اعلام اخطار سیلاب در خو‌زستان و آماده‌باش سراسری

مدیرکل مدیریت بحران استان روز دوشنبه با صدور یک اخطاریه آنی نسبت به ورود و فعالیت ۲ سامانه بارشی به خوزستان به تمام دستگاه‌های اجرایی سراسر استان اعلام آماده‌باش کرد.

 

به گزارش تسنیم، کیومرث حاجی‌زاده امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه با صدور اخطاریه از وقوع بارندگی شدید در اواخر روز سه‌شنبه هفته جاری در استان خبر داد.

 

وی تصریح کرد: زمان شروع فعالیت سامانه نخست از اواخر روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند و زمان پایان آن در اوایل روز پنجشنبه ۲۹ اسفند است، همچنین زمان شروع فعالیت سامانه دوم اوایل روز شنبه ۲ فروردین ۹۹ و زمان پایان آن اواخر روز یکشنبه سوم فروردین ۹۹ است.

 

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت: این سامانه‌ها با مخاطراتی همچون رگبار و رعد و برق، بارش شدید، وزش باد متوسط تا شدید و گاهی تندباد لحظه‌ای، ریزش تگرگ در مناطق مستعد و احتمال بارش برف در ارتفاعات همراه هستند که مناطق اثر آن‌ها در ارتفاعات شمالی و شرقی (حداکثر ۸۰ تا ۱۱۰ میلی‌متر)، مناطق شمالی و شرقی (حداکثر ۴۰ تا ۶۰ میلی‌متر)، مناطق غربی (حداکثر ۲۰ تا ۳۵ میلی‌متر)، مناطق مرکزی (حداکثر ۱۰ تا ۲۵ میلی‌متر) و در بقیه مناطق با شدت کمتر و بارش برف در ارتفاعات شمال شرق همراه است.

 

حاجی‌زاده گفت: از جمله مخاطرات این سامانه می‌توان به سیلاب، لغزندگی جاده‌های کوهستانی، آبگرفتگی معابر شهری، اختلال در تردد به‌ویژه در جاده‌های مواصلاتی و بالا آمدن آب رودخانه‌ها اشاره کرد.

 

وی با بیان این‌که تمهیدات لازم از قبیل مدیریت سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است توضیح داد: در آخرین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که دو روز قبل با حضور استاندار و تمامی اعضای ستاد پیشگیری و مقابله با بحران استان برگزار شد به تمامی مدیران، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌ها اعلام آماده‌باش شد از این رو در طول این مدت هیچ کدام از اعضای ستاد پیشگیری حق خروج از استان را ندارند و ضمن حضور در محل خدمت باید نسبت به اتخاذ تدابیر، تمهیدات پیشگیرانه و اطلاع‌رسانی به واحدهای تابعه سطح استان و شهرستان اقدام لازم را به‌عمل آورند.

 

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان توصیه کرد: با توجه به شرایط نامساعد جوی مردم شریف استان از هرگونه تردد غیرضروری خودداری کنند و عموم مردم به‌ویژه بیماران، روستاییان، عشایر، کشاورزان، دامداران، کودکان، سالمندان، مسافران، صیادان و افراد ساکن در مناطق در معرض خطر وقوع حوادث نسبت به رعایت و به‌کارگیری نکات و توصیه‌ها به‌منظور حفظ ایمنی و پیشگیری یا کاهش آثار حوادث احتمالی اقدام کنند.

 

حاجی‌زاده با تأکید بر پرهیز از تردد غیرواجب و انجام سفرهای غیرضروری در این شرایط نامساعد جوی گفت: شهروندان و روستاییان از تردد، توقف، اسکان و برپایی کمپ و چادر در حاشیه رودخانه‌ها، مسیل‌ها، قناتها، منابع آبی، سیل‌بندها، دریا، دره‌ها، دامنه و پایین‌دست کوه‌ها و سایر مناطق در معرض خطر خودداری کنند و فاصله ایمن هنگام تردد از مناطق مذکور را در نظر بگیرند.

 

وی با ابراز اینکه شهروندان از صعود به ارتفاعات نیز در این شرایط خودداری کنند اظهار کرد: روستاییان و عشایر از چرای دام و احشام در مناطق مرتفع، پرخطر و مستعد وقوع حوادث اجتناب داشته باشند.

 

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان به خودداری از تردد شناورهای سبک و تفریحی در شرایط نامساعد جوی و مواج شدن دریا تأکید کرد و از کشاورزان، باغداران و دامداران خواست در راستای پیشگیری از وارد آمدن خسارت به محصولات زراعی، باغی، دام و طیور و بخش‌های مختلف کشاورزی اقدام لازم را انجام دهند.

 

حاجی‌زاده در پایان بیان کرد: از مردم می‌خواهیم هشدارهای مدیریت بحران استان و همچنین دستگاه‌های متولی را جدی بگیرند و به آنها توجه کنند این هشدارها و توصیه‌ها به‌منظور پیشگیری از هر گونه خسارت جانی و مالی است.

در روز جهانی حیات وحش سازمان ملل از مردم درخواست کرد تا با طبیعت یکی شوند 

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس، در روز جهانی حیات وحش گفت: “به نظر می‌رسد که بشریت فراموش کرده است که تا چه مقدار به طبیعت برای بقا و رفاه خود احتیاج دارد”.

ادامه »

جهان, حقوق حیوانات, سازمان ملل, محیط زیست

دانشمندان اتحادیه اروپا هشدار مید‌‌هند: “نیمی از سواحل شنی جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی ممکن است ناپدید شوند

دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل کردن آن ادامه یابد، نیمی از سواحل شنی جهان تا پایان قرن از بین می‌روند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, ارژانتین, اروپا, استرالیا, امریکا, ایتالیا, ایران, جهان, چین, شیلی, کانادا, محیط زیست, مکزیک

نگذاریم حاشیه‌نشینان میزبان کرونا شوند

ویروس کرونا برای حاشیه نشین‌ها و ساکنان مناطق آسیب‌پذیر اجتماعی بویژه در اصفهان که از کانون‌های این بیماری خطرناک است تهدیدی جدی و اساسی به شمار می‌رود، بنابراین باید هرچه سریع تر از شیوع آن در چنین نقاطی جلوگیری کرد.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست