آرزوی بازماندگان فاجعۀ اتمی ناکازاکی، جهانی بدون سلاح‌ هسته‌ای + ویدیو

۷۵ سال پیش بمب‌افکن ایالات متحده آمریکا بمب پلوتونیومی ۴/۵ تُنی را بر فراز ناکازاکی رها کرد و با این کار جان بیش از ۷۰ هزار تن را گرفت

ادامه »

امریکا, تاریخ, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, ضد جنگ, ویدیو

چهارمین کانادایی در چین به اعدام محکوم شد

در حالی که کمتر از ۲۴ ساعت پیش یک شهروند کانادایی به جرم تولید و نگهداری مواد مخدر در چین حکم اعدام گرفت امروز جمعه نیز دادگاهی در فوشان واقع در استان گواندونگ در جنوب چین یک تبعه دیگر کانادا را به جرمی مشابه به اعدام محکوم کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, قضایی, کانادا

مخالفت چین با قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

ما با اعمال فشار از سوی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل مخالفیم. تمامی ملزومات قطعنامه ۲۲۳۱(قطعنامه مرتبط با توافق هسته‌ای ایران) از جمله مقررات تحریم تسلیحاتی کاملا اجرا شده اند

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, سازمان ملل, شرق آسیا, مذاکرات اتمی

گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

ادامه »

امریکا, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, چین, مقاله

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

تشدید موارد ابتلا به کرونا در اوکیناوا درپی نشت بیماری از پرسنل پایگاه‌های نظامی آمریکا

فرماندار اوکیناوای ژاپن در پی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در این منطقه اعلام وضعیت اضطراری کرد.

 

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری روسیا الیوم، فرماندار اوکیناوای ژاپن در پی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در این منطقه اعلام وضعیت اضطراری کرد.

 

بنا به گزار‌ها، این اقدام در پی تشدید موارد ابتلا به کرونا در اوکیناوا که از شیوع بیماری در میان پرسنل پایگاه‌های نظامی آمریکا نشئت گرفته بوده است.

 

اوکیناوا اخیرا شاهد بالا رفتن رکورد ابتلای روزانه به کرونا بوده و بخش عمده آن مرتبط با سربازان آمریکایی مستقر در این جزیره است. این روند افزایش ابتلا به کرونا باعث افزایش تنش‌ها میان محلی‌ها و نیروهای آمریکایی شده است.

 

تفنگداران دریایی مستقر در اوکیناوا با توجه به رخدادهای اخیر مربوط به شیوع ویروس کووید-۱۹ تدابیر احتیاطی مضاعفی را اتخاذ کرده‌اند.

 

فرماندار اوکیناوا در این راستا اعلام کرد این مجمع‌الجزایر واقع در جنوب ژاپن از اول تا ۱۵ آگوست تحت وضعیت اضطراری قرار می‌گیرد.

تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین

گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می‌کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, تحریم, تشنج زدایی, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

جنگ سرد آمریکا و چین

نمی‌توان بهبود رویکرد امریکا در قبال چین را پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آن کشور انتظار داشت، زیرا حتی با پیروزی بایدن، اهداف و تمایلات بنیادین امریکا در قبال چین چندان دچار تغییر نخواهد شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایدئولوژیک, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سیاسی, شرق آسیا, کمونیسم, مقاله

اختلاف نظر وزیران خارجه آمریکا و استرالیا درباره چین

وزیر خارجه استرالیا با تاکید بر اینکه خودشان برای کشورشان تصمیم‌گیری می‌کنند، برخلاف تلاش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روابط اقتصادی کانبرا با پکن را بسیار مهم ارزیابی کرد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا