ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

سازمان جهانی کار؛ تغییرات آب و هوایی آمار کودکان کار را افزایش می‌دهد

تحقیقات ILO نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی عمیقا بر کار کودکان تأثیر می‌گذارد. به گزارش ایلنا به نقل از ILO، بر اساس مقاله جدید منتشر شده توسط سازمان جهانی کار (ILO)، تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست می‌تواند باعث افزایش چندبرابری میزان احتمال پیوستن کودکان به بازار کار شود. به‌ویژه در ... سازمان جهانی کار؛ تغییرات آب و هوایی آمار کودکان کار را افزایش می‌دهد

ادامه

جهان, حقوق بشر, سازمان جهانی کار, فقر, کارگری, کشاورزی, کودکان, گزارش, محیط زیست

جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

در پی ورشکستگی کامل نظری و عملی دیکتاتوری مذهبی حاکم، هم جامعه و هم کل دستگاه حکومت ولایی وارد مرحلۀ جدید و حساسی شده است. شواهد نشان می‌دهد که حاد شدن تضاد آشتی‌ناپذیر میان حاکمیت مطلق ولایت فقیه با منافع ملی و خواست‌های اکثر مردم عرصه را به شکل‌های گوناگون برای سران حکومت تنگ‌تر کرده ... جنبش آزادی‌خواهی و دادخواهی ایران تشکیل بدیلی مترقی و ملی در برابر رژیم استبدادی را می‌طلبد

ادامه

آمریکا, اروپا, استبداد, اسراییل, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, بازنشستگان, پرستاری, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, فلسطین, کارگری, محیط زیست, معلمان, نئولیبرالیسم

تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

اعتراض جمعی از کارگران پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ که از هفته گذشته با خواسته‌ی تبدیل وضعیت آغاز شده بود، امروز نیز ادامه یافت. یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز به خبرنگار ایلنا گفت: در تجمع روز گذشته (شنبه ۱۱ آذرماه) که در محدوده این شرکت صورت گرفت به ... تجمع کارگران طرح آبیاری کارون بزرگ با خواسته تبدیل وضعیت ادامه دارد

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

هزاران نفر از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان توحید (مدیریت) دست به تجمع زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران ذوب‌آهن اصفهان، صبح امروز، شنبه ۱۱ آذر ماه، در اعتراض به‌ عدم تحقق مطالبات ... اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگر پیمانکاری نفت به دلیل ناتوانی مالی و شرایط بد کاری خودکشی کرد

روز گذشته یک کارگر پیمانکاری هویزه دست به خودکشی زد؛ همکاران او علت را ناتوانی مالی و ناخشنودی از شرایط کار می‌دانند و اداره کار اعلام کرده موضوع در دست بررسی است.

 

به گزارش ایلنا، روز گذشته، یک کارگر پیمانکاری میدان نفتی هویزه دست به خودکشی زد. این کارگر که برای یک شرکت پیمانکاری کار می‌کرد، براساس اطلاعات منابع خبری ایلنا، عمران روشنی مقدم نام داشت.

 

اگرچه همکاران این کارگر، علت را نارضایتی از شرایط شغلی اعلام می‌کنند و می‌گویند حقوق کارگران پیمانکاری نفت ناچیز است و با تاخیر پرداخت می‌شود اما هنوز دلیل اصلی این خودکشی اعلام نشده است.

 

اداره کار شهرستان هویزه تایید کرده است که این کارگران حقوق اردیبهشت ماه را نگرفته‌اند و قراردادهای آنها نیز نیازمند بازبینی است تا با اصول و قواعد کار تطابق داشته باشد.

 

یکی از کارکنان جوان بخش نگهبانی چاه نفتی “اف ۱۹” در میدان نفتی یادآوران واقع در منطقه هویزه شمال اهواز به دلیل تأخیر پیمانکار در پرداخت حقوق ماهیانه‌اش، خود را در محل کار حلق‌آویز کرد و جان باخت.

 

به گزارش “عصر ایران”، او که عمران نام داشت و در زیرمجموعه مؤسسه “نظم‌آفرینان ایمان” فعالیت می‌کرد همچون سایر کارگران حقوق اردیبهشت ماهش را دریافت نکرده بود.

 

“اهواز ژورنال” می‌گوید، این کارگر جوان به گفته همکارانش، تا آنجا پیش رفت که به بدترین شرایط قراردادهای تحمیلی پیمانکار مثل بقیه کارگران تن داد تا بتواند به کار خود ادامه دهد و حداقل حقوقی را هزینه خانواده خود کند اما همان نیز محقق نشد.

 

یکی از کارگران شرکت “نظم‌آفرینان ایمان” گفته است: «کارگری که اقدام به خودکشی کرده بود به دلیل فشار اقتصادی و نداشتن پول برای خرید مایحتاج زندگی درخواست ۵۰۰ هزار تومان مساعده کرده بود که هیچ پولی را دریافت نکرد.»

 

او می‌گوید، پیمانکار فعلی که از حدود پنج سال پیش فعالیت می‌کند در این پنج سال دائما حقوق‌ها را کم کرده تا این که در سال جاری قراردادی جدید ارائه کرده است.

 

کارگران بعد از مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان مطمئن می‌شوند که این قرارداد غیر قانونی است و باید از امضای آن خودداری کنند. بعد از این که شکایت‌ آنان به فرمانداری هویزه و اداره کار این شهرستان به جایی نمی‌رسد بالاخره اوایل خرداد مجبور به امضای این قرارداد می‌شوند.

 

یکی دیگر از کارگران این شرکت می‌گوید، بعد از سال‌ها کار در شرکت، به آن‌ها گفته شد باید قرارداد شش‌ماهه‌ای را امضا کنند و در صورت رضایت کارفرما، در کار می‌مانند.

 

این فرد تصریح کرد: «برگه سفیدی روی قرارداد بود که باید روی آن برگه را سفید امضا می‌کردیم که حدود نیمی از کارگران آن را امضا کردند.»

 

وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی در ایران، افزایش نرخ بیکاری، عدم دریافت دستمزدها، تعطیلی واحدهای تولیدی، تورم فزاینده، عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و نابرابری‌های اقتصادی از دلایلی است که دست به دست هم داده و آمار خودکشی را به‌ویژه در میان اقشار و استان‌های محروم و زنان بالا برده است.

بیشتر از ۷۰ درصد طبقه کارگر ایران، کارگران حداقل‌بگیر هستند

تغییرات اعمال شده در هفدهم خرداد، دریافتی کارگران حداقل‌بگیرِ مشمول مزایای عام یعنی بن خواربار و حق مسکن را ۲۷۶ هزار تومان افزایش داده است. ۲۷۶ هزار تومان اصلاً رقم قابل توجه و چشمگیری نیست.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

کارکنان شرکتی‌ مخابرات آذربایجان شرقی ضمن تجمعی اعتراضی خواستار بازگشت به کار همکاران خود شدند

کارکنان شرکتی مخابرات برای دومین روز پیاپی به شرایط شغلی خود اعتراض کردند. آنها خواستار همسان‌سازی شرایط کاری و بازگشت به کار همکاران تعدیل شده خود هستند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری