درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

لاچین؛ محور رایزنی وزرای خارجه فرانسه و چین

وزرای خارجه چین و فرانسه در تماسی تلفنی به تبادل نظر درباره موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله بحران در قره‌باغ پرداختند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آرمنا پرس، وزرای خارجه چین و فرانسه به بحث و تبادل نظر درباره مناقشه قره‌باغ پرداختند. «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه در تماسی ... لاچین؛ محور رایزنی وزرای خارجه فرانسه و چین

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, چین, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه

یادداشت برای پرزیدنت ترامپ؛ آیا«حمله باسلاح شیمیائی» واقعیت بود؟

نامه ۲۰ مقام اطلاعاتی امریکا خطاب به ترامپ در باره خطر جنگ

 

۱- ما با این نیت به شما این نامه را می نویسیم که به شما در مورد خطر در گیری مسلحانه با روسیه هشدار داده باشیم – اگر این خطر تشدید شود می تواند به جنگ اتمی بیانجامد. این خطر پس از ضربه انتقامی به سوریه بیشتر شده است. چون شما ادعا کرده اید که روز ۴ آوریل یک حمله شیمیائی به غیر نظامیان سوریه صورت گرفته است.

 

۲- منابع ما در ارتش امریکا به ما گفته اند که این طور نیست. از سوی سوریه » حمله (ای) با سلاح های شیمیائی» صورت نگرفته است. یک هواپیمای سوریه یک انبار مهمات القاعده در سوریه را بمباران کرده است. این انبار مملو از مواد شیمیائی مضر بوده است. در اثر وزش بادهای تند ابرهای برخاسته از انفجار مواد شیمیائی به روستائی نزدیک به محل انفجار رانده می شود. بسیاری کشته می شوند.

 

۳- این را دولت های روسیه و سوریه تایید می کنند، تاییدی که مهمتر از باوری است که شما ظاهرا دارید.

 

۴- آیا باید (براین ها) بیفزائیم که کاخ سفید ژنرالهای ما را موظف ساخت، چه بنویسند؟

 

۵- پس از آن که پوتین در سال ۲۰۱۳ توانست اسد را قانع کند که از سلاحهای شیمیائی خود چشم بپوشد، ارتش ایالات متحده امریکا فقط طی ۶ هفته ۶۰۰ تن سلاحهای شیمیائی سوریه را منهدم کرد. طبق قطعنامه سازمان ملل برای منع تسلیحات شیمیائی (OPCW-UN) باید اطمینان حاصل میشد که سلاحهای شیمیائی منهدم شده اند – درست مانند قطعنامه سازمان بازرسان سازمان ملل در رابطه با سلاحهای کشتار جمعی در عراق در دوران صدام حسین. رامسفلد و ژنرالهای او دروغ گفتند و بنظر می رسد اینجا همان دارد تکرار می شود. البته این بار هزینه سنگین تر است! اهمیت یک رابطه متکی بر اعتماد با رهبران روسیه را نباید دست کم گرفت.

 

۶- در سپتامبر ۲۰۱۳ پس از آن که پوتین اسد را متقاعد کرد که ازسلاحهای شیمیائی خود دست بشوید ( و به این صورت راه را برای خروج اوباما از یک معضل سخت ممکن ساخت) رئیس جمهور روسیه تفسیری برای نیویورک تایمز نوشت و در آن متذکر شد :

» کارمن و رابطه شخصی ام با رئیس جمهور اوباما متکی بر اعتماد فزاینده است. من آن را ارج می نهم.» تنش زدائی پایانی ناگهانی داشت

 

۷- سه سال بعد در ۴ آوریل ۲۰۱۷، مدودیف، نخست وزیر روسیه از » بی اعتمادی مطلق» سخن گفت که غم انگیز است برای روابط بکلی از میان رفته ما. که می توانند » خبرهای خوبی برای تروریست ها باشد» . این از دیدگاه ما نه تنها غم انگیز بلکه بکلی زائد و از آن بدتر خطرناک است.

 

۸- لغو توافق صورت گرفته برای مبادله اطلاعات در باره فعالیت های هوائی در سوریه ما را به شش ماه عقب، به ماههای سپتامبر و اکتبر بازگردانید که پس از یازده ماه مذاکرات دشوار سرانجام به توافق برای انعقاد قرار داد آتش بس منتهی شد. به اعتماد لطمه وارد آمده بود، زیرا نیروی هوائی امریکا روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۶ به ارتش سوریه حمله کرد که در نتیجه ۷۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر دیگر مجروح شدند. این عمل به آخرین قرار داد آتش بس میان پوتین و اوباما که فقط یک هفته پیش از آن بسته شده بود، لطمه زد.

 

۹- روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶ لاوروف، وزیر خارجه روسیه شکوه کرد که: دوست خوب من جان کری …سخت مورد انتقاد ماشین نظامی امریکا قرار گرفته است، که گویا واقعا گوش به فرمان فرمانده عالی نمی دهد.»

 

لاوروف از این انتقاد کرد که ژزف دانفورد رئیس JCS مخالف استفاده مشترک از اطلاعات روسیه و سوریه است. توافقی که بر اساس فرمان مستقیم پوتین رئیس جمهور روسیه و اوباما رئیس جمهور امریکا صورت گرفته بود. لاوروف شکوه کرده که کار با چنین شرکائی مشکل است.

 

۱۰- روز دهم اکتبر ۲۰۱۶ «ماریا زاخاروا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد: « اگر امریکا دست به تجاوز مستقیم علیه دمشق و ارتش سوریه بزند موجب تغییری تکتونیکی نه تنها در کشور بلکه در کل منطقه خواهد شد.»

 

۱۱- روز ۶ اکتبر ۲۰۱۶ سرلشکر ایگور کناشنکوف سخنگوی دفاعی گفت روسیه آماده می شود به هواپیماهای ناشناس از جمله هواپیماهای رادار گریز بر فراز سوریه شلیک کند. کناشنکوف تاکید کرد » که دفاع هوائی روسیه وقت ندارد که منشاء هواپیما ها را شناسائی کند.».

 

۱۲- روز ۲۷ اکتبر ۲۰۱۶پوتین علنا شکایت کرد: «توافق های من با رئیس جمهور امریکا نتیجه ای نداشته است» و از این شکایت کرد که » آنها که در واشنگتن هستند حاضرند دست به هر کار ممکنی بزنند تا نگذارند که این توافق ها متحقق شوند.»

 

پوتین در ارتباط با سوریه فقدان یک » جبهه مشترک علیه تروریسم را ، پس از آن مذاکرات طولانی، تلاشهای فوق العاده و سازش های دشوار محکوم کرد».

 

۱۳- چنین است که ما اینک در وضعیتی قرار داریم که مناسبات امریکا- روسیه درهم شکسته است : از «اعتماد فزاینده» به «بی اعتمادی مطلق» رسیده ایم. با این همه باید اذعان کرد که بسیاری نیز از این تشنج شدید راضی هستند که مسلما برای معاملات اسلحه فوق العاده اند.

 

۱۴- ما معتقدیم که پیشگیری از فروپاشی روابط با روسیه حائز اهمیت فوق العاده است. حضور تیلرسون وزیرخارجه امریکا در مسکو فرصتی عرضه می دارد برای رفع زیانها. ولی این خطر نیز وجود دارد که بهبودی حاصل نگردد، بویژه از آن رو که تیلرسون با تاریخچه ای که ذکر کردیم آشنا نیست.

 

۱۵- هنگام آن فرارسیده که با روسیه بر اساس فاکت ها مذاکره شود و نه باتوسل به دلائلی برگرفته از » رسانه های اجتماعی». در همان حال که دیگران در اشتیاق دیدن نقطه اوج این تشنجات هستند ما صمیمانه خواستار پیشگیری از ان هستیم : شما می توانید حرکت را به این سو هدایت کنید که تیلرسون راه تفاهم با پرزیدنت پوتین را در پیش گیرد.

 

(*) Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS) گروهی از پیشکسوتان سیا هستند که با سوء استفاده از اطلاعات محرمانه مقابله میکنند. آنها در ژانویه ۲۰۰۳ به یکدیگر پیوستند و افشاء کردند که چگونه جنگ عراق با این ادعا که عراق دارای سلاحهای کشتار جمعی است موجه جلوه داده شد.اما بعدا معلوم شد که عراق فاقد چنین سلاح هائی بوده است.

ترجمه رضا نافعی

تحلیل هفته

سفیر پیشین انگلیس در سوریه براندازی اسد را گامی جنون‌آمیز خواند

سفیر سابق انگلیس در سوریه اعلام کرد که واشنگتن داده‌های شیمیایی برای بمباران سوریه را به بازی می‌گیرد.   پیتر فورد، سفیر سابق انگلیس در سوریه در گفت‌وگو با شبکه المیادین تاکید کرد که سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شکستی در جنگ علیه داعش خواهد بود.   وی همچنین افزود: سرنگونی اسد، گامی جنون‌آمیز است ... سفیر پیشین انگلیس در سوریه براندازی اسد را گامی جنون‌آمیز خواند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, سوریه

لاوروف: تلاشهایی برای اختلال درهمکاری مسکو-واشنگتن وجود دارد

وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود ضمن اشاره مستقیم به تلاشها در جهت ایجاد اختلال در روند همکاری میان مسکو- واشنگتن، این رویکرد را «کوته نظرانه» خواند.   به گزارش راشاتودی، «سرگئی لاوروف» و «رکس تیلرسون» وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا پس از گفتگوهای دوجانبه در مسکو روز ... لاوروف: تلاشهایی برای اختلال درهمکاری مسکو-واشنگتن وجود دارد

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

تشکیل گروه کاری حل مسائل مهم مورد اختلاف روسیه و آمریکا

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا از توافق با طرف روسی برای تشکیل گروه کاری با هدف حل مسائل مهم مورد اختلاف دو کشور خبر داد .   وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: توافق شد، گروه کاری تشکیل شود و به حل ... تشکیل گروه کاری حل مسائل مهم مورد اختلاف روسیه و آمریکا

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه

دیدار وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا در مسکو بر سر سوریه

در دیدار سرگئی لاوروف و رکس تیلرسون، وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا که روز چهارشنبه ۱۲ آوریل/ ۲۳ فروردین در مسکو انجام شد، لاوروف تأکید کرد که برای کشورش مهم است «انگیزه‌های واقعی» آمریکا درباره سوریه را دریابد.   پس از اظهارنظرهای مقامات روس و آمریکائی درباره سوریه طی یک هفته گذشته، وزرای امور ... دیدار وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا در مسکو بر سر سوریه

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه