افسردگی و وحشت؛ میراث جنگ برای کودکان یمنی

سازمان بین المللی حفاظت از کودکان با انجام یک مطالعه بر روی کودکان یمنی گزارش داد که ۵ سال تجاوز ائتلاف سعودی در این کشور٬ علاوه بر فقر و مشکلات جسمی٬ آنها را به سمت افسردگی و وحشت‌زدگی برده است.

 

به گزارش تسنیم به نقل از عربی ۲۱ سازمان بین‌المللی حفاظت از کودکان «سیف د چیلدرن» طی انجام مطالعه‌ای امروز سه شنبه ۲۴ مارس گزارش داد که ۵ سال جنگ و تجاوز در یمن٬ تاثیر بسیار مخربی بر سلامت ذهن و روان کودکان در این کشور گذاشته و آنها را به آستانه افسردگی کشانده است.

 

در این گزارش آمده که بیش از نیمی از کودکانی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند٬ احساس غم و افسردگی می‌کنند.طبق این مطالعه از هر ۵ کودک یک نفر گفته که دائما احساس ترس و اندوه دارد.

 

این بررسی در حالی انجام شده که ویروس کرونا٬ نظام بهداشتی یمن را که پیش از این طی ۵ سال تجاوز ائتلاف جنگی عربستان نابوده شده٬ تهدید می‌کند.

 

تا این لحظه موردی از ابتلا به ویروس کرونا در یمن که در این ۵ سال شاهد فجیع‌ترین بحران انسانی بود مشاهده نشده؛ اما با توجه به وضعیت وخیم بهداشتی در این کشور و نیز توطئه ائتلاف متجاوز عربی برای شیوع این ویروس در میان یمنی‌ها٬ نگرانی‌های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه در صورت ورود کرونا به یمن که به فقیرترین کشور شبه جزیره عربی تبدیل شده٬ چه فاجعه بزرگی رخ خواهد داد.

 

سازمان «سیف د چیلدرن» اعلام کرد که با ۶۲۹ کودک با میانیگین سنی ۱۳ تا ۱۷ سال و والدین آنها و نیز سایر ناظران در استان‌های عدن و لحج و تعز یمن مصاحبه کرده است.

 

طبق مطالعاتی که این سازمان در ماه‌های اخیر انجام داده و این بررسی در نوع خود از زمان شروع جنگ یمن از جمله بزرگترین مطالعات بوده است؛ ۵۲ درصد از کودکان یمنی گفتند که هنگام دور شدن از پدر و مادرشان احساس امنیت ندارند٬ ۵۶ درصد نیز زمانی که تنها راه می‌روند احساس ناامنی و ترس می‌کنند.

 

در طی ۵ سال تجاوز ائتلاف سعودی در یمن بیش از ۷ هزار و ۵۲۲ کودک جان خود را از دست داده و یا قطع عضو شده‌اند و این گزارش نشان می‌دهد که حدود ۲.۱ میلیون کودک زیر ۵ سال یمنی از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند.

 

این جنگ ظالمانه همچنین ۲ میلیون کودک را از منازلشان آواره کرده و حداقل ۲ میلیون کودک نیز امکان رفتن به مدرسه را ندارند.

 

«آنگر آشینگ» رئیس اجرایی سازمان مذکور اظهار داشت کودکانی که با آنها صحبت کردیم همه وحشت‌زده بودند و این کاری است که ۵ سال جنگ و ویرانی با ذهن و روان این کودکان کرده است.

 

این سازمان همچنین نسبت به احتمال بروز ویروس کرونا در یمن هشدار داده و اضافه کرد که پایان دادن به این جنگ ویرانگر بیشتر از هرزمانی٬ در حال حاضر اهمیت دارد.

سیاوشی: طرح جمع آوری کودکان کار طرحی شکست خورده است

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اینکه  طرح جمع آوری کودکان کار را طرحی شکست خورده عنوان کرد، از مسئولین امر خواست در این شرایط بحرانی تصمیمات واقع گرایانه‌تر و بهتری در زمینه کودکان‌کار در کشور اتخاذ شود.

ادامه »

ایران, جهان, حقوق کودک, کودکان کار

دبیرکل سازمان ملل: کرونا ۳.۴ تریلیون دلار به کارگران زیان می‌رساند

دبیرکل سازمان ملل متحد، شرایط ناشی از کرونا را یک بحران انسانی دانست و گفت: کارگران سراسر جهان، ۳.۴ تریلیون دلار درآمد خود را به دلیل کرونا از دست می‌دهند.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, سازمان ملل, کارگری

کودکان زباله‌گرد در معرض خطر قرار دارند، اغلب مشکلات ریوی و ضعف شدید ایمنی بدن دارند

انجمن حمایت از حقوق کودکان برای جداسازی کودکان زباله‌گرد از محیط‌های ناایمن بهداشتی و توجه ویژه به ضعف‌های ایمنی بدن و مشکلات ریوی کودکان، پیشنهاد «اردوی سلامت» را مطرح کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق کودک, خبر, فقر, کودکان کار

سندرز: در دوره ترامپ بیمه ۱۱۴ هزار کودک آمریکایی قطع شد

«برنی سندرز» نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در انتقاد از سیاست‌های بهداشتی و درمانی دونالد ترامپ، گفت که عملکرد وی باعث شده تا ۱۱۴ هزار کودک دیگر از خدمات بیمه درمانی محروم شوند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق کودکان, خبر