آمریکا برای استقرار سامانه پاتریوت پایگاه جدید در عراق می سازد

یک مقام سیاسی در الانبار (غرب عراق) امروز (دوشنبه) فاش کرد که نیروهای آمریکایی برای استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در عراق، تصمیم به ایجاد پایگاه نظامی جدید در غرب این استان گرفتند و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به منظور آغاز ساخت پایگاه، در این منطقه کاوش کرده‌اند.

 

خبرگزاری «المعلومه» به نقل از این مقام نوشت که نیروهای آمریکایی به منظور استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت برای محافظت از پایگاه هوایی «عین الاسد» و دیگر مقرهای خود در غرب عراق در برابر حملات احتمالی، تصمیم دارند پایگاه جدیدی در منطقه «ام سمیچ» در شمال بخش البغدادی در شهرستان «هیت» استان الانبار بسازند.

 

به گفته این منبع، اطلاعات موجود نشان می‌دهد این اقدام از سوی نیروهای آمریکایی مخفی می‌شود و آنها به منظور شروع ساخت پایگاه برای سامانه دفاع موشکی پاتریوت منطقه را به خوبی بررسی و کاوش کرده‌اند.

 

وی توضیح داد: طبق اطلاعات این اقدام ها نشانگر بقای نیروهای آمریکایی در پایگاه های ثابت خود برای مدت طولانی در مناطق غرب عراق است، همچنین انتخاب این مکان برای استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت برای نخستین بار در عراق است.

 

در همین حال پیشتر، «کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به طور مخفیانه و بدون موافقت دولت عراق، نصب سامانه موشکی پاتریوت را در پایگاه عین الاسد در غرب عراق آغاز کرده‌اند، گفت: اطلاعاتی دریافت شده است که نشان می‌دهد، نیروهای آمریکایی به طور مخفیانه کار نصب این سامانه را در پایگاه عین الاسد آغاز کرده‌اند.

 

علیوی با بیان اینکه این سامانه توسط هواپیماهای باری بزرگ به این پایگاه منتقل شده است، آن را اقدامی خطرناک دانست که دولت عراق باید در خصوص آن تحقیق کند زیرا هیچ اجازه‌ای در این زمینه به آمریکا داده نشده است.

 

وزارت دفاع آمریکا نیز پیش از این فاش کرده بود که گفت‌ و گو با دولت عراق در باره سامانه موشکی پاتریوت برای دفاع از نظامیان این کشور در عراق به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است.

 

در این زمینه نیز رسانه‌های آمریکایی به نقل از یک مقام این کشور اعلام کردند که وزارت دفاع آمریکا به منظور راه‌اندازی این سامانه ۴۰۰ سرباز دیگر به عراق اعزام می‌کند.

اهالی روستایی در شمال شرق سوریه مانع عبور نیروهای آمریکایی شدند

اهالی روستای «هامو» در حومه شهر «قامشلی» در شمال شرق سوریه همگام با نیروهای ارتش سوریه مستقر در این روستا روز دوشنبه مانع از ورود نیروهای آمریکایی شدند و آنها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

ادامه »

اردن, امریکا, انگلستان, ترکیه, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, فرانسه

نیویورک تایمز ترور سردار سلیمانی را شکست راهبردی آمریکا خواند

روزنامه نیویورک تایمز شامگاه روز شنبه با توجه به حملات راکتی اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق نوشت که مقامات کاخ سفید بعد از ماه‌ها پی برده‌اند که ترور سردار سلیمانی «شکست راهبردی برای آمریکا» بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, عراق

آمریکا به بهانه کرونا از پایگاه‌های کرکوک و القیاره فرار می‌کند

یک منبع نظامی عالی‌رتبه عراق از قصد آمریکایی‌ها برای تخلیه پایگاه‌های خود در کرکوک و القیاره پس از پایگاه القائم به بهانه شیوع کرونا خبر داد.

ادامه »

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق