هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

دولت سوئد توافقی با واشنگتن امضا کرده که در صورت اجراشدن دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، طبق مفاد «توافق همکاری دفاعی» جدید بین آمریکا و سوئد، دولت آمریکا اجازه دسترسی به به تأسیسات نظامی در ۱۷ مکان در سراسر خاک سوئد را خواهد داشت. متن ... قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا, ناتو

بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

بلومبرگ در گزارشی سفر رئیس‌جمهور روسیه به عربستان و امارات را نشان‌دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن روسیه توصیف کرد. به گزارش ایلنا، بلومبرگ در گزارشی نوشت که سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به عربستان سعودی نشان دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن مسکو است. در این گزارش آمده است: «این دیدار نشان ... بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

ادامه

آمریکا, اروپا, امارات, جنگ سرد, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی, غرب, گزارش

نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

رسانه‌ها روز سه شنبه در تحلیل‌هایی از افول نیروی هوایی آمریکا و آمادگی بالای نیروهای هوایی روسیه و چین خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌هایی در خصوص وضعیت نیروی هوایی آمریکا و رقبایی چون روسیه و چین نوشتند، اینک تعداد و قابلیت جنگنده‌های آمریکا در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و ... نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, گزارش

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

گلوبال تایمز: چین به آمریکا باج نمی‌دهد

«گلوبال تایمز» از رسانه‌های دولتی چین نوشت که این کشور هرگز به دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا باج نمی‌دهد و مرعوب او نمی‌شود.

 

گلوبال تایمز روز پنجشنبه در مطلبی نوشت به شکل باور نکردنی روابط دو قدرت برتر اقتصادی دنیا به پایین‌ترین سطح رسیده است و هر دو یکدیگر را مقصر می‌دانند اما شرایط پس از روی کار آمدن ترامپ به مراتب بدتر شده است.

 

گزارش با اشاره به راه اندازی «جنگ تجاری آمریکا علیه چین و اعمال ذهنیت جنگ سرد بر روابط دو طرف» آورده است که این کار ترامپ بنوعی «باج خواهی از چین» است که هرگز به نتیجه نمی رسد زیرا «چین خود همواره قربانی برخی از منازعات سیاسی و تجاری بوده است».

 

روزنامه ادامه داده است خیزش اقتصادی چین و قدرت گرفتن این کشور و تفاوت داشتن نظام این کشور با آمریکا از دیگر علت‌های اختلافات دو کشور محسوب می‌شود و بر روابط آنها سایه می‌افکند.

 

گزارش تاکید کرده است که پس از شیوع کرونا، روابط تیره‌تر شده است و «هوچی گری» آمریکا و اتهاماتی که در این راستا به پکن وارد می‌کند، مناسبات را به شکلی غیرمنتظره به سطحی بسیار پایین رسانده است.

 

گلوبال تایمز نوشت که «دولت ترامپ یک دولت تندرو با ذهنیت جنگ سرد است» و می خواهد شکل‌دهنده راهبردها و سیاست های چین باشد ولی چنین امری هرگز محقق نخواهد شد.

 

«هوشی جین» سردبیر این نشریه آورده است برخی از همکاری دو طرف می‌گویند این بسیار مطلوب است تنش‌ها پایان یابد اما اختلافاتی وجود دارد که چنین اجازه ای نمی‌دهد.

 

او می‌افزاید: آنچه آمریکا می‌خواهد این است که چین مانند ژاپن پیرو راهبردهای آن کشور باشد واشنگتن مایل به توقف توسعه و رشد چین است، در صورتی که چنین کاری اصلا امکان پذیر نیست.

 

وی گفت: همه چینی ها باید بدانند که دیگر نمی توانند در گذشته غوطه ور باشند باید قبول کرد که شرایط و شکل مناسبات چین و آمریکا فرق کرده است و باید با درایت و تصمیماتی جدید و سناریوهای تازه وارد عمل شد.

 

این روزنامه نوشته است که از دیدگاه آمریکا، چین یک رقیب راهبردی است و با این حساب این رقابت راهبردی یک فرایند طولانی خواهد بود و پکن باید همبستگی خود را برای مقابله با این شرایط حفظ کند.

جوزپ بورل؛ پایان سیستم تحت رهبری آمریکا و ورود به عصر آسیا اکنون در مقابل چشمان ما اتفاق می‌افتد

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در میان نشانه‌هایی مبنی بر جایگزین شدن آسیا به جای ایالات متحده به عنوان مرکز قدرت جهانی خواستار اتخاذ استراتژی محکم‌تر در قبال چین شد و گفت: «شکوفایی چین تحسین برانگیز و احترام آمیز می‌شود اما همزمان سوال‌ها و نگرانی‌های زیادی وجود دارند.»

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, المان, امارات, جهان, چین, دانمارک, ژاپن, سازمان ملل, سوئد, سیاست جهانی, شرق آسیا, فرانسه, کره جنوبی, هلند, هندوستان

روسیه: آمریکا عمداً به ثبات راهبردی در جهان آسیب می‌رساند

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان “آسمان باز”، ادامه سیاست از بین بردن ثبات راهبردی است که طی سال‌های اخیر در واشنگتن دنبال شده و اتهامات علیه مسکو نیز تنها بهانه‌ای برای این اقدامات است.  

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, روسیه, شمال اروپا