تجمع کارگران کشت وصنعت کارون در اعتراض به‌عدم تبدیل وضعیت از فصلی به دائم

تعدادی از کارگران میراب کشت و صنعت کارون صبح روز چهارشنبه ۲۷ آبان ماه، در اعتراض به خلف وعده کارفرما در محوطه کارخانه تجمع کردند.

 

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران در تشریح جزئیات اعتراض خود و سایر همکارانش گفت: در آخرین تجمع کارگران میراب شرکت کشت و صنعت کارون در یک هفته گذشته، مدیرعامل وعده پیگیری مطالباتمان را داد و قرار بود امروز چهارشنبه جلسه‌ای با برخی نمایندگان کارگری برگزار کند.

 

او افزود: صبح امروز تعدادی از معتمدان کارگران طبق قرار قبلی به ملاقات مدیریت کارخانه رفتند تا وی را متقاعد کنند درباره وعده‌هایش به کارگران در خصوص تبدیل وضعیت شغلی کارگران میراب توضیح دهد اما مدیریت نه تنها به میان جلسه نیامد بلکه وعده‌های قبلی‌اش را نیز نقض کرد.

 

وی ادامه داد: مدیرعامل وعده داده بود طرح تبدیل وضعیت کارگران میراب از فصلی به قرارداد دائم را اجرایی کند و کارگران هم بر همین مبنا تصمیم گرفته بودند اعتراضاتشان را موقتاً متوقف کنند.

 

وی تصریح کرد: شنیدیم مدیرعامل امروز درباره وضعیت شغلی کارگران فصلی گفته است که جزییات قراردادهای کارگران تغییر نمی‌کند و کارگران باید به روال سابق به کارشان ادامه دهند.

 

به گفته کارگران؛ یک طرح پیشنهادی برای تقسیم روز‌های بیکاری کارگران به ۲ گروه برای ۴۵ روز کاری از سوی دفتر مدیریت مجتمع به کارگران اعلام شده که مورد مخالفت کارگران قرار گرفته است.

 

آنها با بیان اینکه پیگیری نشدن مشکلات‌مان باعث استمرار اعتراضات می‌شود گر چه تصور ما این بود که مسئولان کارخانه پیگیر وضعیت شغلی ما خواهند شد، افزود: تبدیل وضعیت شغلی کارگران فصلی مجتمع به سود شرکت کارون خواهد بود چراکه انگیزه کارگران برای تولید با تامین امنیت شغلی بیشتر می‌شود.

از مبارزه برای تأمین خواست‌های فوری تا پیوند با جنبش همگانی ضد استبدادی

در گرماگرم همه‌گیری بیماری کوید-۱۹ و وخیم‌تر شدن وضعیت معیشت زحمتکشان، وزارت کار بار دیگر مزد منطقه‌ای و صنفی را همراه با مقررات‌زدایی در روابط کار و قوانین تأمین اجتماعی در دستورکار خود قرار داده ‌است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله, همبستگی

کارگران آبفار خوزستان مقابل ساختمان آب و فاضلاب تجمع کردند

شماری از کارگران آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان صبح روز یکشنبه ۲۷ آبان، در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت چند ماهه حقوق خود، مقابل ساختمان آب و فاضلاب تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

اسلام سیاسی با زحمتکشان چه کرد؛ ما گاهی پای مرغ می‌خریم و سوپ می‌کنیم

غالب کارگران کشور، مدتهاست که مواد پروتئینی باکیفیت را از سفره‌های خود حذف کرده‌اند؛ وقتی آمارهای رسمی نشان می‌دهد مصرف پروتئین قرمز در طبقه متوسط ۳۶ درصد کم شده، طبیعی است کارگرانی که بیش از ۷۰ درصد آن‌ها حداقل بگیر هستند و پایین‌تر از طبقه متوسط قرار می‌گیرند، دیگر قادر به خرید گوشت قرمز و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش