استقرار پلیس فرانسه در حومه‌های پاریس برای سرکوب اعتراضات

منابع خبری گزارش داده‌اند پلیس فرانسه برای سرکوب خشونت‌ها در نواحی حومه پاریس مستقر شده است.

 

به گزارش تسنیم  کاربران فرانسوی در فضای مجازی از استقرار پلیس ضدشورش در حومه‌های فقیرنشین پاریس، پایتخت این کشور خبر می‌دهند.

 

خبرگزاری رویترز گزارش داده این اتفاق در شرایطی رخ داده که گروهی از جوانان در این مناطق، در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌ها بر سر مقررات تعطیلی‌ها به دلیل اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کرده و خودروها را به آتش کشیدند.

 

آخرین ناآرامی‌ها در نواحی فقیرنشین فرانسه هفته گذشته بعد از مرگ یک جوان ۱۸ ساله در تصادف با موتور در حومه یکی از مناطق پاریس صورت گرفت. بستگان این جوان ۱۸ ساله گفته‌اند که خودروی پلیس این جوان را زیر گرفته است.

 

کاربران فضای مجازی در توئیتر که از ساکنان این منطقه هستند تصاویر و فیلم‌هایی را از آتش گرفتن خودروها و استقرار نیروهای پلیس ضد شورش منتشر کرده‌اند.

 

پیش از این رسانه‌ها گزارش داده‌اند محدودیت‌های ناشی از شیوع «کووید-۱۹» (بیماری کروناویروس ۲۰۱۹) باعث دامن زدن به تنش‌ها در فقیرنشین فرانسه شده است.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی چند هفته پیش به شرح وضعیت هزاران نفری در منطقه «کلیشی سو بوآ»، واقع در حومه پاریس پرداخته که برای دریافت بسته‌های میوه، سبزیجات و صابون رایگان ساعت‌ها در صف می‌ایستند.

 

«کلیشی سو بوآ» که در سال ۲۰۰۵ صحنه تظاهرات‌های شدید بود تنها ۲۳ کیلومتر با شهر پاریس فاصله دارد اما با تصاویر ساختمان‌های نیمه‌کاره، جوانان بی‌قرار و ساکنان فقیرش گویی فرسنگ‌ها آن‌ سوتر از پایتخت فرانسه قرار گرفته است.

 

آسوشتیدپرس نوشته نگرانی از وقوع بحران قریب‌الوقوع در نتیجه کمبود غذا و بروز ناآرامی‌های پراکنده در حومه‌های فقرزده دولت فرانسه را وادار به اعلام طرحی به ارزش ۳۹ میلیون یورو برای اعطای کمک‌های غذایی ضروری به مناطق محتاج کرد.

 

با این حال، اعطای بسته‌های کمک غذایی شاید ساده‌ترین و قابل‌ حل‌ترین مشکل در مناطقی از این دست در حومه شهرهای بزرگ فرانسه باشد. رؤسای جمهور فرانسه یکی پس از دیگری از حل معضلات این مناطق و شکاف طبقاتی گسترده در این کشور ناکام مانده‌اند.

 

برخی از ساکنان می‌گویند آنها قبل از تعطیلی فرانسه به دلیل شیوع کرونا در روز ۱۷ مارس هم تنگنای اقتصادی را به معنای واقعی کلمه احساس کرده‌اند.

 

«الیور کلین»، شهردار کلیشی سو بوآ می‌گوید: «احساس می‌کنم بحران اجتماعی با قرنطینه رو به افزایش است. شاهد آن هستیم شمار زیادی از افراد نیازمند غذا هستند.»

کادر درمان کرونا در بلژیک به نخست وزیر پشت کرد+ فیلم

زمانی که سوفی ویلمز، نخست‌وزیر شنبه این هفته برای بازدید از بیمارستان سن پیر در بروکسل وارد محوطه این بیمارستان شد، پرستاران و کادر درمانی به کاروان خودروهای وی پشت کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, بلژیک, پرستاری, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, ویدیو

بحران «بیماری‌های روانی» میلیون‌ها نفر را در جهان تهدید می‌کند

محققان سازمان جهانی بهداشت می‌گویند جهان در آستانه انفجار بحران «بیماری‌های روانی» ناشی از شیوع ویروس کرونا قرارگرفته و میلیون‌ها شهروند در معرض ابتلا هستند.

ادامه »

اجتماعی, اروپا, جهان, خبر, دانش, سازمان ملل