تجمع اعتراضی کارگران «شرکت زغال سنگ کرمان»

کارگران «زغال سنگ کرمان» در ادامه اعترضات سال ۹۹، روز پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت مقابل ساختمان شرکت، واقع در مرکز استان، تجمع کردند.

 

به گزارش ایلنا، روز گذشته هم گروهی از آنها مقابل استانداری کرمان جمع شدند و خواستار ملاقات با مسئولان استان شدند. جلسه‌ای هم میان تعدادی از کارگران در استانداری برگزار و قرار شد که پیگیری خواسته‌‌‌های حدود ۳ هزار کارگر این شرکت تسریع شود.

 

حاضران در تجمع امروز، گفتند: «همچنان خواهان افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲، دائمی شدن قراردادهای کار، و اجرای نافذ و موثر طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم.»

 

آنها با اشاره به سفر «رضا مسرور» رئیس صندوق بازنشستگی فولاد به کرمان در روز ۲۲ اردیبهشت و برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران، مدیرکل کار استان و فرمانداران، افزودند: «از آنجا که شرکت زغال سنگ کرمان در مالکیت صندوق بازنشستگی فولاد است، آقای مسرور به کرمان آمد اما خارج از این جلسه دیداری میان وی و کارگران برگزار نشد. ایشان مواردی مانند طرح طبقه‌بندی مشاغل را در جلسه مطرح کرد تا مدیرعامل شرکت آنها را پیگیری کند.»

 

معترضان افزودند: «با توجه به قراری که با ائمه‌ی جمعه‌ی شهرستان‌های راور، زرند و کوهبنان داشتیم، باید زودتر از اینها به خواسته‌های کارگران رسیدگی می‌شد اما چنین اتفاقی رخ نداد. به همین دلیل، بازگشت به کار کارگران از تاریخ اعلام شده در این جلسه، به تاخیر افتاده است.»

 

برابر مصوبه جلسه‌ی نام برده، قرار شد که کارگران از ۲۲ اردیبهشت در محل کار حاضر شوند و طرح طبقه‌بندی مشاغل هم از فردای این روز اجرایی و در دستمزد فروردین ماه لحاظ شود اما در مورد افزایش ضریب سختی کار از ۱.۵ به ۲ تصمیم‌گیری نشد؛ چراکه به گفته‌ی مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، «افزایش ضریب ۱.۵ با ۱۵ سال کار یا ضریب ۲ با ۲۰ سال کار بازنشستگی» تنها با ورود مجلس و الحاق یک ماده قانونی امکان پذیر است.

 

یکی دیگر از خواسته‌های کارگران جلوگیری از بورسی شدن زغال سنگ کرمان به واسطه‌ی ورود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی فولاد (دالاهو) به بورس است؛ چراکه برابر تصمیم مدیران این نهاد بازنشستگی قرار شد که چند شرکت متعلق به صندوق از طریق ورود به دالاهو، وارد بورس شوند تا محصولاتی همچون ذغالسنگ ، کک وکنسانتره در بورس عرضه و قیمت‌گذاری شوند.

 

معترضان اعتقاد دارند که ورود شرکت زغال سنگ کرمان از طریق دالاهو به بورس، دلاهو را بیشتر از اینها اختیاردار تمدید یا عدم تمدید قراردادهای کارگران می‌کند؛ در نتیجه تعداد زیادی از کارگران شغل خود را ازدست می‌دهند.

 

کارگران شرکت زغال سنگ کرمان افزودند: «از آنجا که تا این لحظه عدم افزایش ضریب سختی کار و جلوگیری از ورود دالاهو به بازار بورس ملغی نشده‌‌اند و دائمی شدن قراردادهای کار هم با ابهام مواجه است، به اعتراض خود ادامه دادیم و امروز مانند روزهای گذشته مقابل شرکت جمع شدیم. اگر به خواسته‌های ما رسیدگی کردند به محل کار بازمی‌گردیم، اگر نه، به زودی به تهران می‌رویم تا حداقل آنجا پاسخ بگیریم.»

 

آنها با اشاره به اختلاف دستمزد خود با کارکنان قراردادی و رسمی شهرداری‌ها، افزودند: «یک نیروی قراردادهای شهرداری ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان و یک نیروی رسمی شهرداری در ماه ۵ تا ۶ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند اما دریافتی کارگر معدن که زیرزمین جانش را کف دستش گذاشته، پس از ۲۰ سال کار، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. اگر می‌خواهند اصلاحاتی انجام دهند، باید از همین نقطه شروع کنند.»

یک فعال کارگری؛ شاخص مطالبات کارگران ایران حق داشتن سازمان کارگری مستقل و آزاد، متوقف‌شدن خصوصی‌سازی…

حسین اکبری، فهرست مطالبات کارگران از دستمزد تا حق تشکل و اصلاح قانون کار را برمی‌شمارد و در مورد هریک توضیحاتی ارائه می‌دهد؛ اینکه این مطالبات چگونه و در چه نقطه‌ای از تاریخ دهه‌های گذشته ظهور کرده‌اند و چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند، موضوع بسیار مهمی است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

دستبرد رژیم ولایت فقیه به اموال کارگران در سازمان تأمین اجتماعی

علی خامنه‌ای به‌مناسبت “هفتهٔ کار و کارگر”- “هفته”‌ای که در سال‌های نخست پس از انقلاب به‌منظور مقابله با جنبش کارگری ایران، و مهار حرکت آن، و از میان بردن سنت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، طراحی و اجرایی شده است- در ارتباط با حقوق کارگران بار دیگر سخنانی عوام‌فریبانه بر زبان آورد.

ادامه »

ایران, سیاسی, کارگری, مقاله

سازمان بازرسی کل کشور؛ جلسه شورایعالی کار برای بررسی مجدد حداقل دستمزد کارگران تشکیل می‌شود

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: شورایعالی کار در هفته جاری تشکیل جلسه داده و موضوع افزایش حداقل دستمزد کارگران و افزایش حق مسکن آنها در سال جاری را در دستور کار قرار می‌دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری