گزارش نماینده ارمنستان از اشغال خزنده سیونیک توسط جمهوری آذربایجان

گریگوریان گزارشی از روند اشغال خزنده سیونیک در مرز ایران و ارمنستان توسط جمهوری آذربایجان ارائه داد و گفت: سال گذشته جمهوری آذربایجان تقسیم‌بندی ارضی جدیدی انجام داد و منطقه‌ای به نام «زنگزور شرقی» به وجود آورد که این توجیه‌ساز اشغال سیونیک شده است. به گزارش تسنیم، منطقه قفقاز در سال ۲۰۲۰ شاهد جنگی بود ... گزارش نماینده ارمنستان از اشغال خزنده سیونیک توسط جمهوری آذربایجان

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, ایران, ترکیه, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا

درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از وقوع درگیری نیروهایش با نیروهای ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد و اعلام کرد که در این درگیری، تعدادی از نیروهای نظامی هر دو طرف کشته و یا زخمی شدند. به گزارش ایسنا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بین نیروهایش و نیروهای ... درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال غرب آسیا

اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

طرح النصره برای ایجاد “امارت” در شمال غرب سوریه

بنا بر گزارش رسیده از سوریه، جبهه النصره در حال گسترش نفوذ خود در شمال غرب سوریه و تحکیم مواضعش در ادلب و حومه حماه است تا در اقدامی پیش‌دستانه به دیگر گروه‌های شورشی سوری و حامیان خارجی آنها این پیام را بدهد که نمی‌توان النصره را از هرگونه طرح سیاسی برای آینده سوریه کنار گذاشت.

 

به نقل از رای الیوم، “موسسه مطالعات مرکزی” وابسته به ارتش سوریه می‌گوید؛ جبهه النصره که اکنون برای فرار از فشارهای جهانی در تشکیلاتی به نام “هیات تحریر الشام” ادغام شده، اجرای این طرح را از طریق درگیری‌هایی که در هر دو جبهه ادلب و حماه علیه “جند الاقصی” به راه انداخته، آغاز کرده است؛ جند الاقصی که از همپیمانان پیشین النصره و از دشمنان کنونی این گروه است حضوری پررنگ در ادلب و حومه حماه دارد.

 

موسسه مذکور اشاره می‌کند: قبل از آغاز نبردهای ادلب و حماه، جبهه النصره “هیات تحریر الشام” را با دیگر گروه‌های شورشی سوری در شمال غرب این کشور به وجود آورد که همه آنها مخالف سازش سیاسی در سوریه هستند. به وجود آمدن این ائتلاف اما با مخالفت برخی گروه‌های شورشی بزرگ در این منطقه از جمله “احرار الشام” مواجه شد که در نهایت به درگیر میان آنها انجامید اما در هر حال نبرد اساسی جبهه النصره در حال حاضر بر مبنای رویایی با جند الاقصی است تا این گروه تروریستی بدنام را از حومه‌ ادلب و حماه خارج کند.

 

النصره که اکنون در قالب تشکیلاتی جدید ظاهر شده، برای تحمیل سلطه خود بر بیشترین مساحت ممکن در ادلب و حومه حماه خواهان آن است تا هسته یک به اصطلاح “امارت” را که ماهیت مستقلی داشته باشد، برای خود شکل دهد. النصره همچنین از طریق تشکیل امارت تلاش می‌کند دست دیگر گروه‌های شورشی را از آنجا کوتاه کند و آنها را در عمل انجام شده قرار دهد.

 

موسسه پژوهش‌های مرکزی در ادامه می‌گوید: شدت نبردی که النصره آن را آغاز کرده، بنا به چند دلیل است که از جمله آنها، این است که النصره از شهر حلب که ارتش سوریه چندی پیش آن را تحت کنترل خود درآورد، به صورت شکست خورده خارج شد. دوم اینکه روند حل سیاسی بحران میان دولت سوریه و گروه‌های مسلحی که النصره را از خود دور کرده‌اند، عملا آغاز شده است و سوم اینکه جبهه النصره از دست یابی به توافق سیاسی که خودش از آن توافق دور باشد، هراس دارد.

 

جبهه النصره می‌خواهد به شکلی پیش‌دستانه مانع هرگونه شکست سیاسی خود شود و پیام‌هایی را به افراد ذی ربط چه گروه‌های مسلح یا کشورهای حامی آنها مبنی بر این بفرستد که “النصره باید محور هر توافق نظامی یا سیاسی باشد و در غیر این صورت، سرنوشت آن محکوم به شکست خواهد بود.”

 

طبق این گزارش، النصره تلاش می‌کند ترکیه را قانع کند که به نفعش است که از هر اقدام نظامی علیه ارتش سوریه در استان حماه حمایت کند چراکه این امر به ترکیه در میز مذاکرات قدرت چانه زنی می‌دهد. النصره همچنین در تلاش است عربستان تحریک کند تا تلاش‌های اردن جهت تکرار تجربه سپر فرات در جنوب سوریه با همکاری با روسیه را به شکست بکشاند و با این کار پس از ریشه کن کردن جند الاقصی، در راستای تدوین طرحی کار کند که از طریق این طرح استان ادلب و حومه حماه را تحت کنترل خود درآورد. او در ادامه تلاش می‌کند که به احرار الشام نزدیک شود.

 

اگر این امر رخ دهد و النصره بتواند امارت خود را شکل دهد، طبق گفته مرکز مذکور به این معناست که النصر در واقع سایر سازمان‌ها و گروه‌های شورشی را از دور خارج کرده و آنها دیگر هیچ پشتوانه‌ای نه نظامی و نه سیاسی برای ورود به هر گونه مذاکره‌ای در آینده سیاسی سوریه نخواهند داشت.

 

النصره برای اطمینان یافتن از ادامه این مسیر و تحقق طرح‌هایش اخیرا نیز تلاش کرده تا فشار بر وضعیت سیاسی سوریه را بیشتر کند و با همکاری برخی از گروه‌های “ارتش آزاد سوریه” نبردی را علیه ارتش این کشور در جنوب و به صورت مشخص به سمت محله المنشیه در شهر درعا آغاز کرده است.

ایسنا