پنجمین کنفرانس جنبش جهانی علیه کار کودکان در آفریقای جنوبی

بیش از ۱۰۰۰ نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، آژانس‌های سازمان ملل، جامعه مدنی و سازمان‌های منطقه‌ای در کنفرانس جهانی کار کودک در دوربان، آفریقای جنوبی شرکت کردند.

ادامه

ارژانتین, افریقای جنوبی, برزیل, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری, نروژ, هلند

هشدار سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره سرکوب‌های اخیر در ایران + ویدئو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران در دو هفته گذشته ده‌ها نفر از فعالان صنفی و مدنی را در این کشور بازداشت کرده و “با استفاده از خشونت و سلاح‌های مرگبار سعی می‌کند تا اعتراض‌های مردم ایران را سرکوب کند”.

ادامه

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, امنیتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

فعال کارگری؛ آزادسازی به نفع سرمایه‌دار و به ضرر کارگر و طبقه ضعیف/ چرا «جراحی اقتصادی» از فرودستان آغاز شد؟

مفت‌خورها بدون اینکه کمترین کمکی به تولید ملی و رفاه کشور بکنند، دهه‌هاست به دلیل پول نفت و فشارهای سیاسی دستگاه‌ها به بودجه‌ی عمومی کشور آویزانند. به اینها نه تنها هیچ توجهی نمی‌شود بلکه ظاهراً هزینه‌ی این آدم‌ها و دستگاه‌های سربار را از جیب مردم می‌پردازند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

مبارزۀ دلیرانه معلمان، بازنشستگان، کارگران ومردم بر ضد رژیم ظلم وجنایت

مبارزۀ دلیرانۀ معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران کشور و مردم جان به لب رسیده بر ضد ظلم و ستم رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، با وجود سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی، همچنان ادامه دارد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله

کارگران کارخانه آذرآب خواستار تغییر مالکیت کارخانه از خصوصی به دولتی شدند

کارگران کارخانه آذرآب اراک می‌گویند که این واحد صنعتی با حداقل ظرفیت فعالیت تولیدی خود را ادامه می‌دهد.

 

منابع کارگری در کارخانه آذرآب اراک در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: ظرفیت تولید در کارخانه «آذرآب» طی یک سال گذشته به حداقل رسیده و اخیرا با حدود ۱۰ درصد ظرفیت، فعالیت تولید خود را ادامه می‌دهد.

 

به گفته کارگرانی که روز گذشته سه‌شنبه ششم اردیبهشت ماه، در محوطه کارخانه دست به اعتراض صنفی زده بودند، ظرفیت نیروی انسانی آذرآب اراک به حداقل ۳ هزار کارگر می‌رسید ولی در حال حاضر حدود هزار و ۲۰۰ کارگر در این واحد مشغول کارند.

 

کارگران تصریح کردند: مشکل عمده آذرآب کمبود منابع مالی و نداشتن پروژه برای انجام کار است و از مجموع ۶خطوط تولید کارخانه در حال حاضر فقط یک خط فعال است.

 

طبق اظهارات کارگران آذرآب؛ سال ۸۰ در این واحد تولیدی حدود ۳ هزار کارگر به صورت قرارداد مستقیم و حدود ۵۰۰ نفر دیگر به صورت پیمانکاری مشغول کار بودند. در سال ۹۶ بعد از واگذاری عمده سهام این کارخانه به مرور تعداد افراد به حداقل رسید. بعد از آن نیز این شرکت در پروژه‌های بزرگ نفتی و گازی برای انجام کار حضور داشت که به مرور با تغییر مدیریت در حال حاضر سفارشات در مقایسه با گذشته از یکسال پیش به حداقل رسیده و از دوسه ماه پیش هم کارگران کاری برای انجام دادن ندارند.

 

کارگران درباره وضعیت تولیدات کارخانه تشریح کردند: آذرآب در زمینه ساخت پروژه‌های نیروگاهی، پالایشگاهی، پتروشیمی و سیمان و… فعالیت دارد که ۳۳ درصد از سهام آن طی سالهای گذشته به‌ بانک کشاورزی واگذار شده است که هیچ تخصصی در این خصوص ندارد.

 

آن‌ها با بیان اینکه ما کارگران خواستار تغییر مالکیت این واحد از بخش خصوصی به دولتی هستیم، گفت: بخش خصوصی توانایی اداره و مدیریت این مجموعه بزرگ را ندارد به نحوی که اگر با مدیریت دولتی اداره نشود به زودی‌شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران آن خواهیم بود.

 

کارگران آذرآب همچنین درباره مطالبات مزدی خود گفتند: در حال حاضر مطالبات مزدی سال گذشته کارگران تا بهمن ماه پرداخت شده و تنها حقوق اسفند ۱۴۰۰ و فروردین ماه ۱۴۰۱ را طلبکاریم. مطالبات مزدی دیگری نیز از سال‌های گذشته طلب داریم.

 

به گفته کارگران آذرآب؛ کارفرمای فعلی تمام تلاش خود را برای رونق تولید و پرداخت مطالبات کارگران به کار گرفته اما تخصص گرفتن پروژه و انجام کار در حوزه فعالیت آذرآب را ندارد.

 

طبق اظهارات آن‌ها؛ عمده‌ترین فشاری که هم اکنون به آذرآب وارد شده بدهی‌های مالی ۱۵۰ میلیاردی یکی از مدیران سابق آذرآب است که هم اکنون متواری است و هر ماه بر طلب‌های مالی شرکت می‌افزاید.

 

کارگران آذرآب در پایان اظهارات خود گفتند: برای تحقق اهداف شرکت و حضور شایسته در بازار تولید نیازمند تغییرات مالکیتی و مدیریتی در کارخانه هستیم.

فعال کارگری؛ کارگران و بازنشستگان به‌ این نتیجه رسیده‌اند که صدایی از مجلس برای دفاع از آنان بلند نمی‌شود

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته استان تهران با ابراز تاسف از برگزاری جلسه مخفیانه در مورد زیر سوال بردن افزایش دستمزد کارگران گفت: مجلس خانه ملت است و باید حامی منافع اکثریت جامعه یعنی کارگران و بازنشستگان باشد، اما متاسفانه تعداد نمایندگان حامی کارگر بسیار کم است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

سبد معیشت ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی و فشار بیشتر بر توده‌های کار و زحمت

اکنون با افزایش ۱۵ درصدی نرخِ سبد معیشت در طول دو ماهِ گذشته، این ۱۵ درصد نیز به طلب ۳۳ درصدی کارگران افزوده شده و کارگران همین امروز در پایان فروردین ماه، به طور دقیق، ۴۸ درصد از کارفرمایان طلبکارند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تجمع و اعتصاب کارگران چند مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی عسلویه + ویدئو

این در حالی است که روز گذشته نیز برخی کارگران پیمانکاری پتروشیمی کیان و کارگران پیمانکاری پتروشیمی بوشهر تجمعات اعتراضی مشابهی برگزار کرده بودند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, ویدیو