پیامد برنامه تعدیل ساختاری بر امنیت شغلی پرستاران

درحالی‌که پرستاران برای مهار ویروس کرونا در خط مقدم مبارزه با این ویروس فداکارانه به‌کار مشغول هستند، رژیم ولایت‌ فقیه و کارگزارانش کماکان از برآوردن مطالبه‌های به‌حق آنان شانه خالی می‌کنند.

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, مقاله

تجمع اعتراضی پرستاران مشهد به عدم پرداخت معوقات کارانه و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری

پرستاران مشهد در روز پرستار در اعتراض به معوقات ۱۴ ماهه کارانه مقابل استانداری جمع شدند.

 

صبح امروز جمعی از پرستاران مشهد، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات کارانه و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مقابل استانداری اعتراض کردند.

 

این پرستاران نزدیک به ۱۴ ماه کارانه معوقه دارند که تاکنون وعده مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پی اعتراضات پرستاران در ۱۲ مرداد ماه، محقق نشده است.

 

پرستاران می‌گویند: پرداخت‌های اضافه‌کاری و کارانه پرستاران بدون هیچگونه شفافیتی در طرح قاصدک صورت می‌گیرد که موجب اعتراض پرستاران شده است.

 

معترضان می‌گویند: طی این مدت منتظر عمل به وعده‌ها از سوی مسئولان بودیم و نمی‌توانیم بیش از این سکوت کنیم.

 

تکریم پرستاری در روز پرستار نمایشی است

 

چطور از تکریم پرستاران حرف می‌زنند وقتی که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری با وجود الزامات قانونی بعد از ۱۳ سال اجرا نشده است؟

 

جمعی از پرستاران می‌گویند: درحالی‌که در لایحه بودجه ۹۹ اعتبارات وزارت بهداشت و درمان ۸۵ هزار میلیارد تومان تعیین شده است، حتی ریالی بابت اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری کنار گذاشته نشده است. در چنین شرایطی چگونه برای پرستاران مراسم می‌گیرند و حرف از تکریم این شغل می‌زنند.

 

به گفته آنان؛ وزارت بهداشت علاوه بر اعتباراتی که به صورت مستقیم از بودجه دریافت می‌کند، ارقامی به صورت غیرمستقیم از طریق بیمه‌ها و جیب مردم به دست می‌آورد و گردش مالی این وزارتخانه ۱۱۵ هزار میلیارد تومان است. با این‌حال همچنان بعد از ۱۳ سال عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را کمبود بودجه عنوان می‌کنند.

 

پرستاران تصریح می‌کنند: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سال ۸۶ به تصویب رسیده و در برنامه ششم توسعه دولت مکلف به اجرای قانون تعرفه‌گذاری شده است. تمام بهانه‌های ممکن گرفته شده است اما هنوز برای اجرای این قانون بهانه می‌آورند. دستور روسای جمهور و معاونین اول پای اجرای این قانون وجود دارد. علیرغم تمامی این اقدامات وزارت بهداشت به دلایل واهی از جمله نداشتن بودجه از اجرای قانون سرباز می‌زند.

 

به گفته آنان؛ تکریم پرستاران فقط به صورت نمایشی هر سال در روز پرستار تاکید می‌شود اما دریغ از برداشتن یک قدم که برای مطالبات بر زمین مانده پرستاران.

ایلنا

در اعتراض به عدم رفع موانع خدمتی؛ خانه پرستار کشور در هیچیک از مراسم‌های روز پرستار شرکت نمی‌کند

خانه پرستار ضمن انتقال اعتراض شدید جامعه پرستاری کشور به بی‌توجهی وزرات بهداشت و دولت به عدم رفع موانع خدمتی جامعه پرستاری که در حقیقت مشکلات مردم می‌باشد، هیچ دلیلی برای شرکت در نمایش‌های روز پرستار نمی‌بیند و در هیچیک از مراسم‌های روز پرستار شرکت نمی‌کند.

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر

تهدید کارگران وبازنشستگان؛ دست درازی آقای روحانی رییس‌جمهور به‌اموال کارگران غیرقانونی وقابل شکایت وپیگرد در محاکم قضایی است

جمعی از کارگرانِ شاغل و بازنشسته در کمپینی، اعتراض خود را به واگذاری شرکت‌های شستا و بانک رفاه کارگران نشان دادند.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری