کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

“احمدرضا نجفی” کارگرِ جوان معادن سنگ لای‌بید، بعد از ۲۰ روز بیهوشی مطلق، جان باخت

در ده سال گذشته ۱۸ کارگر بر اثر حادثه کار در معادن سنگ در میمه اصفهان، جان باختند و ۸ نفر مصدومیت داشتند؛ ۱۸ نفر در ده سال یعنی سالی بیش از یک مرگ داشته‌ایم.

 

کارگری که ۱۴ مرداد ماه در معدن سنگ لای‌بید میمه اصفهان دچار حادثه شد، دیروز در بیمارستان نجف‌آباد فوت کرد.

 

نامش احمدرضا کریمی است؛ ۲۴ ساله بوده و ساکن شهر لای‌بید اصفهان؛ جوانی در ابتدای راه جوانی که هنوز هزاران آرزو برای زندگی داشت؛ عمویش می‌گوید: «دیروز که جسم جوانش را به سردخانه منتقل کردیم هیچ‌کدام از اعضای خانواده باورشان نمی‌شد؛ باورشان نمی‌شد که قصه‌ی «احمدرضا» اینطوری تمام شده باشد؛ مگر می‌شود؟!»

 

احمدرضا کریمی مدتی بود که در یکی از معادن سنگ تزئینی در لای‌بید اصفهان کار می‌کرد؛ گزارش رسمی حادثه، نام کارگاه را «سینه‌کارِ ۸» معرفی می‌کند؛ یکی از معادن سنگ تزئینی در میمه استان اصفهان.

 

گزارش حادثه می‌گوید: حادثه در تاریخ ۱۴ مردادماه سال ۹۸ در ساعت ۱۲:۱۰ ظهر رخ داده است.

 

در متن گزارش رسمی منتشر شده ازسوی وزارت کار مقابل ردیفِ «شرح واقعه» آمده است: «در ساعت مذکور هنگامی که کارگر مصدوم از مقابل سیم‌بر قواره‌ساز تردد می‌کرده، حفاظ سیم‌بر ناگهان پاره شده و به سر نامبرده برخورد کرده است.»

 

همکاران احمدرضا نیز حادثه را اینگونه توصیف می‌کنند: «در معدن، سنگ‌ها را الماسه برش می‌دهد؛ در آن روز زنجیر برش پاره می‌شود؛ چون ایمنی درست و حسابی ندارد و این روش برش کاملاً قدیمی است؛ بعد از پاره شدن، موتوری که با ۳۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد، می‌خورد به سر کارگر و سر را کامل منهدم می‌کند.»

 

بعد از حادثه احمدرضا را به بیمارستانی در نجف آباد اصفهان منتقل می‌کنند؛ او تا دیروز (چهارم شهریور ماه) در کما بود؛ بیهوشی مطلق؛ و بعد چهارم شهریور، فوت می‌کند؛ احمدرضا از روز حادثه یعنی چهاردهم مرداد ماه، دیگر هرگز چشم‌هایش را باز نمی‌کند؛ هرگز به هوش نمی‌آید؛ در واقع بیش از بیست روز در کماست و آنگاه تمام می‌کند.

 

۱۸ مرگ در ده سال!

 

کارگران همکار احمدرضا می‌گویند: اینجا در میمه اصفهان، ۴۰۰ معدن سنگ وجود دارد؛ بیشترین ناراحتی ما کارگران این است که بازرسان کار، معدن‌ها را آن‌چنان که باید کنترل نمی‌کنند؛ اصول ایمنی در این معادن آنطور که قوانین و آیین نامه‌های حفاظت فنی می‌گویند اجرایی نمی‌شود و بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌ها قدیمی‌ست.

 

آنها می‌گویند: در ده سال گذشته ۱۸ نفر در این محدوده بر اثر حادثه کار در معادن سنگ جان باختند و ۸ نفر مصدومیت داشتند؛ ۱۸ نفر در ده سال یعنی سالی بیش از یک مرگ داشته‌ایم.

 

احمدرضا را در لای‌بید محل تولد و زادگاهش خاک می‌کنند؛ عمویش در انتهای گفتگوی کوتاه بازهم تکرار می‌کند: هنوز باورمان نمی‌شود….

ایلنا

دستمزدی که فقط ۲۰ درصد سبد معاش ۷ میلیون و ۵۸۰ هزار تومانی را می‌پوشاند

کسانی که در جلسه می‌نشینند بعضا با ادبیات و شاکله‌ی سبد معیشت آشنا نیستند و نمی‌دانند قانونگزار به صراحت اعلام کرده سبد معیشت چون از جنس دستمزد است باید همه موارد آن ذیل شورای عالی کار بحث شود؛ این آقایان همه نوع «آیتم» و «آپشن» و «پیشنهاد» می‌آورند در جلسه اما به سبد معیشت نمی‌پردازند!

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

۲ کارگر هنگام تخلیه سنگ از خودرو جان خود را از دست دادند

مدیرعامل شرکت خدماتی شهرک صنعتی شمس‌آباد با اشاره به فوت ۲ کارگر در محوطه کارگاهی شهرک صنعتی گفت: ظهر امروز دو کارگر از اتباع خارجی حین جابجایی سنگ دچار حادثه شده و در دم جان باختند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری