آلمان برای نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل نیرو به لیبی اعزام کرد

منابع خبری سه‌شنبه شب گزارش دادند: آلمان ۲۵۰ نظامی خود را برای نظارت بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه لیبی عازم این کشور کرد.

ادامه »

المان, تحریم, جهان, حضور نظامی, خبر, سازمان ملل, شمال افریقا, لیبی

چرا مصر برخلاف دو هم‌پیمان خود عربستان و امارات، با ایران دشمنی نمی‌کند؟

نیازی نیست اخبار مربوط به رسیدن افسران و سربازان مصری به سوریه برای حمایت از نظام اسد را تکرار کنیم، تا بدانیم مصر از زمان کودتای سال ۲۰۱۳، در صف نظام اسد ایستاده و به این ترتیب عملا با ایرانی که مهمترین حامی نظام اسد محسوب می‌شود، تلاقی پیدا کرده است.

ادامه »

امارات, ایران, جهان, خاورمیانه, سوریه, عربستان سعودی, مصر, مقاله, یمن

ترکیه از دروازه لیبی در حال ایجاد “ادلب آفریقا” است

در سایه اقدامات ترکیه در انتقال گروه‌هایی از نیروهای «اجیر شده» و عناصر تندرو از استان ادلب و شمال سوریه به لیبی؛ بسیاری از لیبیایی‌ها، کارشناسان گروه‌های تندرو و مراکز تحقیقاتی از این مساله هراس دارند که گروه‌های تروریستی از اوضاع و تنش نظامی کنونی در لیبی بهره برداری کرده تا مقرهای جدیدی را برای

ادامه »

الجزایر, ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال افریقا, لیبی, مصر, مقاله

خبرگزاری فرانسه؛ اطمینان ماکرون از پیشرفت در روابط با روسیه

رئیس جمهور فرانسه پس از رایزنی مجازی با همتای روس خود نسبت به پیشرفت روابط بین پاریس و مسکو ابراز اطمینان کرده است.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز جمعه پس از کنفرانس ویدئویی وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: ماکرون نسبت به پیشرفت روابط با روسیه در بخش های مهم و کلیدی اطمینان دارد، از جمله بحران لیبی.

 

بر اساس این گزارش یک مقام ارشد دفتر ریاست جمهوری فرانسه گفت: ماکرون مطمئن است که می‌توانیم با روسیه در خصوص برخی از موضوعات به پیشرفت های خوبی دست پیدا کنیم. برقراری ثبات در لیبی و متحد کردن نهادها در این کشور، یک منفعت مشترک برای دو کشور است.

 

ماکرون طی ماه های اخیر سیاست همکاری با روسیه را در پیش گرفته است و قصد دارد با پوتین بر سر مسائل مهمی مثل اوکراین به توافق برسد.

 

مذاکرات ماکرون و پوتین در شرایطی است که پاریس به شدت مداخله ترکیه در مناقشات لیبی را محکوم کرده است.

 

روسیه و فرانسه از خلیفه هفتر در لیبی حمایت می کنند، گرچه پاریس بارها مدعی شده است که در مناقشات لیبی بی طرف است.

 

این مقام ارشد دفتر ریاست جمهوری فرانسه افزود: ماکرون در این مذاکرات، نگرانی خود را نسبت به حضور ترکیه در لیبی اعلام کرده است.

حمایت اتحادیه آفریقا از اظهارات سیسی درباره مداخله مستقیم در لیبی

کمیسر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در واکنش به تهدید عبدالفتاح سیسی برای مداخله مستقیم در لیبی گفت، اعلام آمادگی مصر برای آموزش و تجهیز قبایل لیبیایی به سلاح در واقع نشانی از تصمیم این کشور برای دفاع از امنیت و مرزهایش است.

ادامه »

اتحادیه آفریقا, ترکیه, جهان, خبر, دخالت نظامی, شمال افریقا, لیبی, مصر