گزارش کنگره از “مشکل نگران‌کننده” در برنامه موشک‌های مافوق صوت آمریکا

گزارش صادره از دفتر خدمات تحقیقات کنگره از مشکل نگران‌کننده در برنامه موشک‌های فوق سریع این کشور پرده برداشت.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گزارشی که بر توسعه سلاح‌های مافوق صوت آمریکا تمرکز کرده به نگرانی درباره این سلاح‌ها اشاره کرده است به طوریکه آمریکا چندین سال از چین و روسیه که مجموع موشک‌های مافوق صوت را بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ ارائه کردند، عقب است.

 

به سلاح‌های مافوق صوت به عنوان سلاح‌هایی با برنامه‌های تاکتیکی و استراتژیک ویژه نگریسته می‌شود؛  سلاح‌های اساسی که قادر به هدف گرفتن سریع دشمنان برای کاهش فعال سازی هشدار زودهنگام در ضربه اول یا پاسخ بهتر در اولین ضربه غافلگیرکننده به دشمن هستند.

 

طبق گزارش مجله میلیتاری واچ، در گزارش دفتر خدمات تحقیقات کنگره آمده است: تصمیم‌گیران آمریکا باید درباره روند پیشرفت توانمندی‌های چین و روسیه در زمینه تولید سلاح‌های مافوق صوت نگران باشند و همچنین در این گزارش به توانمندی‌ها و امکانات پنتاگون اشاره شده که با مشکلات جدی برای پیاده سازی چنین صنعتی روبه‌رو هستند.

 

این گزارش تاکید می‌کند، روسیه و چین عملا موشک‌های استراتژیک و عملیاتی مافوق صوت را دارند که احتمال می‌رود کلاهک‌های هسته‌ای هم روی آنها سوار شده باشند. در حالیکه برنامه‌های سلاح‌های مافوق صوت آمریکا برای استفاده با کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌ و حتی به حالت عملیاتی کردن آن نزدیک هم نشده‌اند.

 

این گزارش به بودجه نظامی آمریکا اشاره کرده که حدود ۳.۲ میلیارد دلار شامل هزینه‌های تحقیقات تنها مربوط به سلاح‌های مافوق صوت است و این رقمی بسیار زیاد از کل هزینه‌های دفاعی اکثر کشورهاست.

 

طبق این گزارش، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تاکنون راه اندازی هیچ برنامه‌ سلاح‌های مافوق صورت را ثبت نکرده و تصمیمی برای دستیابی به چنین سلاح‌هایی هم نگرفته است و به جای آن پنتاگون ادامه تدوین و ارزیابی نمونه‌های اولیه را انتخاب کرده است.

 

این گزارش به دلیل نبود ماموریت مشخص برای برنامه‌های سلاح‌های مافوق صوت پنتاگون ابراز تاسف کرده زیرا باعث دوچندان شدن تاثیرات منفی در روند توسعه چنین سلاح‌هایی شده است.

 

گزارش خدمت تحقیقات کنگره به اظهارات مایکل گریفین، نماینده سابق وزارت دفاع آمریکا در امور تحقیقات و مهندسی استناد کرده که قانونگذاران آمریکایی را از واقعیت طرح‌های سلاح‌های مافوق صوت مطلع کرده و هشدار داده بود، آمریکا تاکنون سیستم‌هایی که قادر به مقابله با چین و روسیه باشند و همچنین سامانه‌های دفاعی در برابر سامانه‌های روسیه و چین را در اختیار ندارد.

«نه» برلین به ارّابه ضد چین واشنگتن/ مرکل، میراث سیاسی خود را فدای آمریکا نمی‌کند

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به دعوت «جو بایدن»، قرار است امروز پنج شنبه برابر با ۱۵ جولای/۲۴ تیرماه با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفتگو داشته باشد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, المان, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, فرانسه, مقاله

دخالت آمریکا در ترور رئیس جمهور هائیتی؛ مسکو خطاب به اروپا؛ تحریم‌ها و بیانیه‌هایتان کو؟

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به دست داشتن عوامل مرتبط با یک شرکت امنیتی آمریکایی در ترور رئیس جمهور هائیتی با طعنه به کشورهای غربی گفت، تحریم‌ها و بیانیه‌هایتان کجا هستند؟

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, تحریم, تحلیل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, هائیتی

داسیلوا: گناه نیمی از این قربانی‌ها به‌گردن رئیس‌جمهور است/ کاری که او کرده یک نسل‌کشی‌ست

ظهور و سقوط سیاسی لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، ملقب به «لولا» رئیس جمهوری پیشین برزیل، که باراک اوباما او را محبوب‌ترین سیاستمدار روی زمین نامیده به‌اندازهٔ ظهورش چشمگیر بود.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, امریکای شمالی, برزیل, تحلیل, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, فاشیسم, فقر