شرکای گروه کارگری اصل ۴۳ قانون اساسی را دور زدند/ تورم واقعی ۳۰۰ است نه ۳۶.۵ درصد

کمیته مزد شورای عالی کار با بررسی‌ نوسانات اقتصادی و بهره‌گیری از شاخص‌‌های علمی و مورد تایید جامعه‌ی بین الملل، در حوزه تغذیه و… ، قیمت سبد معاش را بیش از ۸ میلیون تومان، محاسبه کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

چگونگی تعیین حداقل دستمزد، سبد معاش و نشست‌های شورای‌عالی کار

امسال با افزایش سه برابری نرخ بنزین، قیمت کالا‌های خدماتی و غیرخدماتی نیز افزایش پیدا کرد و تورم، مطابق آمارهای رسمی، عدد ۴۰ درصدی را در کارنامه‌اش به‌ثبت رساند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

حدود ۳۰ هزار هکتار از جنگل‎های رودبار در آتش سوخت

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان از مهار شدن آتش‌سوزی جنگل‌ها در این استان خبر داد.

 

«سرهنگ محمد قربانی» فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت آتش‌سوزی جنگل‌های گیلان گفت: از شب گذشته وضعیت جوی استان با سرما و باد سرد همراه بوده است و در حال حاضر نیز بارندگی داریم. از ساعت ۲۲ شب گذشته به بعد تمام حریق‌ها اطفاء شدند.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر در جنگل‌ها آتش‌سوزی نداریم که در حال گسترده شدن باشد، زیرا از بعدازظهر روز گذشته از گسترش آتش جلوگیری به عمل آمده است. البته ممکن است درخت‌ها و کنده‌‎هایی که روی زمین افتا‌ده اند دودهایی را از خود ساطع کنند که امکان شعله‌ور شدن آنها وجود ندارد.

 

سرهنگ قربانی گفت: برای بررسی خسارت‌ها به سادگی نمی‌توان به نتیجه رسید و باید کارشناسان ما بررسی‌ها را از امروز آغاز کنند. تا ساعت ۱۰ شب گذشته ۹۹ درصد حریق‌ها در ۶۲ تا ۶۴ نقطه رسیده بود که بعضا تا شعاع‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر را در بر گرفته بودند. نیروهای ما آماده‌باش کامل بودند و اجازه ندادند حریق گسترده‌ شود.

 

قربانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان در پاسخ به این سوال که حریق چه وسعتی از جنگل‌های گیلان را درگیر کرده است، گفت: ۹۹ درصد حریق‌ها که در سطح استان رخ داده حدود ۱۳۰ تا ۱۳۵ هکتار بوده‌ است که همگی سطحی بوده‌اند، ولی فعلا آمار دقیق نیست. ما ۱۶ شهرستان در استان داریم که به جز شهرستان‎های املش، آستانه اشرفیه و رودسر مابقی شهرستان‌ها در حوزه حریق قرار داشتند.

 

وی درباره وضعیت آب و هوای استان گیلان گفت: در حال حاضر هوای استان بسیار سرد بوده و بارندگی داریم. همچنین گزارش شده که رشت فردا بارندگی خواهد داشت. لازم به ذکر است که بیشترین حریق ما در رودبار بوده که حدود ۳۰ هزار هکتار را در بر گرفته است. ما دیگر در این مناطق گسترش آتش و شعله‌ای نداریم.

مرگ و نقص عضو تعداد زیادی از کارگران ساختمانی

رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اعلام اینکه ۵۰ درصد حوادث کار در کشور، برای کارگران ساختمانی رخ می‌دهد، گفت: متاسفانه ۶۵ درصد فوتی‌ها و نقص عضو شامل قطع نخاع و قطع عضو در حوادث کار، از بین کارگران ساختمانی است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

کالای ضروری از سفره کارگران حذف شده است

یک کارگر پتروشیمی تندگویان گفت: دستمزدها در سال ۹۸ به هیچ وجه با افزایش قیمت‌ها تناسبی نداشت و کارگران از این شرایط ناراضی بودند؛ در سال آینده حتی با سه برابر شدن دستمزدها نیز به وضعیت مناسبی نمی‌رسیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مصاحبه و گفتگو