خطر تبدیل شدن اروپا به میدان جنگ آمریکا و روسیه

سخنگوی کرملین با اشاره به بازگشت ویژگی‌های جنگ سرد در روابط غرب با روسیه، تاکید کرد که آلمان، آمریکا، فرانسه و انگلیس به طور مستقیم در درگیری نظامی اوکراین شرکت دارند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ابراز عقیده کرد که در روابط غرب با روسیه تمامی ویژگی‌های ... خطر تبدیل شدن اروپا به میدان جنگ آمریکا و روسیه

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, استراتژی, انگلس, اوکراین, جنگ سرد, روسیه, غرب, فرانسه, گزارش, ناتو

ارتقای روابط چین و بنگلادش به مشارکت راهبردی جامع/ همکاری‌ در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، زیرساخت‌ها، فقرزدایی

رئیس جمهوری چین و نخست وزیر بنگلادش اعلام کردند که روابط دوکشور را به یک مشارکت راهبردی جامع ارتقا می‌دهند. به گزارش روز پنچشنبه ایرنا از تارنمای خبری وزارت امور خارجه چین، شی جین‌پینگ در دیدار با شیخ حسینه اظهار داشت: چین و بنگلادش از زمان برقراری روابط رسمی، همواره به یکدیگر احترام گذاشته و ... ارتقای روابط چین و بنگلادش به مشارکت راهبردی جامع/ همکاری‌ در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، زیرساخت‌ها، فقرزدایی

ادامه

اقتصادی, بنگلادش, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, سازمان ملل, فقرزدایی, گزارش, مشارکت راهبردی, معیشت

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

تصاویر ماهواره‌ای تازه گرفته شده، بحث‌هایی را در مورد استراتژی نظامی احتمالی چین در تقابل و درگیری فرضی با ایالات متحده به میان کشیده است.‌ یورونیوز؛ به گزارش «ساوت چاینا مورننیگ پست»، این تصاویر، ماکت‌های دقیقی از کشتی‌های جنگی آمریکا و سایر تجهیزات نظامی ایالات متحده را که در یک مرکز آزمایشی دور افتاده در ... طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, شرق آسیا, گزارش

توافق ارتقا روابط مشارکتی راهبردی در دیدار روسای جمهور چین و گینه بیسائو

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در تالار بزرگ خلق در پکن با اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو که برای یک دیدار رسمی در چین به سر می‌برد، دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش رایو بین‌المللی چین؛ سران دو کشور بر این به توافق رسیدند که دو کشور روابط مشارکتی راهبردی را ارتقا ... توافق ارتقا روابط مشارکتی راهبردی در دیدار روسای جمهور چین و گینه بیسائو

ادامه

اقتصادی, تایوان, جهان, سیاسی, شرق آسیا, غرب آفریقا, گزارش, گینه بیسائو, مشارکت راهبردی

عفو بین‌الملل: ۲۱ کشور اروپایی حق تجمع صلح‌آمیز را نقض می‌کنند

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد، حق تجمع مسالمت‌آمیز در اروپا به دلیل برچسب زدن و مجازات افرادی که تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز را سازماندهی و در آن شرکت می‌کنند، به طور فزاینده مورد حمله قرار می‌گیرد. به گزارش ایسنا، یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل بر اساس مقررات حقوقی حق تجمع مسالمت‌آمیز در ۲۱ کشور اروپایی از ... عفو بین‌الملل: ۲۱ کشور اروپایی حق تجمع صلح‌آمیز را نقض می‌کنند

ادامه

آزادی, آلمان, اتریش, اروپا, اسلوونی, انگلیس, ایتالیا, پرتغال, جمهوری چک, حقوق بشر, سوئد, سوئیس, صلح, فرانسه, فلسطین, فنلاند, گزارش, مجارستان, هلند

گزارشی تکان‌دهنده؛ “کودک هفت تپه‌ام، گرسنه‌ام” امروز دیگر از گرسنگی نای مدرسه رفتن نداشت

چهار روزی هست زنها و کودکان هم در اعتراض کارگران هفت تپه مردان شان را یاری می‌کنند. در شوش هستم؛ کنار کارگران نیشکر هفت تپه، کارگرانی که می‌گویند بیش از سه ماه است حقوق‌شان را نگرفته‌اند. شش هزار کارگری که رزق و روزی شان به این کار وابسته است.

 

مجتمع صنعتی نیشکر هفت تپه در جاده اهواز- شوش قرار دارد. از کنار زمین‌های هفت تپه می‌گذرم دو سوی جاده با بوته‌های بلندو سبزرنگ نیشکر احاطه شده. ساعتی از تجمع کارگران می‌گذرد این روز برایشان معنای خاصی دارد. روزی که چند نفر از اعضای سندیکای شان بازداشت شده‌اند. تعدادی از کارگران مقابل ستاد فرماندهی نیروی انتظامی ایستاده‌اند به امید آزادی همکاران شان.می گویند اعتراض شان کاملاً مسالمت‌آمیز بوده و انتظار ندارند کسی از آنها در بازداشت بماند.

 

یکی از کارگران دستان زمختش را نشانم می‌دهد:«فکر کن از برج ۵ حقوق نگرفته‌ایم از وقتی شرکت در سال ۹۴ خصوصی شده همیشه همین وضعیت بوده و حقوق مان را اگر هم گرفته‌ایم همیشه با اعتراض بوده.همیشه با تأخیر حقوق گرفته‌ایم.»۲۲ سال سابقه کار در شرکت را دارد می‌گوید همه این سیزده روز خواسته مان این بوده که مسئولان ما را ببینند حرفهایمان را بشنوند.فرماندار قول داد، نماینده مجلس قول داد، اما کسی به قولش عمل نکرد. همسرش هم این روزها او را همراهی می‌کند چاره دیگری برایشان نمانده.

 

زن دیگری می‌گوید شاغل است و گرنه او هم حتماً مردش را همراهی می‌کرد. معلم است می‌گوید این وضعیت روی روحیه بچه‌ها هم اثر گذاشته بیشترشان رنگ و روی درست و حسابی ندارند.حالا زندگی ما کمی فرق دارد من حقوقم را بموقع می‌گیرم.

 

شهر شوش کاملاً بی‌رونق است. بیشتر مغازه‌ها تعطیل.کارگران برایم می‌گویند وقتی ما چهار ماه حقوق نمی‌گیریم برای شهرمان هم رمقی نمی‌ماند: «باید پولی باشد که ما به گوشت فروشی، سوپرمارکت ولباس فروشی سری بزنیم این جوری با حال ما شهر زنده می‌ماند. بیش از نصف مردم شوش و اطراف در هفت تپه کار می‌کنند.»

 

یکی دیگر از کارگران می‌گوید فقط ما نیستیم کاش بیایید و خانواده هایمان راهم ببینید.آنقدر به ما فشار آمده که دیگر اعضای خانواده هم همراهی مان می‌کنند دختران هشت ساله و چهارده ساله‌ام امروز با من آمدند. والا من رویم نمی‌شود توی صورت شان نگاه کنم بالاخره باید یک کیکی، لواشکی بخورند.پول همین‌ها را هم ندارم که به آنها بدهم. تا توی مدرسه از بقیه بچه‌ها خجالت نکشند.»

 

مطالبه کارگرها فقط پرداخت حقوق بموقع شان نیست آنها می‌خواهند کارفرما لباس مناسب کار و شرایط ایمنی کار را هم برای شان فراهم کند. آهی می‌کشد:«می‌گویند اول ایمنی، بعد کار بعد هیچ کدام را رعایت نمی‌کنند.» می‌گویند آنقدر بدون خشونت اعتراض کرده‌اند که مردم کوچه و بازار هم به آنها پیوسته‌اند. تأکید می‌کنند روزانه صدها نفر دست از کار می‌شویند و اعتراض می‌کنند وقتی سه چهارم مردم شوش، اندیمشک و دزفول در هفت تپه کار می‌کنند مگر چاره‌ای جز این هم می‌ماند.

 

آقای «ز» مغازه دار است می‌گوید: «هفت تپه ای‌ها که حقوق نمی‌گیرند ما هم عملاً بیکار می‌مانیم! خیلی اوقات می‌پرسیم کی حقوق می‌گیرید تا ما هم کارمان یک رونقی بگیرد.» یکی دیگر از کارگران می‌گوید سه فرزند دارد.مستأجر است و کلاً یک میلیون و هشتصد هزار تومان حقوق می‌گیرد؛ گلایه‌مند است:«چرا آنقدر دیر سراغ مان آمدید دو هفته است داریم اعتراض می‌کنیم اما صدایمان به جایی نمی‌رسد، ما از همه مسئولان خودمان می‌خواهیم ما را ببینند.»

 

مهندس کشاورزی است و به قول خودش نسل سوم از خانواده‌ای است که در هفت تپه کار می‌کند. خودش، پدرش و برادرش: «در هفت تپه این طور نیست که فقط کارگران اعتراض کنند از کارگر ساده تا مدیران و مهندس‌ها همه اعتراض می‌کنیم.سرپرست من هم اعتراض می‌کند. ۸۰ نفر با من کار می‌کنند و من از همه می‌خواهم در اعتراض‌ها شرکت کنند. ما همه احساس خطر کرده‌ایم. این شرکت شبانه واگذار شد. زمین‌های اینجا همه دولتی بودند. این شرکت ۴۰ سال قدمت دارد. به نام شرکت کشت و صنعت هفت تپه ثبت شده یعنی مجتمع است و واگذاری‌اش هم راه و روش مشخص داشت.ما حتی مراسم معارفه مدیران را هم نداشتیم. نمی شود که یکشبه یک شرکت را واگذار کرد. مطالبه اصلی ما بازگشت شرکت به وضعیت اصلی خودش است اگر قرار است واگذار شود، شرایط قانونی‌اش رعایت شود.»

 

کارگر است می‌گوید نمی‌تواند در روی زن و بچه‌اش نگاه کند:«دخترم دندان درد دارد. می‌شود دندان درد را درمان نکرد؟ مدام می‌گویم صبر کن ما برای هر بار حقوق باید اعتصاب کنیم. نیروی انتظامی چرا باید مقابل ما باشد آنها باید ما را درک کنند. نه این‌که همه چیز را امنیتی کنند. سال قبل ۸۰ نفر پرونده قضایی پیدا کردند امیدوارم این بار برای کسی مشکلی پیش نیاید.» دریافت پاداش سالانه کشت و رعایت حقوق قانونی هم از دیگر درخواست های آنان است.این روزها کارگران فولاد خوزستان هم به این اعتراض‌ها پیوسته‌اند و هفت تپه ای‌ها می‌گویند ما آنها را درک می‌کنیم درد ما دردی مشترک است. کارگران هفت تپه بارها تأکید می‌کنند، فقط حقوق شان را می‌خواهند، دستمزدشان را برای کاری که برایش زحمت کشیده‌اند و نمی‌خواهند هر بار به خاطرش اعتراض کنند.آنها می‌خواهند فقط دیده و شنیده شوند.

ایران

در قزوین ۵ هزار نفر بیکار شده‌اند / واحدهای فعال کشور به اغما فرورفته‌اند

به نظر می‌رسد وضعیت موجود را نمی‌توان به یک «بحران موقت» یا یک موج زودگذر تقلیل داد و نمی‌توان از آن به سادگی گذشت. حرف آخرِ «وحید شقاقی شهری» ساده و سرراست است: همه باید تلاش کنند که نرخ دلار کاهش پیدا کند؛ در غیر این صورت تبعات بسیار سنگینی در انتظار ماست.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

طومار مشکلات بازنشستگان به‌انتها نمی‌رسد/ به‌خاطر یک حرف در تلویزیون که می‌شنوید … به خدا این حرف‌ها فقط شعاره!

کارگران بازنشسته، روزگارِ نامُرادی دارند؛ مستمری‌هایی که می‌گیرند کافی نیست؛ خدمات درمانی مناسب به آنها ارائه نمی‌شود و صدای متحد و رسایی نیز برای مطالبه‌گری ندارند. به قول یک فعال صنفی بازنشستگان: زندگی بازنشستگان دارد متلاشی می‌شود…

ادامه

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, گزارش