گسترش حضور نظامی آمریکا در جنوب شرق آسیا

واشنگتن و مانیل روز پنجشنبه در باره گسترش حضور نظامی آمریکا در فیلیپین توافق کردند که شامل دسترسی به چهار پایگاه دیگر در این کشور واقع در جنوب شرق آسیا می شود. به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ این توافق هم زمان با دیدار لوید آسیتن وزیر دفاع ایالات متحده از فیلیپین برای گفتگو در ... گسترش حضور نظامی آمریکا در جنوب شرق آسیا

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, چین, شبه جزیره کره, شرق آسیا, فیلیپین, کره جنوبی, کره شمالی, میلیتاریسم

رابرت گیتس: مخالفت چشمگیری با عضویت اوکراین در ناتو وجود دارد

به گزارش ایسنا، «رابرت گیتس» وزیر دفاع سابق ایالات متحده با «دیوید ایگناتیوس» ستون‌نویس روابط خارجی روزنامه واشنگتن‌پست در مورد مسیر رو به جلو در اوکراین با گذشت تقریبا یک سال از حمله روسیه و… صحبت کرد. گیتس در این گفت‌وگو که چهارشنبه انجام شد، تاکید کرد: فکر می‌کنم مخالفت‌های قابل توجهی در اروپا برای ... رابرت گیتس: مخالفت چشمگیری با عضویت اوکراین در ناتو وجود دارد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, روسیه, شرق آسیا, گرجستان, ناتو

شکست موشک هایپرسونیک نیروی هوایی آمریکا در «عملیات جنگال»

منابع خبری اعلام کردند در آزمایش موشک هایپرسونیک نیروی هوایی آمریکا موارد بسیاری رعایت نشده و این آزمایش باید دوباره انجام شود. به گزارش فارس، منابع خبری روز دوشنبه اعلام کردند که نیروی هوایی آمریکا در انجام آزمایش موشک هایپرسونیک خود موارد بسیاری را رعایت نکرده و این آزمایش باید دوباره انجام شود.  به نوشته ... شکست موشک هایپرسونیک نیروی هوایی آمریکا در «عملیات جنگال»

ادامه

آمریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, روسیه

تلاش مخفیانه نظامیان آمریکایی برای تحویل جنگنده به اوکراین

منابع آگاه از تلاش مخفیانه نظامیان ارتش آمریکا برای تحت فشار قرار دادن رهبری پنتاگون جهت تحویل جنگنده‌های اف- ۱۶ به اوکراین خبر دادند. به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه پولیتیکو، منابع آگاه گزارش دادند که گروهی از نمایندگان وزارت دفاع آمریکا به طور مخفیانه در داخل پنتاگون تلاش می‌کنند تا رهبری وزارت دفاع ... تلاش مخفیانه نظامیان آمریکایی برای تحویل جنگنده به اوکراین

ادامه

آمریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا, گزارش

آماده‌باش ژنرال آمریکایی برای جنگ با چین در ۲۰۲۵

یک ژنرال چهار ستاره نیروی هوایی ایالات متحده نسبت به درگیری با چین در اوایل سال ۲۰۲۵ – به احتمال زیاد بر سر تایوان – هشدار داده و از فرماندهان خود خواسته است تا واحدهای خود را برای دستیابی به حداکثر آمادگی نبرد عملیاتی در سال جاری تحت فشار قرار دهند. به گزارش ایسنا به ... آماده‌باش ژنرال آمریکایی برای جنگ با چین در ۲۰۲۵

ادامه

آمریکا, امریکای شمالی, تایوان, تشنج‌ زایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

​​​​​​​ترامپ خواستار اختصاص بودجه بیشتر به بخش تسلیحاتی است

صدای آلمان: تنها در یک بخش است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نمی‌خواهد صرفه‌جویی کند: بخش تسلیحاتی. او نخستین برنامه خود را برای بودجه کشور معرفی کرد. در این برنامه به جز بخش دفاعی، بقیه بخش‌ها باید صرفه‌جویی کنند.

 

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا او به طور منظم برنامه‌های اعلام شده در مبارزات انتخاباتی را اجرایی می‌کند.

 
کاخ سفید در برنامه بودجه ارائه شده سالانه آمریکا تنها به یک مورد توجه خاص نشان داده است و آن صنایع نظامی آمریکاست. قرار است بودجه دفاعی آمریکا افزایش یابد. این در حالی است که بودجه برای محیط زیست، فرهنگ و آموزش کاهش خواهد یافت.

 
در صورت اجرایی شدن این برنامه فضای سیاسی و اداری آمریکا به شدت تغییر می‌کند و هزاران نفر بیکار خواهند شد. تنها ۳۲۰۰ نفر از کارکنان سازمان زیست محیطی آمریکا (EPA) اخراج خواهند شد.

 

البته برنامه پیشنهادی ترامپ پیش‌نویس بودجه سالانه آمریکاست و باید از طرف کنگره تصویب شود و به احتمال زیاد تغییراتی نیز خواهد کرد، زیرا دربسیاری موردها اکثریت لازم برای تصویب این برنامه موجود نخواهد بود.

 
صرفه‌جویی‌ها

 
ترامپ در نظر دارد در آینده در همه زمینه‌ها به شدت صرفه‌جویی کند. او بیشتر از همه موافق صرفه‌جویی در بخش زیست محیطی است. قرار است یک-سوم بودجه‌ی سازمان زیست محیطی آمریکا (EPA) کاهش یابد.

 
کاهش بودجه در این سازمان زیست محیطی دلایل سیاسی دارد. ترامپ با انتخاب اسکات پروت به ریاست سازمان زیست محیطی آمریکا (EPA) فردی را انتخاب کرده که به شرکت‌های نفتی نزدیک و منتقد تغییرات اقلیمی و قرارداد پاریس است.

 

البته تنها بودجه سازمان زیست محیطی آمریکا نیست که به شدت کاهش می‌یابد. در مجموع بودجه ۱۹ نهاد دولتی آمریکا به کلی قطع می‌شود.

 

یکی از این نهادها انستیتوی آمریکایی تحقیقات برای صلح است که در زمینه جلوگیری از برخوردها و حفظ صلح فعالیت می‌کند.

 
۵۲ میلیارد دلار بودجه اضافی در بخش تسلیحات

 
ترامپ اما در بخش تسلیحاتی نه تنها نمی خواهد صرفه جویی کند، بلکه در نظر دارد بودجه دفاعی را به شدت افزایش دهد. قرار است وزارت دفاع آمریکا ۵۲ میلیارد دلار بودجه اضافی دریافت کند.

 
البته بودجه‌ی بالای نظامی در آمریکا سنتی دیرینه دارد. دولت آمریکا ده‌ها سال است بخش عظیمی از بودجه سالانه خود را به بخش نظامی اختصاص می‌دهد. در چنین شرایطی است که نمی‌توان بودجه پیشنهادی ترامپ برای مصرف تسلیحات نظامی را بی‌سابقه نامید.

 
ترامپ از اعضای ناتو نیز خواسته است بودجه دفاعی خود را افزایش دهند و به سطح دودرصد از بودجه ناخالص داخلی خود برسانند. آلمان در حال حاضر تنها ۲/ ۱ درصد از بودجه ناخالص داخلی را به مصرف دفاعی می‌رساند.

 

دادگاه فدرال هاوایی دستور مهاجرتی تازه ترامپ را معلق کرد

در اولین واکنش به لغو دومین فرمان مهاجرتی، پرزیدنت ترامپ می گوید برای تغییر حکم قاضی فدرال هاوایی حتی تا دیوان عالی شکایت را پیگیری خواهد کرد.   دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که در شهر نشویل در ایالت تنسی به سر می برد، چهارشنبه شب ۲۵ اسفند در جمع هواداران خود از حکم قاضی ... دادگاه فدرال هاوایی دستور مهاجرتی تازه ترامپ را معلق کرد

ادامه

امریکا, جهان, خبر

با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار زندانی، آمریکا همچنان رکورد دار در جهان

بر اساس یک گزارش جدید مشخص شد که شمار زندانیان در آمریکا بیشتر از هر کشوری در جهان است و در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در زندان های این کشور بسر می‌برند.     به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه  ‘تله سور’ ونزوئلا به نقل از اندیشکده ‘ طرح سیاستگذاری زندان‌ها’، ... با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار زندانی، آمریکا همچنان رکورد دار در جهان

ادامه

امریکا, جهان, خبر

پنتاگون “میادین نبرد موقت” در جهان اعلام می‌کند

دولت ترامپ در حال بررسی پیشنهادی نظامی است که طبق آن، میادین جنگی متعدد اعلام نشده در سراسر جهان را ” میدان‌های جنگی موقت فعال” اعلام می‌کند.   روزنامه گاردین در گزارشی اختصاصی نوشت: چنانچه پیشنهاد مورد نظر پنتاگون تایید شود، به فرماندهان ارتش آمریکا مجوز داده می‌شود تا همان سطح حملات هوایی و زمینی ... پنتاگون “میادین نبرد موقت” در جهان اعلام می‌کند

ادامه

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر

تظاهرات سرخپوستان، صاحبان اصلی آمریکا در واشنگتن

هزاران نفر از بومیان آمریکا در اعتراض به بدعهدی دولت این کشور و نقض آشکار بیش از ۴۰۰ قرارداد فی‌مابین در مسیر کنگره تا کاخ سفید تظاهرات کردند.   بر اساس این گزارش، به‌دعوت بومیان و سرخپوستان «استاندینگ راک» بیش از هفت هزار نفر برای حمایت از بومیان آمریکا از کنگره تا کاخ سفید تجمع ... تظاهرات سرخپوستان، صاحبان اصلی آمریکا در واشنگتن

ادامه

امریکا, جهان, خبر