جهش ۲۲.۷ درصدی تجارت خارجی چین در سال ۲۰۲۱

داده‌های رسمی نشان می‌دهد، تجارت خارجی و مجموع صادرات و واردات چین در سال ۲۰۲۱ میلادی رشدی ۲۲.۷ درصدی را نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۲۰۲۰ تجربه کرده و ارزش آن به رقمی معادل ۲۸.۳۳ تریلیون یوان (حدود ۴.۳۸ تریلیون دلار آمریکا) رسیده است.

 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از “سی جی تی ان”، طبق گزارش اداره کل گمرک چین، این آمار در مقایسه با برآورد ثبت شده از تجارت خارجی این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی و قبل از همه گیری کرونا، ۲۳.۴ درصد رشد داشته است.

 

بر این اساس، هم صادرات و هم واردات چین به روند رشد دو رقمی خود در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۱ ادامه داده و به ترتیب جهشی ۲۲.۷ و ۲۲.۶ درصدی را نسبت به صادرات و واردات سال گذشته تجربه کرده‌اند.

 

بر اساس این گزارش، واردات و صادرات چین فقط در ماه سپتامبر ۲۰۲۱، نسبت به سال گذشته ۱۵.۴ درصد جهش داشته است.

سرخوردگی چینی‌ها از کار با دولت روحانی

در دولت آقای روحانی و بعد از امضای برجام، گرایش دولت به سمت کار با غرب بود. دوستان قدیمی همچون چین که در دوران تحریم به ما کمک کرده‌بودند، مورد نظر دولت برای ادامه همکاری نبودند. لذا سرخورده شدند.

ادامه

اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, سیاسی, شرق آسیا

گاردین؛ تبعیض بین کشورهای فقیر و غنی در تزریق واکسن مانعِ احیای کامل اقتصادی جهانی‌ست

رئیس صندوق بین‌المللی پول هشدار داد جدی ترین مانع رشد اقتصادی جهان تبعیض بین کشورهای ثروتمند و فقیر در تزریق واکسن کووید-۱۹ است و به این دلیل رشد اقتصادی جهان ممکن است کاهش داشته باشد.

ادامه

اسکاتلند, اقتصادی, امریکا, بانک جهانی, جهان, چین, حقوق بشر, سازمان بهداشت جهانی, صندوق بین‌المللی پول

مجاهد: بین ایران و افغانستان توافقات مهمی صورت گرفت/ نمایندگان انگلیس و طالبان ملاقات کردند

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه بین هیأتی از ایران و طالبان در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه توافقات مهمی صورت گرفت.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, اقتصادی, انگلستان, ایران, جهان, قطر, گزارش