چگونه خصوصی‌سازی سلامت جامعه وامنیت شغلی پرستاران را تهدید می‌کند! از خواسته‌ها و حقوق پرستاران حمایت کنیم

همزمان با همه‌گیری دوبارهٔ ویروس کرونا در کشورمان بار دیگر روز ۵ مردادماه، پرستاران و سایر نیروهای شرکتی وزارت بهداشت که از آن‌ها به عنوان مبارزان خط مقدم مقابله با بیماری کوید ـ ۱۹ نام برده می‌شود، در اعتراض به نبود امنیت شغلی، دستمزد یک پنجم خط فقر و نیز با خواست رفع تبعیض و

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, فقر, مقاله

۶ هزار نفر از کادر درمانِ تهران به کرونا مبتلا شده‌اند

حدود ۶ هزار از نیروی سلامت کشور در تهران به کرونا مبتلا شدند و بیش از ۱۵۰ نفر در پایتخت در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند

 

به گزارش ایلنا، علیرضا سلیمی رئیس انجمن بیهوشی ایران، در نشستی مجازی ضمن اشاره به حاد‌تر شدن شرایط برای کادر درمان گفت: ابتلا‌ در میان کادر درمان، بسیار زیاد است و این وضعیت در تهران بیشتر هم شده و حدود ۶ هزار از نیروی سلامت کشور در تهران به کرونا مبتلا شدند و بیش از ۱۵۰ نفر در پایتخت در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند.

 

سلیمی ادامه داد: همین دیروز یکی از متخصصین بیهوشی ما با ۲۰ سال تجربه را به دلیل درگیری با این ویروس از دست دادیم.

 

وی در ادامه افزود: ما از مردم عزیز می‌خواهیم به عنوان افراد کلیدی در این شرایط به ما کمک کنند و دستورالعمل‌ها مثل شستن دست و ماسک را رعایت کنند، به مراسم‌های عروسی و عزا شرکت نکنند و به همین شکل از جامعه‌ی پزشکان و پرستاران حمایت کنند.

 

سلیمی گفت: امیدوارم مردم، مسوولین و کادر درمان همه دست به دست هم دهیم تا این زنجیره را باز کنیم.

 

نیروی درمان فرسوده و خسته است

 

سلیمی در ادامه به کمبود نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات جدی ما در این شرایط کمبود نیروی انسانی در بخش‌های مراقبت ویژه است و همینطور موضوع دیگر خستگی و فرسودگی کادر درمان در مراکز درمان است، باید توجه داشت که خستگی ایمنی بدن را پایین می‌آورد و امکان ابتلا به بیماری حتی با وجود استفاده از وسایل محافظت شخصی بیشتر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: افرادی که در آی سی یو کار می‌کنند سه برابر افراد عادی به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند‌ و گفته می‌شود که این بیماری یک دوره ۱۴ روزه دارد اما این افراد بعد از بهبودی هم ماه‌ها زمان می‌برد تا بدن‌شان به شرایط عادی برگردد.

 

رئیس انجمن بیهوشی ایران گفت: با وجودی که با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم اما این افراد با افزایش تعداد شیفت‌ها این کمبود نیرو را پر می‌کنند حتی ما افرادی را داریم که ۲۱ روز در بیمارستان ماندند و یا از شهرهایی که وضعیت بهتری داشته همکاران به ما اضافه شدند، هر کجا که با کمبود نیرو مواجه شده بود تعداد زیادی داوطلب برای حضور در آن منطقه اعلام آمادگی کردند.

 

مرزبندی بین تخصص‌ها برداشته شود

 

سلیمی گفت: پیشنهاد ما در این شرایط کشور این است که مرزبندی بین تخصص‌ها تا حدودی برداشته شود و حتی اگر نیاز به دوره‌های تخصصی برای بعضی از پزشکان عمومی خوب ما بود حتماً در نظر گرفته شود تا این نیروها بتوانند خدماتی را برای بیماران کرونایی در مراکز درمانی و بیمارستانها ارائه دهند.

 

تاکنون ۸ شهید از کادر بیهوشی داشتیم

 

وی با بیان اینکه شرایط حال حاضر سخت تر از اسفندماه شده، گفت: اکنون تعداد زیادی از مراجعه‌ها افرادی هستند که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و یا حالشان خوب نیست بنابراین نیاز مبرم به امکانات درمانی داریم.

 

سلیمی اضافه کرد: تا به حال ۸ شهید از متخصصان بیهوشی کشور را بر اثر ابتلا به کرونا داشتیم و باید توجه کرد که با وجودی که همه جا به مردم تاکید می‌شود که فاصله اجتماعی را برای سلامت جانتان رعایت کنید اما این متخصصان در زمان خدمت و ارتباط با بیمار مجبورند گاهی تا فاصله ۱۰ سانتی متری یک بیمار بدحال نزدیک شوند که همین احتمال خطر را خیلی بالا می‌برد، حتی یکی از همکاران ما حدود ۴۰ روز در بخش ویژه بستری بود.

 

وی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر بیشتر از تخت‌های عادی ما به تخت‌های مراقبت ویژه نیاز داریم و چون در شرایط شناوری در مورد ابتلای کرونا قرار داریم که ابتلا در حالت کاهش و افزایش قرار دارد، نمی‌توانیم عددی را اعلام کنیم اما هرچه تعداد تخت‌ها بیشتر باشد در این شرایط بهتر است.

 

سلیمی در مورد کادر درمانی که بر اثر کرونا و در حین خدمت جانشان را از دست دادند، گفت: نظر من و نظام پزشکی این است که تا می‌شود هر کاری برای تجلیل از این پزشکان انجام دهیم

تچمع نیروهای پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، آزمایشگاهی، روانشناس، پزشک، تغذیه و… : شرکت‌های واسطه‌ای پیمانکاری را حذف کنید

نیروهای شرکتی شاغل در حوزه‌های بهداشت و درمان صبح امروز (یکشنبه/۵ مرداد) مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر

ابتلای ۳۴۰ نفر از کادر درمان گلستان به کرونا

قائم‌ مقام و مشاور رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۳۴۰ نفر از کادر درمان استان در سطوح مختلف خدمتی به این بیماری مبتلا شدند که از این تعداد ۳ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر

خستگیِ ناشی از فشار کار عامل ابتلای بیش از ۹ هزار پرستار به‌ کرونا است

دبیرکل خانه پرستار ایران در واکنش به این اظهارنظر که ۹ هزار نفر از پرستاران در بیمارستان‌ها کرونا گرفته‌اند، گفت: به نظر می‌رسد تعداد پرستاران مبتلا شده به کرونا بیشتر از این تعداد باشد.

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, خبر, مصاحبه و گفتگو

ابتلای ۱۱۲ نفر از پرسنل درمانی بیمارستان‌های “دکتر غرضی” و “فاطمه الزهرا” به کرونا

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: تاکنون تعداد حدود ۳۵۰۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های دکتر غرضی و فاطمه الزهرا نجف آباد بستری شده و همچنین تعداد ۱۱۲ نفر از پرسنل درمانی این مجموعه نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگری