آمریکا نتوانست اروپایی‌ها را درباره قصد روسیه برای حمله به اوکراین متقاعد کند

در حالی‌که به گفته منابع دیپلماتیک، کشورهای اروپایی باور نمی‌کنند مسکو قصد حمله نظامی به اوکراین را داشته باشد، آمریکا درصدد انجام رایزنی‌هایی با شرکای خود در ناتو در رابطه با وضعیت مرزهای روسیه و اوکراین است.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، روزنامه “وال استریت ژورنال” به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی نوشته است که مقامات ایالات متحده نتوانسته‌اند کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در این خصوص که روسیه گویا خود را برای حمله نظامی به اوکراین آماده کرده است، متقاعد کنند.

 

دیپلمات‌های اروپایی یادآور شده‌اند که در اتحادیه اروپا معتقدند احتمال چنین خطری که گویای آماده شدن روسیه برای حمله به اوکراین باشد، بسیار کم شده است.

 

منابع خبری این روزنامه گفتند: «اطلاعات جدید طرف آمریکایی باعث افزایش نگرانی کشورهای اروپایی شد، ولی اکثر پایتخت‌های اروپایی هنوز متقاعد نشده‌اند که روسیه خود را برای حمله قریب الوقوع به اوکراین آماده کرده است.»

 

در این مطلب همچنین یادآوری شده که تحلیلگران اطلاعاتی هم همچنان باور ندارند که کرملین واقعاً درصدد حمله نظامی به اوکراین باشد.

 

این در حالی است که “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده از طریق کانال‌های دیپلماتیک و نظامی با شرکای خود در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در خصوص وضعیت مرزهای روسیه و اوکراین در تماس است. وی اعلام کرد که آمریکا و کشورهای عضو ناتو طی چند روز آینده رایزنی‌هایی را در خصوص وضعیت مرزهای روسیه و اوکراین انجام خواهند داد تا مواضع طرفین در این رابطه هماهنگ شود.

 

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده همچنین با اشاره به اینکه مانورهای نیروهای نظامی روسی در نزدیکی مرزهای اوکراین همچنان باعث نگرانی جدی مقامات واشنگتن است، افزود: «ما از قصد واقعی مسکو اطلاع دقیق نداریم، ولی آمادگی داریم تا با “فعالیت‌های مضر” روسیه در برخورد با اوکراین مقابله کنیم. در این رابطه واشنگتن در حال انجام رایزنی‌هایی با مقامات کی‌یف در خصوص توان بالقوه دفاعی اوکراین است.»

 

روز گذشته (سه‌شنبه) مشخص شد که دو قایق گشت‌زنی آمریکایی وارد بندر اودسا (در جنوب اوکراین) شدند. این دو قایق توسط کشتی حمل و نقل “OceanGrand ” به منطقه دریای سیاه آورده شده. طبق اطلاعات سفارت آمریکا در کی‌یف، این دو قایق قرار است به تقویت امنیت دریایی اوکراین کمک کنند.

 

“دیمیتری پسکوف” سخنگوی کرملین نیز روز گذشته اعزام مشاورین نظامی آمریکایی و تسلیحات نظامی بیشتر از سوی واشنگتن و دیگر کشورهای متحدش در ناتو به اوکراین را بعید ندانست. پیش از این، شبکه سی.ان.ان از بررسی ارائه چنین کمک‌های نظامی به ارتش اوکراین در دولت آمریکا خبر داده بود.

دیپلمات روس: هدف آمریکا آغاز جنگ در دریای سیاه است

رئیس هیات مذاکره کننده روسیه در مذاکرات کنترل تسلیحات در وین اعلام کرد که هدف آمریکا، آغاز جنگی کوچک در دریای سیاه است.

ادامه

اتریش, اکراین, امریکا, امنیتی, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, جهان غرب, حقوق بشر, روسیه, رویارویی نظامی, شرق اروپا, گزارش, ناتو

وزرای دفاع روسیه و چین نقشه راه همکاری نظامی را امضا کردند

وزرای دفاع روسیه و چین در نشست کاری که از طریق یک ویدئو کنفرانس برگزار کرده بودند، با یک نقشه راه همکاری نظامی برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ میلادی موافقت کردند.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, گزارش

روسیه و «آ سه آن» اولین رزمایش دریایی خود را در جنوب شرق آسیا برگزار می‌کنند

نماینده دائم روسیه در انجمن ملل جنوب شرق آسیا(آ سه آن) از برگزاری اولین رزمایش دریایی مشترک میان دو طرف در اوایل دسامبر خبر داد.

ادامه

آ. سه. آن, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا