“افغان‌ها در آستانه مرگ”؛ درخواست گوترش برای آزادسازی پول‌های افغانستان

دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر

مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

یک کارشناس ارشد مسائل چین با اشاره به سفر وزیر خارجه در روزهای آتی به این کشور جنوب شرق آسیا گفت: امیدوارم در این سفر گامی رو به جلو از سوی ایران برای اجرایی شدن برنامه جامع راهبردی ۲۵ ساله بین تهران و پکن برداشته شود و وزیر خارجه با دست پر در این زمینه

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان تجارت جهانی, سازمان ملل, شانگ‌های, عربستان سعودی

آغاز خروج نیروهای تحت رهبری روسیه از قزاقستان

با وجود فضاسازی تبلیغاتی آمریکا درباره حضور نیروهای صلح بانی تحت رهبری روسیه در قزاقستان، خروج این نیروها از قزاقستان آغاز شد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری نشنال، دولت مسکو روز پنجشنبه اعلام کرد بیش از ۲ هزار نیروهای تحت رهبری روسیه کار خروج از قزاقستان را شروع کردند.

 

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای صلح بانی جمعی آماده سازی تجهیزات برای بار زدن به هواپیماهای ترابری و انتقال به اماکن و پایگاههای استقرار دائمی خود را شروع کرده‌اند.

 

تصمیم به اعزام نیروهای صلح بانی سازمان پیمان امنیت جمعی به درخواست دولت قزاقستان اولین مورد اتخاذ چنین تصمیمی برای این سازمان بود که اغلب از آن به عنوان معادلی در برابر سازمان غربی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یاد می شود. سازمان پیمان امنیت جمعی در گذشته برای مداخله در آسیای میانه تردیدهایی داشت اما نیروهای این سازمان به درخواست دولت قزاقستان برای کمک به برقراری نظم و امنیت به قزاقستان اعزام شدند.

 

قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان گفته است که ناآرامی در این کشور تلاشی برای کودتا بوده و تروریستهای محلی و بین المللی نیز در ناآرامی ها شرکت داشته‌اند.

 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز بطور ضمنی گفت که خشونت‌های کشور قزاقستان یادآور “انقلاب‌های رنگی” تحت تحریک مداخلات خارجی بوده است.

 

توکایف رئیس جمهور قزاقستان گفته است که کار خروج نیروهای خارجی بیش از ۱۰ روز طول نمی کشد.

 

برخی رسانه های غربی ادعا کرده بودند که روسیه از اعزام نیرو برای گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی استفاده خواهد کرد و حتی آنتونی بلیکن وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد “زمانی که روسها وارد خانه شما بشوند واداشتن آنها به خروج بسیار دشوار خواهد بود. ”

 

نیروی موسوم به صلحبان سازمان پیمان امنیت جمعی متشکل از واحدهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است. افغانستان و صربستان دو عضو ناظر آن هستند که از سال ۲۰۱۳ به این سازمان پیوستند.  نیروی موسوم به صلحبان روسی که به قزاقستان اعزام شده از نیروی هوا برد این کشور تشکیل شده است.

چین با کمک روسیه “نیروهای خارجی” را از آسیای میانه بیرون می‌کند

در پی مطرح شدن اتهام‌هایی درباره دست داشتن نیروهای خارجی در ناآرامی‌های اخیر قزاقستان، وزیر خارجه چین گفت، مسکو و پکن باید برای مقاومت در برابر مداخله خارجی در آسیای میانه با یکدیگر همکاری کنند.

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, تروریسم, جهان, چین, روسیه, گزارش

زاخارووا: واکنش غرب به حضور صلحبان‌ها در قزاقستان از روی درماندگی است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) تاکید کرد، ارزیابی‌های غرب دال بر اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی به صورت غیرقانونی در قزاقستان مستقر می‌شوند، از روی عصبانیت و خشم است چرا که نمی‌تواند به این بحران پاسخ موثری بدهد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, جهان, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, شرق اروپا, غرب, قزاقستان

توکایف: یک کودتای برنامه‌ریزی شده را در قزاقستان پشت سر گذاشتیم

دفتر ریاست جمهوری قزاقستان اعلام کرد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور این کشور تصمیم دارد روز سه شنبه تغییراتی را در کادر دولتی اعلام کند.

ادامه

اتحاد شوروی, اسیای مرکزی, امنیتی, بلاروس, جهان, حضور نظامی, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, صلح, قزاقستان, گزارش

عطوان: روسیه اجازه نخواهد داد یک «انقلاب رنگی» در قزاقستان انجام گیرد

سردبیر رأی الیوم اعلام کرد آمریکا به دنبال ایجاد انقلاب رنگی در قزاقستان و تشکیل نظام طرفدار غرب برای مقابله با روسیه است.

ادامه

اسیای مرکزی, امریکا, امنیتی, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, سیاسی, غرب, فساد, قزاقستان, گزارش