گزارش لحظه‌ای از وضعیت عراق؛ آخرین اخبار از فتح موصل و خروج داعش

منابع خبری محلی اعلام کرده‌اند که تعدادی از جنگنده‌های روسیه در مرز سوریه و عراق در حال پرواز هستند تا بتوانند از سرازیر شدن تروریست‌ها به خاک سوریه جلوگیری کنند.

پس از گذشت ماه‌ها انتظار و با گذر از کشمکش‌های فراوان میان بغداد و آنکارا بالاخره فرمان شروع عملیات آزادسازی موصل از سوی «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق صادر شده و در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۶ شهریور ۹۵) تلاش‌ها برای تسخیر کرسی خلافت داعش در عراق آغاز شد.

روز گذشته عملیات شناسایی در محورهای عملیاتی موصل برای پاکسازی این شهر از تروریست‌های داعش توسط نیروهای “حشد الشعبی” انجام شد و بسیج مردمی عراق در بیانیه رسمی از آمادگی خود برای شرکت در نبرد آزادسازی موصل خبر داد.

محورها و نیروهای عمل‌کننده

محور اول) جبهه شمالی: توسطه پیشمرگه‌های کرد هدایت می‌شود.

محور دوم) جبهه شرقی: از سمت منطقه “الخازر” و “بعشیقه که علاوه بر نیروهای پیشمرگه تعدادی از نظامیان ترکیه هم حضور دارند.

محور سوم) جبهه جنوبی: عمده نیروهای عمل کننده در این محور نیروهای ارتش عراق و پلیس فدرال این کشور می‌باشند. پایگاه هوایی “القیاره” که در دست نیروهای آمریکایی قرار دارد از نقاطی است که ارتش عراق شروع عملیات را از آنجا کلید زده است.

محور چهارم) جبهه غربی: در این جبهه تعدادی از نیروهای عراقی حضور دارند و سعی دارند تا از ناحیه تلعفر و مناطق اطراف آن راه‌های خروج عناصر داعش را مسدود کنند.

منابع خبری محلی اعلام کرده‌اند که تعدادی از جنگنده‌های روسیه در مرز سوریه و عراق در حال پرواز هستند تا بتوانند از سرازیر شدن تروریست‌ها به خاک سوریه جلوگیری کنند.

آزادسازی ۷ روستا در اطراف موصل

نیروهای پیشمرگه موفق شدند روستاهای «باصخره»، «شیخ»، «بده الکبری»، «شاقولی»، «خرابه سلطان» و «اسقف» را از اشغال داعش آزاد کنند. این نیروها به سمت «الحمدانیه» حرکت کردند و در حدود ساعت ۱۶ به منطقه جنوب شرق موصل رسیدند.

پیشروی از جنوب، فرار از غرب

ارتش عراق روستای‌های “ابراهیم الخلیل”، “کان حرامی” و “دزیزه” در محور کویر را آزاد کردند.

این در حالیست که داعش چاه‌های نفت اطراف موصل را برای محدود کردن شعاع دید خلبان‌های نیروی هوایی عراق به آتش کشید.

مردم موصل پس از کشتن پنج نگهبان داعش بر انبار تسلیحات در منطقه “نبی شیث” تسلط پیدا کرده و اسلحه‌ها را بین مردم تقسیم کردند.

اخباری مبنی بر هلی‌برن نیروهای ویژه ارتش عراق در کارخانه کبریت سازی منتشر شد.

نیروهای بسیج مردمی عراق ( الحشد الشعبی) در حال انجام عملیات توپخانه‌ای بر علیه مواضع داعش هستند و فعلاً عملیات زمینی را شروع نکرده‌اند.

از سوی دیگر فرماندهان داعش به عناصر این گروهک تروریستی پس از شروع عملیات اعلام کرده‌اند که از محور غربی برای فرار به سوریه و رساندن خود به “دیرالزور” اقدام کنند.

خلیفه همچنان زنده است

در ظهر روز دوشنبه کاروان ابوبکر البغدادی، رهبر داعش در منطقه «الغابات» در موصل هدف حملات هوایی قرار گرفت. البغدادی از این حملات جان سالم به‌در برده است.

در حالی‌که «ابوموسی المغربی» از بلندپایه‌ترین فرماندهان گروهک معروف به «جیش العسره» به همراه شماری از همراهانش در جریان حملات هوایی جنگنده‌ها به منطقه الغابات کشته شدند.

در این بین خبرگزاری “الجزیره” اعلام کرد که فرزند معاون اول حزب اتحاد میهنی کردستان عراق در جریان عملیات آزادسازی موصل در منطقه «خازر» در شرق موصل مورد اصابت قرار گرفت و زخمی شد.

گزارش‌ها همچنین حاکی از کشته شدن پنج نیروی پیشمرگه و مجروح شدن هفت نفر در عملیاتی است که از امروز -دوشنبه- برای آزادسازی موصل آغاز شده است.

واکنش‌ها:

«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا ساعاتی پس از صدور دستور شروع عملیات موصل تاکید کرد که ایالات متحده و ائتلاف ضد داعش «در نبرد سخت‌ِ پیش‌رو» از نیروهای امنیتی عراق و پیش‌مرگه‌های کُرد حمایت خواهند کرد.

«فواد معصوم» رئیس‌جمهوری عراق با اشاره به عملیات آزادسازی موصل که از امروز – دوشنبه – آغاز شده است، اعلام کرد “موصل” صبح فردا به طور کامل آزاد خواهد شد.

«توبایس الوود»، وزیر امور خاورمیانه بریتانیا گفت که عملیات ارتش برای بازپس‌گیری موصل از کنترل تروریست‌های داعش بزرگ‌ترین چالش نیروهای امنیتی عراق است؛ البته بریتانیا به حمایت از دولت عراق ادامه می‌دهد.

این در حالیست که از هفته‌های گذشته نظامیان بریتانیا برای پشتیبانی از این عملیات در عراق حضور داشتند.

اخباری مبنی بر حضور نیروهای نظامی آلمان و استرالیا در اقلیم کردستان عراق در هفته‌های اخیر منتشر شده بود که هدف آنها آموزش پیشمرگه‌های کرد بوده است.

«مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق پس از حضور در محور “الخازر” در کنفرانس خبری اظهار کرد که عملیات آزادسازی موصل نخستین جبهه‌ای است که خون پیشمرگان کرد و سربازان عراقی در آن بهم آمیخته می‌شود. امیدوارم این همکاری سرآغاز روابطی جدید میان کردها و بغداد باشد.

وی اضافه کرد: تاکنون بیش از دویست کیلومتر از مناطق تحت اشغال داعش از آنها بازپس گرفته شده و هماهنگی خوبی میان نیروهای پیشمرگ و سپاه عراقی وجود دارد.