بهنام محجوبی، درویش و زندانی عقیدتی جان باخت

بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی که از چند روز قبل در اغما بود و تحت شرایط امنیتی در بیمارستان لقمان نگاهداری می‌شد، جان خود را از دست داد. ابراهیم الله بخشی، درویش گنابادی از انتقال جسد او به کرمان خبر داد.

 

بهنام محجوبی، زندانی عقیدتی که از چند روز قبل در اغما بود و تحت شرایط امنیتی در بیمارستان لقمان نگاهداری می‌شد، جان خود را از دست داد. ابراهیم الله بخشی، درویش گنابادی از انتقال جسد او به کرمان خبر داد.

 

عصر یکشنبه سوم اسفند، ابراهیم الله بخشی، درویش و زندانی سابق که در روزهای اخیر در باره وضعیت بهنام محجوبی اطلاع‌رسانی می‌کرد، از مرگ او و انتقال جسدش به کرمان خبر داد.

 

الله‌‌بخشی روز قبل نوشته بود که تعدادی پزشک امنیتی کلیه امور مربوط به بهنام محجوبی را در دست گرفته‌اند و برای حضور پزشک معتمد خانواده مجوز صادر نمی‌شود.

 

بهنام محجوبی دوشنبه گذشته و پس از مصرف داروهایی که در بهداری اوین به او داده بودند، به کما رفت و به بیمارستان لقمان منتقل شد. مادر و همسر، “مادران دادخواه” و کنشگران مدنی و دراویش گنابادی در روزهای گذشته، پشت بیمارستان لقمان در انتظار عیادت و خبری از مداوا و بهبودی او بودند. ابراهیم الله‌بخشی پیش‌تر اعلام کرده بود که محجوبی با بدنی ورم کرده، به کمک دستگاه نفس می‌کشد و سطح هشیاری‌اش صفر است.

 

یک روز قبل از فوت محجوبی، شماری از فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان نظام پزشکی ایران خواستار جلوگیری از دخالت‌های امنیتی در روند معالجه او و فراهم کردن امکان عیادت پزشک مورد اعتماد خانواده از این زندانی عقیدتی شده بودند.

 

بهنام محجوبی ۳۳ ساله، در جریان تجمع دراویش گنابادی در خیابان گلستان تهران در سال ۹۶ دستگیر و به دو سال زندان محکوم شده بود. او به “اختلال پانیک” مبتلا بود و پزشکان پیش‌تر گفته بودند که این زندانی عقیدتی با توجه به شرایط بیماری‌اش، قادر به تحمل کیفر نیست.

ستاره‌هایی که فراموش شدند

سال‌ها پیش از اینکه چهره‌های نامداری مانند عزت‌الله انتظامی، مرتضی احمدی، جمشید مشایخی و … در تئاترهای لاله‌زار بدرخشند، هنرمندان دیگری از نسل‌های قبل‌تر چراغ این خیابان را روشن نگه داشته‌اند، هنرمندانی که حالا بعد از گذر سالیان، گرد فراموشی بر نام و آوازه‌شان نشسته است.

ادامه »

ایران, تئاتر, فرهنگ, یادنامه

علیرضا جباری، نویسنده و عضو کانون نویسندگان درگذشت

علیرضا جباری، نویسنده، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او مترجم پرکاری بود و دو ترجمه او از ایزابل آلنده و تونی موریسون، آثاری آشنا برای کتابخوانان ایران هستند.

ادامه »

اخبار فرهنگی, ادبیات, ایران, خبر, شعر, فرهنگ, نویسندگان, یادنامه

نیکسون و کیسینجر از ابتدای کارِ آلنده در فکر سرنگونی او بودند

تقریباً از همان دقیقهٔ اوّل انتخاب شدن سالوادور آلندهٔ سوسیالیست/مارکسیست به ریاست‌جمهوری شیلی در نوامبر ۱۹۷۰، ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه آمریکا و مقام‌های ارشد او، از الگوی او و تأثیری که روی دیگران می‌گذاشت ترسیدند و تصمیم به سرنگون کردن او گرفتند.

ادامه »

اتحاد شوروی, ارژانتین, اروپا, افریقا, امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, ایران, برزیل, تاریخ, جهان, شیلی, کنگو, گواتمالا, مقاله, یادنامه