گاردین؛ «احساسات ضدچینی برای لاپوشانی شکست غرب درمقابل کرونا اوج گرفت»

روزنامه گاردین روز دوشنبه مقاله‌ای با عنوان «احساسات ضد چینی برای لاپوشانی شکست غرب در مقابل کرونا اوج گرفت» از ریچارد هرتون سردبیر مجله لنست منتشر کرد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از رادیو بین‌المللی چین، در مقاله ریچارد هرتون آمده است، از اوایل شیوع همه‌گیری کرونا، چین هدف انتقاد و بازرسی روزافزون جهان قرار گرفته و سیاستمداران غربی به سرپرستی دولت آمریکا حملات خود را به چین تشدید کرده و شرایط را برای ایجاد «جنگ سرد جدید» فراهم می‌کنند.

 

حجم این احساسات ضد چین در مقایسه با تلاش و زحمت‌هایی که دانشمندان چینی برای آشنایی جهانیان با این بیماری همه گیر انجام داده اند، غیرقابل قبول است. این دانشمندان چینی هستند که قبل از همه تهدید این بیماری جدید را برای جهانیان توصیف کردند و هم آنها هستند که قبل از همه شیوع این بیماری را بین انسانها ثبت کردند، توالی ژن ویروس را ثبت کردند، بر تقویت محافظت شخصی و اهمیت تست و اجرای قرنطینه تاکید کردند و نسبت به سرایت و همه‌گیری این بیماری هشدار دادند. کشورهای غربی به هیچکدام از علائم و آراء چین گوش نکردند و این کشور را به «تولید بیماری» متهم کردند که این کار هدفی غیر از تغییر واقعیت همه گیری کرونا و چشم بستن بر شکست خودشان نداشت.

 

مردم نباید به آواز دستجمعی «تهمت به پکن» بپیوندند، بلکه باید خود را جای تصمیم گیران چینی قرار دهند.

 

علم و پزشکی نباید به یکی از عوامل تسریع «جنگ سرد جدید» بین چین و غرب تبدیل شود و بر عکس باید به برقراری توافقنامه های جدید بین کشورهای جهان کمک کند. شیوع بیماری همه گیر در جهان، خود میتواند مظهر سازش، احترام و صداقت بین مردم جهان باشد.

وانگ یی: چین با ایجاد عمدی «جنگ سرد جدید» مخالف است

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین گفت که کشورش قاطعانه با ایجاد «جنگ سرد جدید» مخالف است زیرا این اقدام کاملا منافع اساسی مردم چین و آمریکا را نقض می کند و از مسیر توسعه و پیشرفت جهان منحرف می شود.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

عطوان: ۶ گام استراتژیک چین برای پایان‌دادن به سلطه دلار آمریکایی در جهان

یک تحلیلگر عرب در تحلیلی نوشت که چین به‌عنوان مهم‌ترین رقیب اقتصادی آمریکا برای فروپاشی ارزش دلار آمریکا ۶ روش‌ استراتژیک را اتخاذ کرده است.

ادامه »

اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, صندوق بین‌المللی پول, مقاله, هندوستان, یوگوسلاوی

چاینا دیلی: لفاظی‌های ترامپ و پامپئو تنها به متحد شدن مردم چین منتهی می‌شود

یک نشریه چینی با انتقاد از لفاظی‌های دولتمردان آمریکا نوشت که این کشور هرگز نگران خروج از توافق‌های بین‌المللی چون برجام و حمله پهپادی به مسلمانان نیست.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, خبر