تردد در بزرگراه بین‌المللی حلب – دمشق از سر گرفته شد

آرامش نسبی در استان ادلب با وجود نقض چندباره آتش بس توسط گروه های تروریستی باعث شده تا باردیگر رفت و آمد در بزرگراه بین المللی حلب به دمشق در شمال سوریه از سر گرفته شود.

 

به گزارش ایرنا؛ خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز شنبه در یک گزارش ویدیویی از رفت و آمد خودروهای شخصی، عمومی و موتور سیکلت ها در بخش سراقب جاده حلب به دمشق خبر داد.

 

در این گزارش شهروندان سوری رفت و آمد در این مسیر را امن اعلام کرده و از ارتش سوریه به خاطر فراهم کردن شرایط از سرگیری دوباره تردد در آن تشکر کردند.

 

شهر سراقب در جنوب شرق استان ادلب چند هفته قبل از سوی ارتش سوریه آزاد و به دنبال آن جاده حلب نیز بعد از هشت سال در این بخش بازگشایی شد.

 

تروریست ها هفته گذشته در سایه برخی حمایت ها بخش هایی از این شهر را دوباره اشغال کردند که با آزادی دوباره آن از سوی ارتش سوریه با همکاری نیروهای مقاومت اکنون دوباره رفت و آمد در این مسیر راهبردی سوریه از سرگرفته شد.

 

سران روسیه و ترکیه نیز در مذاکرات روز پنجشنبه در کاخ کرملین توافق کردند که راهگذر امنیتی در حاشیه جاده ای که منطقه حلب را به بندر لاذقیه متصل می‌کند، ایجاد شود.

 

به گفته سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، مسکو و آنکار راهگذر امنیتی در شش کیلومتری شمال و نیز شش کیلومتری جنوب جاده متصل کننده لاذقیه به حلب ایجاد می‌کنند.

 

وی افزود: علاوه بر آن، از روز ۱۵ ماه مارس (۲۵ اسفند ماه) گشت مشترک واحدهای نظامی روسیه و ترکیه در نزدیکی شهر سراقب که در کنترل ارتش سوریه قرار دارد و به تازگی از کنترل تروریست ها خارج شده، آغاز خواهد شد.

 

شاخص های معین راهگذر امنیتی در حاشیه جاده مدنظر را وزارت دفاع روسیه و ترکیه در شش روز آینده تعیین می‌کنند.

 

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه نیز از سفر کمیته نظامی روسیه به این کشور طی این هفته و به دنبال توافق رؤسای جمهور ۲ کشور مبنی بر آتش‌بس در ادلب خبر داد.

 

به موجب این توافقنامه، روسیه و ترکیه عملیات گشت زنی مشترک در بزرگراه اِم فور را آغاز می‌کنند. این توافقنامه همچنین تصریح می‌کند که یک کریدور امنیتی ۱۲ کیلومتری به سمت شمال و به سمت جنوب این بزرگراه برای استان ادلب برقرار خواهد شد.

 

این در حالی است که گروه‌های تروریستی با وجود توافق مزبور بین مسکو و آنکارا اقدام به نقض این آتش بس می‌کنند.

 

مرکز هماهنگی های روسیه در سوریه در آخرین آمار خود گزارش داد که گروه های تروریستی در ساعات گذشته ۶ مرتبه آتش بس را نقض کرده و مناطق مسکونی و پایگاه های ارتش سوریه را در حومه حلب و لاذقیه هدف حمله قرار دادند.

 

تروریست ها پیشتر نیز از اجرای توافق سوچی بین روسیه و ترکیه و تحویل سلاح های سنگین خود سر باز زدند و آن را نادیده گرفتند.

 

این توافق شهریور ۱۳۹۸ در شهر سوچی روسیه امضا شد.

اخراج ییمی اُکِسوُن، رهبر حزب دموکرات‌های سوئد از ترکیه

رهبر حزب دموکرات‌های سوئد، ییمی اُکِسوُن به نقل از منابعی در ترکیه، امروز به دلیل پخش اعلامیه‌هایی در مرز یونان و ترکیه، توسط پلیس ترکیه مورد بازجویی قرار گرفت و برای اخراج به سوئد به فرودگاه استانبول منتقل شد.

ادامه »

ایران, ترکیه, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا

آمریکا با صدور بیانیه شورای امنیت در حمایت از توافقات روسیه – ترکیه مخالفت کرد

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با وجود حمایت نسبی نمایندگان کشورها، به خاطر مخالفت یکی از کشورها ( آمریکا ) موفق نشد بیانیه‌ای در حمایت از توافقات پوتین و اردوغان درباره ادلب صادر کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوریه

روسیه نسبت به اوضاع امنیتی تنگه هرمز ابراز نگرانی کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی در تنگه هرمز اعلام کرد که حضور ناوهای خارجی در این تنگه به امنیت منطقه کمک نمی‌کند.

ادامه »

المان, ایتالیا, بلژیک, پرتغال, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, روسیه, فرانسه, هلند, یونان