کند، این در حالی است که نیروی دائمی شرکت‌های نفتی هستیم.

 

در کجای دنیا یک شرکت حقوق را به پیمانکار پرداخت می‌کند و پیمانکار نیروی انسانی بخشی از آن را برای خود برمی‌دارد و مابقی را به کارکنان می‌دهد؟ آیا این انصاف است!

 

در اوایل دهه نود، قدم‌های بزرگی برای حذف پیمانکار برداشته شد و بسیاری از افراد به صورت مستقیم با شرکت محل کار خود طرف قرارداد شدند اما با آمدن دولت جدید این روند متوقف شد!

 

ما به نمایندگی از طرف کارکنان پیمانکاری سراسر کشور اعلام می‌کنیم مهمترین مطالبه ما از مسئولین دولت سیزدهم حذف پیمانکار نیروی انسانی است. انتظار داریم با حذف پیمانکار امنیت شغلی ما افزایش پیدا کند و شرکت‌های سودجو به اسم پیمانکار نیروی انسانی برای همیشه در جای جای کشور حذف شوند.»

به‌جای ایجاد اصطکاک بین نیروهای سیاسی ضد دیکتاتوری، در راستای همکاری آن‌ها تلاش کنیم!

در هفته‌های واپسین دورهٔ دولت “تدبیر و امید” و به‌موازات تدارک کابینه و برنامۀ دولت بعدی، رسانه‌های مجاز درون کشور، چه از سنخ اصولگرا و چه اصلاح‌طلب، صفحه‌های همگی آن‌ها سخنوری‌های بی‌مایه حسن روحانی و معاون اول او جهانگیری دربارهٔ ۸ سال گذشته و وعده های سرخرمن ابراهیم رئیسی در مورد ۴ سال آینده را

ادامه

اتحادیه اروپا, افغانستان, امپریالیسم, امریکا, انگلستان, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, عراق, کارگری, لیبی, مقاله, نئولیبرالیسم

بازنشستگان تامین اجتماعی؛ «بار مالی لایحه دائمی شدن همسان‌سازی» لفاظی است

جمعی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اعلام کردند که هیات رئیسه مجلس در قبال خواسته بازنشستگان سکوت کرده و به جای حل مشکل بازنشستگان به دنبال پیدا کردن نقطه ضعف‌های دولت است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

مصیبتِ آزمون استخدامیِ آموزشیاران نهضت سوادآموزی

سالهاست که آموزش و پرورش با کمبود معلم مواجه است و سعی می‌کند این کمبود را با نیروهای غیررسمی جبران کند. نیروهای خرید خدمات آموزشی، سرباز معلم‌ها، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای حق‌التدریس درواقع به کار گرفته شدند تا نیاز آموزش و پرورش در ایران را برطرف کنند اما این به‌کارگیری حرف و حدیث‌های بسیاری

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, فرهنگ, کارگری, گزارش, معلمان

در نبود تشکل مستقل کارگری، خطر اخراج برای کارگر پیمانکاری نفت به صدا درآمد

وضعیت اشتغال ۵ کارگر پیمانکاری بخش تعمیرات فازهای ۹ و ۱۰ که به حالت تعلیق درآمد بود، مناسب نیست و خطر اخرج، یکی از این افراد را تهدید می‌کند. این در شرایطی است که کارگران از تشکل لازم برای دفاع از حقوق صنفی خود برخوردار نیستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری