انتقاد شدید حزب چپ آلمان از افزایش چشمگیر بودجه نظامی در بحبوحه بحران کرونا

حزب چپ آلمان انتقاد شدیدی به افزایش چشمگیر هزینه‌های نظامی آلمان در بحبوحه بحران کرونا وارد کرده و اولویت بندی دولت در این راستا را خطا ارزیابی کرد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، حزب چپ در پارلمان آلمان با توجه به بحران کرونا و با نگاهی به نتایج انتخابات آمریکا خواستار بازنگری دولت در سیاست های دفاعی خود شده و توقف روند افزایش بودجه نظامی در این کشور را خواستار شد.

 

رئیس فراکسیون حزب چپ پارلمان آلمان در این باره گفته است که هزینه‌های تسلیحاتی آلمان از سال ۲۰۱۸ حدود ۷۱ درصد افزایش پیدا کرده و این نشان می‌دهد که اولویت های دولت کاملا اشتباه بوده است.

 

به گفته وی بودجه نظامی و دفاعی آلمان تحت دولت ائتلافی فعلی ۱۰ میلیارد یورو افزایش داشته است که این بالاترین افزایش بودجه نظامی از زمان اتحاد دوباره آلمان محسوب می‌شود و این اتفاق در بحبوحه بحران کرونا افتاده است.

 

بر اساس طرح بودجه برای سال ۲۰۲۱ هزینه‌های دفاعی آلمان در سال آینده به ۴۶.۸ میلیارد یورو افزایش می‌یابد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۷ این بودجه بالغ بر ۳۷ میلیارد یورو بود. سال آینده تنها برای خرید تسلیحات حدود ۷.۷ میلیارد یورو برنامه ریزی شده است. ۴.۵ میلیارد یورو هم در سال ۲۰۱۸ برای این منظور هزینه شده است.

 

چند روز پیش در ۶۵ امین سالگرد تاسیس ارتش آلمان هم مقامات دولت آلمان از جمله رئیس جمهور و وزیر دفاع آلمان بر لزوم افزایش بودجه نظامی کشور با توجه به روی کار آمدن بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا به عنوان پیش شرطی برای بهبود مناسبات دو سوی آتلانتیک تاکید کردند.

 

بودجه نظامی آلمان در حالی روند صعودی را طی می‌کند که آلمان مانند دیگر کشورهای اروپایی ماه هاست درگیر بحران کرونا و عواقب اقتصادی این بحران است.

 

بر اساس جدیدترین آمارها تا به حال در آلمان ۷۷۲۸۲۲ نفر به کرونا مبتلا شده و ۱۲۵۰۳ نفر هم در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.

کرونا به دلیل سیاست‌های نئولیبرالیستی دولت انگلیس با ۳۳ هزار و ۴۷۰ تن مبتلا در شبانه روز گذشته رکورد زد

تازه‌ترین آمار رسمی منتشره در انگلیس نشان می‌دهد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته به بالاترین حد از زمان شیوع این ویروس رسیده است.

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, نئولیبرالیسم