بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری درخط مقدّم مبارزه برای سلامت، کار، و دیگر حقوق طبقهٔ کارگر و ملّت‌ها

یک سال از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ می‌گذرد که به مثابه عاملی شتاب‌دهنده به تعمیق بحران سرمایه‌داری نیز عمل کرد و رنج زیادی را برای طبقهٔ کارگر و دیگر قشرهای مردمی در سراسر جهان به بار آورد.

ادامه

امپریالیسم, امریکا, بازنشستگان, بیانیه, تحریم, جهان, حقوق بشر, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, ونزوئلا

ده سال پس از موفقیت جنبش مردمی درتونس: بحران سیاسی وتنش اجتماعی هنوز ادامه دارد!

جوانان فراموش شدهٔ تونسی چند هفته‌ای‌ است که به‌تظاهرات اجتماعی متوسل شده‌اند. اتحادیه عمومی کارگران تونس (“یو جی تی تی”) به‌جنبش مردمی پیوسته و در مورد ضرورت شروع بحثی ملی با مشارکت همه نیروهای فعال کشور به‌رئیس‌جمهور پیامی فرستاده است.  

ادامه

تونس, جنبش‌های اجتماعی, جهان, شمال افریقا, کارگری, مقاله

سندرز: ۵۰ میلیون آمریکایی قادر به تامین غذای خود نیستند/ اقتصاد ریاضتی دیگر بس است

سناتور برنی سندرز با اشاره به مشکلات طبقه کارگر در آمریکا و فشار مضاعف بر آنها تاکید کرد که ثروتمندان نباید هر روز ثروتمندتر شوند. او همچنین استیضاح ترامپ را بحث بر سر حفظ دموکراسی یا حرکت به سوی خودکامگی دانست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری

کمیسیون اروپا درصدد تعیین «دستمزد پایه» برای تمام کشورهای اروپایی است

کمیسیون اروپا در حال مشاوره با سندیکاهای کارگری کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تعیین دستمزدهای پایه در تمام کشورهای عضو است.

 

به گزارش یورونیوز ۲۱ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای حداقل سطح دستمزد در قانون کار خود هستند و تنها کشورهای دانمارک، قبرس، اتریش، فنلاند و سوئد در خصوص سطح دستمزد، یک سطح حداقلی را در نظر نگرفته‌اند.

.

استر لینچ، معاون دبیرکل کنفدراسیون سندیکاهای اروپایی به یورونیوز می‌گوید: «باید با توجه به شرایطی که در عصرکرونا شاهد آن بوده‌ایم حداقل دستمزدی شایسته یک شهروند اروپایی تعیین کنیم.»

 

شیوع ویروس کرونا در اروپا نشان داد که مشاغلی چون رفتگری، پرستایر، پیک‌های باربر، صندوق داران سوپرمارکت‌ها و رانندگان اتوبوس و قطارهای شهری حساسترین و حیاتی‌ترین شغل‌ها را دارند، اما عموما کمترین حقوق‌ها را دریافت می‌کنند. کمیسیون اروپا می‌گوید باید به این وضع خاتمه داد.

 

در واقع طرح کمیسیون اروپا برآن نیست تا یک دستمزد واحد برای ۲۷ کشورعضو اتحادیه اروپا تعیین کند بلکه در تلاش است تا شرایط و اولویت‌هایی را به‌عنوان اصول راهبردی برای تمام کشورهای عضوتعیین کند تا پرداخت دستمزدها بگونه‌ای باشد که ‌شان انسانی بیش از ۵۰۰ میلیون اروپایی حفظ شود.

 

همچنین کمیسیون اروپا می کوشد تا تفاوت‌های بنیادین بین حقوق‌های پایه در اروپا کاهش یابد.

به عنوان مثال حقوق پایه در بلغارستان تنها ۲۸۶ یورو در ماه است در حالی که کمترین حقوق در لوکزامبورگ ۲۰۰۰ یورو است.

 

کشورهای اسکاندیناوی عضو اتحادیه اروپا، سوئد و دانمارک و فنلاند، مخالف این تصمیم کمیسیون اروپا هستند. در این کشورها تعیین سطح دستمزد کاملا بسته به تصمیم شرکت‌ها دارد و تنها در مذاکره بین حقوق بگیران و کارفرماها تعیین می‌شود.

 

کمیسیون اروپا می‌گوید در صورت قانونی‌شدن این طرح هیچ کشوری حق ندارد قوانین داخلی را در این باره به تصمیم کمیسیون ترجیح دهد و اجرایی کند.

گزارش واشنگتن پست؛ از ویرانی اقتصاد نوادا، میشیگان و هاوایی، و درخواست بیمه بیکاری ۳۸ میلیون آمریکایی

براساس اعلام وزارت کار امریکا که روز جمعه نخستین تقسیم نرخ بیکاری دولت در طول همه‌گیری را اعلام کرد، این سه ایالت به سخت‌ترین ضربه در ایام شیوع پاندمی دچار شده‌اند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

ضربه سنگین کرونا به هزاران کارگر پاکستانی در خاورمیانه

شیوع ویروس همه گیر کرونا در منطقه به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جایی که نزدیک به ۵ میلیون نفر کارگر پاکستانی امرار معاش می‌کنند، سبب شد تا هزاران نفر از آنها، بیکار شده و در بلاتکلیفی برای بازگشت به پاکستان به سر برند و همچنین دولت عمران خان نیز با مساله کاهش شدید ... ضربه سنگین کرونا به هزاران کارگر پاکستانی در خاورمیانه

ادامه

امارات, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, کارگری

ویروس کرونا و جنگ برضد طبقهٔ کارگر

سرمایه‌داران و “میلیاردرهای نگران” جهان درتلاش هستند که پزشکان و متخصصان بهداشتی  را نادیده بگیرند و روند سوداگری سرمایه‌داری را سریعاً از سر بگیرند (زولتان زیگدی – ۱۶ فروردین ۱۳۹۹).

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, کارگری

روز جهانی کارگر زیر سایه سنگین ویروس کرونا

رویدادهای روز جهانی کارگر امسال در پی شیوع ویروس کرونا که تاکنون جان نزدیک به ۲۴۰هزار نفر را در جهان بویژه آمریکا و اروپا گرفته تنوع قابل ملاحظه‌ای در این دو قاره داشت؛ از فرانسوی‌ها که به برگزاری جشن‌های بالکنی بسنده کردند گرفته تا شورش‌های خیابانی در آلمان و شیلی که منجر به درگیری بین ... روز جهانی کارگر زیر سایه سنگین ویروس کرونا

ادامه

الجزایر, المان, امریکا, اندونزی, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, فرانسه, فنلاند, کارگری, کوبا