اتحادیه عرب خواستار استقرار نیروهای بین‌المللی در خاک فلسطین شد

اتحادیه عرب خواستار استقرار دوباره نیروهای حافظ صلح بین‌المللی در خاک فلسطین و به ویژه در شهر “الخلیل” واقع در کرانه باختری شد.

ادامه »

اتحادیه عرب, اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, فلسطین

لوفیگارو؛ آمریکا و متحدانش دستکم در دو حادثه تنگه هرمز، دروغ‌هایی را به ایران نسبت داده‌اند

روزنامه فرانسوی لوفیگارو در گزارشی فاش کرد آمریکا و برخی متحدانش درباره دستکم دو حادثه در تنگه هرمز که به ایران نسبت داده شده است، دروغ پردازی کرده‌اند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, ژاپن, فرانسه

در ادامه پیشروی ارتش سوریه امروز پنج روستا در جنوب ادلب آزاد شد

نیروهای ارتش سوریه روز دوشنبه در ادامه پیشروی های تازه خود در استان ادلب در شمال غرب سوریه موفق شدند پس از ناکام گذاشتن عناصر تروریستی و نیروهای تحت حمایت ترکیه، چند روستا را در حومه جنوبی این استان آزاد کنند.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

اندیشکده آمریکایی «کاتو»؛ حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی و برای غارت نفت است

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی با انتقاد تند از حضور نظامی آمریکا در سوریه به بهانه حفاظت از منابع نفتی و افزایش تهدید تقابل نظامی با قوای روسیه مستقر در سوریه، نوشت که اشغال بخش‌هایی از سوریه غیرقانونی و برای دزدیدن ثروت این کشور است.

 

به گزارش تسنیم، در این مقاله که در اندیشکده آمریکایی «کاتو» منتشر شده، با اشاره به رو در روی هم قرار گرفتن قوای آمریکا و روسیه در مناطق نفت‌خیز «رملان» سوریه در ژانویه امسال از قول مقامات نظامی آمده است: جزئیات اندکی از این رویارویی از سوی مقامات آمریکایی منتشر شده اما ژنرال آلکسوس گرینکویچ می‌گوید که با روس‌ها تقابل‌های مختلفی داشته‌اند و احتمال تنش میان این دو در شمال غرب سوریه بالا رفته است.

 

پرسنل آمریکایی که بطور غیرقانونی و بدون حکم قانونی کشوری یا بین‌المللی در سوریه مستقر هستند، جان نیروها و انسان‌ها را برای اشغال سرزمین یک کشور و دزدی منابع آنها به خطر انداخته‌اند. دولت ترامپ دارد چه کار می‌کند؟

 

سیاست آمریکا در سوریه مدت‌ها است که به طرز خیرکننده‌ای احمقانه، غیرصادقانه و مخرب است. واشنگتن همزمان با اعتراضات در جهان عرب در سال ۲۰۱۱ از بشار اسد حمایت کرد و هیلاری کلینتون او را اصلاح‌گر خواند اما همین کلینتون بعداً گفت که اسد باید برکنار شود و از بقیه دنیا هم خواست که رویه و سیاست آمریکا را در پیش‌ بگیرند.

 

این اندیشکده با انتقاد از سیاست دولت ترامپ نوشت: به نظر می‌رسد که ترامپ فکر می‌کند مشکلی نیست اگر او تعیین کند چه کسانی بر منابع مردم دیگر کشورها سلطه داشته باشند و چه کسانی نداشته باشند.

 

این در حالی است که برای سال‌ها باراک اوباما و دولت او نیز ترکیبی از سیاست‌های متناقض را در این منطقه در پیش گرفته بود. در حالی تلاش کرد به مسلحین به اصطلاح میانه‌رو کمک کند که در نهایت بخش اعظمی از تجهیزات آمریکایی به دست گروه‌های تندرو افتاد.

 

این اندیشکده نوشت: دونالد ترامپ که به نامزدی انتخابات ریاست جمهوری رسید از جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه انتقاد کرد و در زمان ریاست جمهوری‌اش نیز مرتب عنوان کرد که مصمم است نیروهای آمریکایی را از سوریه به کشور بازگرداند. باوجود این اظهارات و نابودی خلافت داعش،‌ واشنگتن همچنان به اشغال سرزمین سوریه بدون هیچ مجوزی ادامه داده است. در عین حال رئیس جمهور نیز مداوماً با مقاومت جدی دربرابر درخواست خود برای خروج مواجه است آن هم از سوی کسانی که خود آنها را گماشته است یا پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) و تشکیلات سیاست خارجی این کشور.

 

این گزارش با اشاره به تمایل ترامپ به نفت نوشت: ترامپ از مدت‌ها قبل تعلق خاطر خاصی به نفت دارد. زمانی که نامزد انتخاباتی بود از این امر شکایت داشت که واشنگتن می‌بایست منابع نفتی عراق را در دست خود نگاه می‌داشت و در زمان ریاست جمهوری خود نیز تمایل خود را برای سلطه بر نفت عراق باوجود مخالفت و نارضایتی بغداد، نشان داد. درباره سوریه نیز ترامپ پس از تصویب طرح وزارت دفاع، گفت که آمریکا نفت این کشور را نگه می‌دارد. گفتن این امر نیز برای وی امری طبیعی به نظر می‌رسد.

 

بنا بر این گزارش، ترامپ ظاهرا بر این باور است که می‌تواند پولی را که صرف اشغال کرده به این طریق پس بگیرد. او ابراز امیدواری کرده که بتوان با معامله با شرکت‌هایی مانند اکسون موبیل بتواند این کار را به نحو شایسته‌ای انجام دهد. اما این امر شدنی نیست چرا که هیچ شرکت صاحب نام و اعتباری، منابعی که در یک منطقه جنگی دزدیده شده را توسعه نمی‌دهد. حتی اگر هم این نفت توسعه پیدا کند، درآمدی که از چاه‌های نفت سوریه به دست می‌آید حتی پیش از دوران بحران این کشور نیز محدود بودند و به سختی ‌می‌تواند هزینه اشغال را برگرداند چه برسد به این که بتواند از پس هزینه‌های خطر نظامی برآید.

 

در انتهای این گزارش آمده است: سیاست اول آمریکا باید به اول مردم آمریکا تبدیل شود. دو ماه پیش رئیس جمهور گفت که ما نیروهای خود را تنها بخاطر نفت پشت سر جا گذاشتیم. ماه گذشته آنتونیو مور، یک سرباز آمریکایی تازه‌ترین قربانی ماموریت غیرقانونی و مخرب آمریکا در سوریه بود. سیاست واشنگتن نباید به دست آوردن پول برای دولت فدرال باشد بلکه باید حفاظت از جان آمریکایی‌ها باشد. معنی این امر آن است که نباید جان مردم را برای منافعی مانند سلطه بر نفت سوریه برای سود و تفریح به خطر انداخت. ترامپ باید به قول خود برای بازگرداندن قوای آمریکا از سوریه عمل کند.

بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق رأی اعتماد به دولت جدید را مشروط به تحقق اخراج نظامیان خارجی از کشور کرد

نماینده ائتلاف سائرون عراق اعلام کرد که تنها در صورتی که دولت جدید طرح اخراج نظامیان آمریکایی را اجرایی کند، رأی اعتماد خواهد گرفت.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, عراق

امارات متحده عربی نیروهای نظامی خود را از یمن خارج کرد

خبر تصمیم امارات مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور از یمن پیش‌تر اعلام شده بود. بر اساس اخبار رسانه‌های عربی، امارات این تصمیم را اجرایی کرده است. برخی از رسانه‌ها از خروج بخش اعظم سربازان امارات از یمن خبر داده‌اند.

ادامه »

امارات, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, یمن

در حمله ارتش سوریه به فرودگاه تفتناز در ادلب پنج سرباز ترکیه‌ای کشته و تعدادی زخمی شدند

درحالی که منابع از کشته و زخمی شدن تعدادی از نیروهای ترکیه در حمله ارتش سوریه به فرودگاه تفتناز در حومه ادلب خبر می‌دهند، ترکیه به گروه‌های مسلح مورد حمایتش دستور داد از درگیری با ارتش سوریه خودداری کنند و منتظر مذاکرات روسیه و ترکیه باشند.

ادامه »

ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

صدها هزار نفر از شهروندان ترکیه به طرح معامله قرن اعتراض کردند

صدها هزار نفر از مردم ترکیه روز یکشنبه در اعتراض به طرح ضدفلسطینی «معامله قرن» آمریکا در استانبول و سایر شهرهای این کشور راهپیمایی برگزار کردند.

ادامه »

اردن, اسراییل, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, فلسطین, لبنان