افزایش ۳ میلیون نفری جمعیت فقرا در کشور طی سال ۹۰ تا ۹۷

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی گفت: در بازه زمانی ۹۰ تا سال ۹۷ حدود ۳ میلیون نفر بر جمعیت فقرای کشور افزایش یافته است.

 

به گزارش ایسنا؛ البرز حسینی صبح امروز (۱۲ شهریورماه) در سومین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان که مشترک با دومین جلسه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر مسئله اشتغال جزو مسائل پراهمیت کشور است که انتظار می‌رود همه دستگاه‌های اجرایی، موقعیت کشور را در نظر گرفته و ساختارهای شفافیت را برای تصمیم‌گیری ایجاد کنند.

 

وی افزود: در دهه اخیر اقتصاد ایران سال‌های خوبی را نمی‌گذراند و از سال ۹۱ تا ۹۸ رشد اقتصادی کشور نزدیک به صفر درصد بود و بر اساس پیش‌بینی مراکز مطالعاتی در سطح کشور، اقتصاد کشور در این دهه ۴.۱ درصد کوچک‌تر می‌شود. با توجه به اینکه با لحاظ رشد جمعیت در این دوره، درآمد سرانه هر ایرانی در پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۶۳ درصد درآمد هر ایرانی در سال ۱۳۹۰ خواهد بود و اوضاع رفاهی خانوار نسبت به قبل بدتر می‌شود.

 

این مسئول ادامه داد: نرخ فقر مطلق در کشور، به معنی تامین نشدن کالری مورد نیاز هر فرد، در سال ۹۷ به میزان ۱۸.۶ درصد جمعیت کشور بوه که نسبت به سال ۹۰ حدود ۳.۵ درصد افزایش یافته است و این نشان از افزایش ۳ میلیون نفری بر جمعیت فقرای کشور است و مسئولان حوزه اشتغال باید با توجه به این موارد، در ایجاد اشتغال و ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی حرکت کنند.

 

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت کسری بودجه حال حاضر کشور، وضعیت خطیری است، تصریح کرد: کل درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز کمتر از ۵ میلیارد دلار است که برای تامین کالاهای اساسی کشور حداقل به دو برابر این اعتبار، نیاز است و این مهم نشان از مناسب نبودن وضعیت مدیریت تراز تجاری کشور است.

 

حسینی یادآور شد: پس از بروز بیماری کرونا رکود اقتصادی در همه جهان اتفاق افتاد که در ۹۰ سال گذشته جهان با آن مواجه نشده بود و پیش‌بینی‌ها بر آن است که اقتصاد جهان ۳ درصد کوچک‌تر شود که ایران نیز از این مسئله مستثنی نیست و برای کاهش آسیب پیامدها باید شرایط گردش داخلی ار حیث تامین شغل و درآمد خانوار تغییر یابد.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر در سال ۲۰۲۰ رکود اقتصاد جهانی به همین منوال ادامه پیدا کند، تقاضای صادرات از کشور کمتر شده، هزینه واردات افزایش می‌یابد و تراز قیمت ‌و کسب و کارها تحت فشار قرار می‌گیرد که برای حل این مشکلات باید صادرات به کشورهای همسایه، استفاده از نیروهای جوان و کارمد، بهره‌مندی صحیح از ذخایر عظیم انرژی کشور و … مورد توجه قرار گیرد.

به “ترمیم مزد” امیدی نیست، کمترین دستمزد قانونی، ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان باید باشد

آیا با برجسته کردن ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، قصد به حاشیه راندنِ آن ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان را ندارید؟!آیا شما ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان و امضای خودتان را فراموش کردید؟!

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, تحلیل, فقر, کارگری

آیا بنیاد مستضعفان برای پس‌گرفتن املاکش از حداد عادل هم حاضر است تیراندازی کند؟ + فیلم

با حکم بنیاد مستضعفان روستای ابوالفضل اهواز قرار است تخریب شود، زیرا بنیاد معتقد است این زمین‌ها توسط سودجویان تصرف شده است. رویداد۲۴ در این یادداشت سوال‌هایی درباره تصمیم بنیاد مستضعفان برای اجرای حکم تخلیه روستا مطرح کرده است.

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, فقر, گزارش, ویدیو

یونیسف: محرومیت یک سوم دانش‌آموزان جهان از تحصیل در دوران کرونا

بیشترین آسیب را کودکان فقیر دیده‌اند که ۷۲ درصد کودکان در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند و کودکان آفریقایی بیشترین و کودکان اروپایی کم‌ترین آسیب را در جهان دیده‌اند

ادامه »

اروپا, افریقا, اقتصادی, اموزشی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق کودکان, خبر, سازمان ملل, فقر