ارتش لیبی برای مقابله با حملات ترکیه سامانه «اس ۲۰۰» مستقر کرد

منابع خبری روز چهارشنبه گزارش دادند؛ نیروهای خلیفه حفتر موسوم به «ارتش ملی لیبی» برای مقابله با حملات هوایی جنگنده‌های دولت وفاق ملی و ترکیه سامانه ضد موشکی «اس ۲۰۰» مستقر کردند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اخبار لیبی، ارتش حفتر سامانه اس ۲۰۰ را که بلااستفاده مانده بود، بعد از تعمیر به خدمت گرفته است.

 

بر اساس این گزارش، ارتش ملی لیبی، سامانه های ضد موشکی اس ۲۰۰ را در اطراف شهر سرت، طرابلس، زلیتن و بنغازی برای مقابله با نیروهای دولت وفاق ملی و ترکیه مستقر کرده است.

 

احمد المسماری سخنگوی رسمی نیروهای ارتش حفتر نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که محورهای سرت و الجفره با انواع سلاح، رادار و پدافند هوایی تقویت شده است.

 

وی تأکید کرد که نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی، معتقدند که راه‌حل سیاسی برای بحران، به نفع لیبیایی‌هاست اما در عین‌حال برای هرگونه رویارویی نظامی احتمالی در لیبی نیز آمادگی دارند.

 

این در حالی است که سخنگوی دولت وفاق ملی لیبی نیز چند روز گذشته از آمادگی کامل و بی‌سابقه برای آغاز عملیات نظامی در شهر سرت و میادین نفتی لیبی خبر داده بود.

 

شهر راهبردی سرت در فاصله میان بنغازی و طرابلس در ساحل دریای مدیترانه قرار دارد و تصرف آن می‌تواند آغازی برای نفوذ نیروهای دولت وفاق به منطقه شرق لیبی باشد.

 

روسیه از حامیان ارتش ژنرال «خلیفه حفتر» و دولت شرق لیبی است و در مقابل ترکیه از دولت وفاق ملی مستقر در غرب لیبی حمایت می‌کند.

لیبی، محور گفت‌و‌گوی وزرای خارجه چین و مصر

«وانگ یی» وزیر خارجه چین و «سامح شکری» همتای مصری وی روز جمعه در یک گفت‌وگوی تلفنی علاوه بر روابط دو جانبه درباره مساله لیبی تبادل نظر کردند.

ادامه »

اتحادیه آفریقا, اتحادیه اروپا, تروریسم, جهان, چین, خبر, شمال افریقا, لیبی, مصر