کالایی‌سازی درمان و مرگ هزاران نفر در سراسر جهان/امکانات کاملاً رایگان بهداشتی و درمانی برای تهی‌دستان ضروری است

از زباله‌گردها تا فروشندگان مترو و خیابان در معرض آسیب ابتلا به کرونا قرار دارند. همچنین اسکان‌های عمومی مثل کمپ‌های اسکان زباله‌گردها و کارتن‌خواب‌ها نیز به شدت در معرض خطر هستند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, فقر, کودکان کار, گزارش

جذب بی‌سابقه افراد بی‌خانمان در شب‌های سرد پایتخت

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران از ثبت رکورد جذب افراد کارتن‌خواب و بی‌خانمان در پی سرمای شب‌های اخیر تهران خبر داد.

 

مالک حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد وضعیت پذیرش کارتن‌خواب‌ها با توجه به بارش برف در تهران و کاهش دما گفت: خوشبختانه با اقدامات انجام شده تاکنون هیچ مورد فوتی برای افراد بی‌خانمان بر اثر سرما نداشته‌ایم.

 

وی با بیان این‌که رکورد بی‌سابقه جذب افراد بی‌خانمان در این دو شب سرد پایتخت شکسته شد، گفت: ۴۲۱ نفر از افراد بی‌خانمان جذب شدند که به عبارت دیگر این تعداد افراد معادل ۲۵ درصد کل افرادی بودند که در گرمخانه‌ها مستقر شده‌اند.

 

سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان این‌که عمده این افراد جذب شده کسانی بودند که تا به حال تجربه مراجعه به گرمخانه را نداشتند اما شدت سرما آنها را به سمت گرمخانه‌ها سوق داده‌اند، اظهار کرد: معمولا در روزهایی که هوا سرد است ۶۰ درصد مراجعه‌کنندگان در طول روز در گرمخانه‌ها می‌مانند، اما این چند روز اخیر شرایط به گونه‌ای بود که ۷۵ درصد مراجعه‌کنندگان به گرمخانه‌ها، ماندگاری داشتند.

 

حسینی با بیان این‌که سه گرمخانه سیار که در شوش، تجریش و آزادی مستقر شده بودند توانستند حدود ۱۰۰ نفر را پذیرش کنند، ادامه داد: امسال با کمک شهرداران شب توانستیم یک تیم ۴۰۰ نفره برای پوشش شهر در شب ایجاد کنیم تا خدایی ناکرده شاهد بروز اتفاقی در شهر نباشیم.

قمار کثیف با گلادیاتورهای کوچک/ شرط‌بندی روی پسربچه‌های ۸ تا ۱۵ ساله

مانند خروس لاری‌ها به جان هم می‌افتند، آن هم به بهای ۱۰ تا ۱۵هزار تومان؛ کودکان معتادی که یا بی‌سرپرستند یا بدسرپرست و روی آنها قمار می‌شود. اینجا محله هرندی است در جنوب پایتخت؛ همانجا که به چرکی‌شدن زخم‌های اعتیاد شهرت دارد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق کودک, فقر, گزارش

اهالی روستای” کوش کلجک” ؛ “ما سال‌هاست فراموش شده‌ایم”

اینجا مردم سال‌هاست که با “حسرت” و “آرزو” روزگار می‌گذرانند و گویی سال‌هاست که فراموش شده‌اند. زندگی و خانه‌های”بدوی” اینجا معنی می‌شود؛ سرپناهی با برگ نخل، دیوارهایی از سنگ و زیر اندازی از حصیر. کپرنشینانی که می‌شود از نگاه شان درد و رنج را با تمام وجود حس کرد. اینجا روستای “کوش کلجک” کرمان است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, فقر, گزارش

یارانه ۷۲ هزار تومانی هم کمکی به خروج افراد از زیرخط فقر نمی‌کند

اعضای کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۹، مصوبه‌ای را از سرگذراندند که طبق آن مبلغ یارانه نقدی از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۷۲ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و در سال آینده تنها یک یارانه که ترکیبی از یارانه نقدی و یارانه معیشتی بنزین است پرداخت می‌شود.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر