نگاهی فراتر از انتخابات فرمایشی ولی فقیه به تحولات فراروی کشور

پاسخ قاطع و “نه تاریخی”‌ اکثر مردم کشورمان به دیکتاتوری ولایی در رابطه با نمایش یازدهمین دورهٔ‌ “انتخابات مجلس شورای اسلامی” مؤید این واقعیت است که سران حکومت و در رأس آنان ولی فقیه، خامنه‌ای، و کارگزارانش نزد اکثر مردم به‌لحاظ سیاسی بی‌اعتبار شده‌اند.

ادامه »

امریکا, ایران, خاورمیانه, خبر, سیاسی, مقاله

راه دشوار زنان برای دست یابی به برابری جنسیتی

بدون دست یابی زنان به برابری جنسیتی، عدالت و برابری در جامعه وجود نخواهد داشت و یکی از دلایل متوقف شدن افزایش حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، رشد نیروهای راست افراطی در بسیاری از کشورهای جهان است.

ادامه »

اجتماعی, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل, سیاسی

پیام جبهه ملی ایران به ملت ستمدیده و در بند ایران

هم میهنان گرامی، هنوز در جبهه ملی ایران از صدور بیانیه و تحلیل درباره عدم رسیدگی به زمین لرزه کرمانشاه و سیل در گرگان و لرستان و خوزستان، کشتن دهها کولبَر در کردستان، قربانیان سیل در بلوچستان، کشتار هزاران تن هم میهن ناراضی در آبان ۹۸، منفجرکردن هواپیمای مسافری با موشک سپاه و قتل ۱۷۶

ادامه »

ایران, بیانیه, چین, دیدگاه, سیاسی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران اجازه بازرسی نداد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوشت که این کشور به بازرسان این کشور نه اجازه دسترسی به دو مرکز اتمی را داده و نه به سوالات آژانس پاسخ روشنی داده است.

ادامه »

اروپا, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سیاسی, فرانسه, مذاکرات اتمی

جزئیات طرح “ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما”

محمود صادقی گفت، طرح ممنوع کردن “ضبط و پخش اعترافات اشخاص” در رسانه‌های حکومتی ربطی به “دادگاه‌های علنی” جرایم اقتصادی ندارد. او با اشاره به “مستند دروغین کلوپ ترور” طرح خود را مرتبط با “اتهامات سیاسی و امنیتی” دانست.

 

محمود صادقی گفت، طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات در رسانه‌های حکومتی ربطی به دادگاه‌های علنی جرایم اقتصادی ندارد

 

به گزارش صدای آلمان، محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، در تشریح طرح “ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص” در صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های ایران، در کانال تلگرام و صفحه توییتر خود اعلام کرد که این طرح مربوط به “اتهامات سیاسی و امنیتی” مانند “مستند دروغین کلوپ ترور” است و ربطی به پخش جلسات دادگاه‌های رسیدگی به جرایم اقتصادی ندارد.

 

این نماینده دو روز پیش خبر داده بود که طرحی را برای ممنوع کردن ضبط و پخش اعترافات اشخاص از تلویزیون حکومتی و دیگر رسانه‌های ایران به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

 

نماینده تهران در مجلس ایران روز سه‌شنبه نهم مهر(اول اکتبر) در کانال تلگرام خود نوشت: «طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا‌ و سیما و رسانه‌های دیگر، ربطی به پخش جلسات دادگاه‌های علنی رسیدگی به جرایم اقتصادی ندارد؛ این طرح مربوط به اعترافات متهمان در مرحله بازجویی، یعنی پیش از مرحله دادگاه است و موضوع آن نوعا اتهامات سیاسی و امنیتی است.»

 

آقای صادقی افزود: «مانند مستند کلوپ ترور درباره اعترافات متهمان ترورهای هسته‌ای که در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۹۱ از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و اخیرا معلوم شد که آن متهمان بی‌گناه بوده‌اند و آن اعترافات (ظاهرا جز یک مورد) همه دروغ بوده است.»

 

در متن طرح ارائه‌شده این نماینده به مجلس شورای اسلامی آمده است: «ضبط اعترافات اشخاص و پخش آن از صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های گروهی در هر مرحله از مراحل تعقیب و تحقیقات مقدماتی ممنوع است و مرتکب اعم از تهیه‌کننده و پخش‌کننده علاوه بر الزام به اعاده حیثیت از متهم به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.»

 

در ادامه این متن تأکید شده بود: «در صورتی که عمل ضبط یا پخش توسط یا به دستور مقامات یا ماموران وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی انجام شده باشد مقام یا مامور مذکور علاوه بر مجازات فوق به انفصال از خدمت و محرومیت از یک تا ۵ سال از مشاغل حکومتی محکوم خواهد شد.»

 

تلاش “بخشی از لشکر سایبری”

 

این نماینده اصلاح‌طلب ضمن تشریح جزئیات طرح‌اش، در کانال تلگرام خود تأکید کرده است که «پس از انتشار خبر ارائه این طرح بخشی از لشکر سایبری به دروغ چنین وانمود کردند که هدف از این طرح ممنوع کردن پخش محاکمات متهمان جرایم اقتصادی است.»

 

محمود صادقی در مقدمه (دلایل توجیهی) طرح ارائه‌شده خود به مجلس با استناد به اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی، بر “رعایت حرمت و حیثیت” متهمان تأکید کرده و نوشته بود: «متأسفانه گاه دیده می‌شود که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مبادرت به پخش اعترافات اشخاصی می‌کنند که در مظان اتهام و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند که چه بسا پس از تحقیقات بیشتر و رسیدگی قضایی بی‌گناهی آنها ثابت شود.»

 

نماینده تهران در مجلس افزوده بود: «این امر علاوه بر اینکه موجب هتک حیثیت اشخاص می‌شود، به اعتماد عمومی و اعتبار دستگاه‌های حکومتی نزد افکار عمومی آسیب جدی وارد می‌سازد.»

 

گرفتن اعترافات اجباری و نمایشی در دوران جمهوری اسلامی و پخش آن از تلویزیون حکومتی ایران سابقه‌ای طولانی دارد. یکی از آخرین نمونه‌های افشای پشت پرده این نوع از “اعترافات” که انتقادهای گسترده‌ای را برانگیخت، به متهمان پرونده “ترور دانشمندان هسته‌ای” مربوط می‌شد.

 

مازیار ابراهیمی یکی از این متعمان مردادماه سال ۹۱ در مستندی تلویزیونی به نام “کلوپ ترور” که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، به مشارکت در این “ترورها” با همکاری دستگاه‌های امنیتی اسرائیل “اعتراف” کرده بود. آقای ابراهیمی که مرداد ۹۳ از زندان آزاد شد، پس از رفتن به آلمان … اعلام کرد که اعتراف‌هایش داستان‌های ساختگی ماموران اطلاعاتی و امنیتی ایران بوده که او تحت فشار و شکنجه مجبور به تکرار آنها شده است.

 

خواست “پاسخگویی حکومت”

 

افشای پشت پرده این “اعترافات” موجی از اعتراضات داخلی را برانگیخت و در خارج از ایران نیز بازتاب وسیعی داشت. برخی نمایندگان همچون علی مطهری، نایب رئیس سابق مجلس، خواستار “پاسخگویی حکومت” شدند و محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران نیز به کمیسیون امنیت ملی مجلس کشانده شد.

 

محمود صادقی اما همان زمان نیز از توضیحات علوی در مورد “مسئولیت واجا در جبران کامل خسارات مادی، روحی و حیثیتی” مازیار ابراهیمی قانع نشده و گفته بود که وزیر اطلاعات درباره این پرسش که آیا اعترافات متهمان ترورهای هسته‌ای در اثر شکنجه بوده و چه برخوردی با مأموران خاطی شده، توضیح روشنی نداده است. به گفته صادقی، توضیحات وزیر اطلاعات «در مورد این دو ادعا که متهمان ترورهای هسته‌ای بر اساس سناریوی قبلی بازداشت شده‌اند و اینکه احراز بی‌گناهی آنها ناشی از اختلاف سازمان اطلاعات سپاه و واجا و مداخله بازجوی اطلاعات سپاه بوده، صحه گذاشت.»

 

مازیار ابراهیمی هفت سال پیش به همراه ۱۲ نفر دیگر که همگی به دست داشتن در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده بودند، در اعترافاتی نمایشی اعلام کرد که به اسرائیل رفته، در آنجا آموزش دیده و سپس برای ترور دانشمندان هسته‌ای به ایران بازگشته است.

 

مازیار ابراهیمی و ۱۱ نفر دیگر که در برابر دوربین به “ترور دانشمندان هسته‌ای” اعتراف کرده بودند، بعدها بدون هرگونه اطلاع‌رسانی از سوی حکومت ایران و در سکوت رسانه‌ای از زندان آزاد شدند. نفر سیزدهم این پرونده مجید جمالی فشی بود که طبق گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، در روز ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۱ از جمله به اتهام “محاربه و افساد فی‌الارض” از طریق ترور مسعود علیمحمدی و “همکاری” با اسرائیل و موساد اعدام شد.

 

محمود صادقی با استناد به سخنان وزیر اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در روز ۱۲ شهریورماه گذشته، تعداد بازداشت‌شدگان مرتبط با با پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای در سال ۹۱ توسط این وزارتخانه را ۵۳ نفر اعلام کرده و به نقل از محمود علوی گفته بود که پس از “احراز بی‌گناهی” این افراد، چهار میلیارد تومان بابت جبران خسارت به آنان پرداخت شده است.

نه به تحریم‌های اقتصادی و تهدید به جنگ

فراخوان گردهمایی حزب‌های کمونیست و کارگری برای بسیج گستردهٔ جنبش صلح در جهان با هدف جلوگیری از جنگ با ایران- نه به تحریم‌های اقتصادی و تهدید به جنگ

ادامه »

اسراییل, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خبر, صلح, عراق, فرانسه, قبرس, گزارش, لبنان, همبستگی, هندوستان

سلحشوری نماینده تهران؛ می‌خواهند به‌ طور سازمان یافته به‌ کلیت مملکت آسیب برسانند

رئیس فراکسیون زنان مجلس گفت: اگر مجلس در راس امور بود، باید با صدا و سیما برخورد می‌شد، اما مجلس در راس امور نیست و همه این موضوع را می‌دانند. مجلس، مجلسی است که نه می‌گذارند کاری انجام شود و نه خود نمایندگان آنقدر رغبت دارند که بگذارند مجلس در راس امور بماند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, سیاسی

کشمکش بر سر نقش “باند دفتر خامنه‌ای” در اداره صداوسیما

یک فعال فرهنگی نزدیک به هسته‌ اصلی قدرت، عمده مشکلات فرهنگی کشور از جمله وضعیت صداوسیما را محصول نوع مهندسی اعمال‌شده از سوی دفتر خامنه‌ای می‌داند. این انتقاد با واکنش منفی دیگر فعالان طرفدار نظام اسلامی مواجه شده است.

ادامه »

ایران, خبر, سیاسی, فساد

ابوالفضل قدیانی: محکومیت‌های سنگین حاکی از تزلزل، وحشت و سراسیمگی نظام است

مردم خوب می‌دانند که فساد در نظام استبداد دینی ساختاری است، فساد تمام ارکان حکومت را فرا گرفته افشای غارتگری دو رئیس قوه قضاییه علیه یکدیگر (محمد یزدی و صادق لاریجانی) خود برهان قاطعی بر ساختاری بودن فساد در نظام است. دستگاهی که باید فساد را از بین ببرد خود فاسدترین است….

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, فعال سیاسی