تجمع کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان دراعتراض به‌تبعیض ونابرابریِ دستمزدها و مشکلات معیشتی

جمعی از کارگران کارخانه «لاستیک بارزکردستان» در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود و کارخانه می‌خوانند، در محوطه داخلی کارخانه تجمع کردند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروهی از کارگران کارخانه «لاستیک بارزکردستان» که در شهرک صنعتی دهگلان سنندج واقع شده است، صبح امروز (۲۶ آبان ماه) برای چند ساعتی در محدوده داخلی کارخانه دست به اعتراض صنفی زدند.

 

طبق ادعای کارگران این کارخانه؛ تفاوت و نابرابری از لحاظ دستمزد، حقوق و مزایا و پاداش کارگران را به تنگ آورده و مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی برای آن‌ها به وجود آورده است.

 

یکی از کارگران این کارخانه گفت: بارها از مسئولان کارخانه درخواست رفع تبعیض و بهبود وضعیت شغلی و مزایای دریافتی کردیم اما متاسفانه با توجه به شرایط بد اقتصادی هیچ تغییری در روند قرار دادها و میزان درآمد ما علارغم افزایش چندبرابری تولید محصول در کارخانه ایجاد نشد و در نتیجه ما کارگران ناچار شدیم دست به اعتراض صنفی بزنیم.

 

او گفت: ما کارگران خواهان رسیدگی به خواسته‌های خود هستیم. دستمزد و مزایای ما در مقایسه با دستمزد‌های خارج از ضابطه‌ای که به برخی افراد شاغل پرداخت می‌شود، متفاوت است. علارغم انتقاد به این موضوع مدیران شرکت توجهی به مطالبات ما نمی‌کنند.

 

یکی دیگر از کارگران معترض در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ کارگر در این واحد تولیدی مشغول کارند که از شرایط شغلی و حقوقی خود رضایت ندارند.

 

وی اظهار داشت: ما انتظار داریم کارفرما به تعهدات پیشین خود و وعده‌هایی که داده، عمل کند.

 

او با بیان اینکه کارگران همچنین خواستار برکناری مدیران پروازی این واحد تولیدی هستند، در پایان گفت: رعایت نکردن قانون کار و بی‌توجهی به مشکلات کارگران و کارخانه از مهم‌ترین مسائلی است که کارگران به آن اعتراض دارند.

خیریه نذر اشتغال امام حسینِ رژیم ولایی و تشدید استثمار زحمتکشان

توافق در روابط کار یعنی آن چیزی که نماینده کارگر وکارفرما، بحث کرده و به آن رسیده‌اند؛ شما که ادعا می‌کنید مزد باید توافقی باشد آیا کارفرمایان حاضرند کارگران را در کارخانه سهامدار کنند و درسود و زیان در کنارهم شریک باشند بعد درخصوص مزد توافقی اظهارنظر کنند؟!

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

بیانیهٔ‌ی مطبوعاتی همایش مجازی کارگروه تدارک نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری و بیانیهٔ همبستگی نشست با کوبا

همایش مجازی کارگروه تدارک نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری

ادامه

اتحاد شوروی, استعمار, امپریالیسم, بیانیه, جهان, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, فاشیسم, کارگری, کمونیسم, همبستگی

تغییر قانون کار به نام کارگران به کام کارفرمایان

دولت و مجلس در پیِ آن است تا از بار تعهدات و تکالیفِ کارفرماها و قوانین و مقررات مربوط به کارفرماها مقررات‌زدایی کند. این مقررات‌زدایی خود یکی از اصول و تکنیک‌های اقتصاد نئولیبرال است.

ادامه

ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری, نئولیبرالیسم