کارگران محروم از نظام جامع تامین اجتماعی

کارگرانی که همواره با چالش‌های بسیاری رو به رو بوده و این مشکلات و گرفتاری‌‎های تلاشگران با وجود پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده از سوی نمایندگان کارگری و… همچنان به قوت خود باقی است.

 

به گزارش برنا، قراردادهای سفید امضا، نبود امنیت شغلی، نبود بیمه کامل و سابقه کار، پایین بودن حقوق و دستمزد و ایمنی کار، تنها بخشی از مشکلات جامعه کارگری بوده و است و حالا هم کرونا قوز بالای قوز شده و ابتلای کارگران به کرونا و عدم توانایی برای انجام کار، بیکاری، اخراج و… شرایط مشقت باری را برای آنها و خانواده‌شان ایجاد کرده است.

 

ولی‌الله صالحی، فعال کارگری با بیان اینکه کارگران بدون بیمه از هیچ حمایتی برخوردار نیستند، گفت: بیمه بیکاری که یک آیین نامه اجرایی دارد به کارگران و افرادی تعلق می‌گیرد که بیمه باشند و عدم کار کردن آنها دلیل غیرارادی داشته باشد یعنی فرد با خواست خودش از کار بیرون نیامده باشد درغیراینصورت یعنی اگر فرد شاغل باشد، بیمه باشد و به دلایلی چون اخراج و… از کار بیکار شده باشد، می‌تواند از صندوق بیمه که در دست سازمان تامین اجتماعی‌ست، بیمه کارگری دریافت کند همانطور که مشخص است، کارگرانی که بیکار می‌شوند و بیمه نیستند، هیچ نوع خدماتی دریافت نمی‌کنند.

 

او افزود: اکنون همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، یک سری اقداماتی انجام و مبالغی به صندوق بیمه پرداخت شد تا حتی افرادی که بیمه نیستند اما یا کرونا گرفتند و نتوانستند کار کنند یا اینکه توسط کارفرما اخراج شدند، بتوانند از بیمه بیکاری استفاده کنند که متاسفانه به صورت ناقص انجام شد و سرانجامی نداشته است.

 

صالحی با تاکید بر ایجاد یک نظام جامع تامین اجتماعی تصریح کرد: سال‌هاست ایجاد یک نظام جامع تامین اجتماعی که در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه وجود دارد، مطالبه ماست درواقع ما می‌خواهیم با راه اندازی نظام جامع تامین اجتماعی، یک صندوقی ایجاد شود تا حتی کارگرانی که بیمه نستند و اخراج می‌شوند، افراد در سن کار که بیکار هستند و… تحت پوشش قرار بگیرند.

 

این فعال حوزه کارگری ادامه داد: برای ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی کافی است دولت در بودجه سالانه خود یک مبلغی را به آن اختصاص دهد تا صندوقی ایجاد شود و در این شرایط افرادی که نام بردند، بتوانند مورد حمایت قرار بگیرند و حداقل از کف امکانات بهره مند شوند.

 

او عنوان کرد: در حال حاضر مذاکرات بسیار زیادی درباره ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی صورت گرفته و حتی اساسنامه آن را تهیه کردیم اما عملا به جایی نرسیده درحالی که کارگران بدون بیمه و حتی افرادی که در سن کار قرار دارند اما بیکار هستند نیاز شدیدی به این نظام دارند.

 

صالحی گفت: روز جهانی کارگر از اختلافات در ساعت کاری و میزان مزد کارگران نشات می‌گیرد و براساس همین موضوع، پایه گذاری شده است، بنده به نوبه خودم این روز را به تمام تلاشگران تبریک می‌گویم و بار دیگر عنوان می‌کنم که جای نظام جامع تامین اجتماعی در کشور ما خالی است، نظامی که اگر ایجاد شود، تمام اقشار جامعه و دهک‌های آسیب پذیر مورد حمایت قرار می‌گیرند و مشکلات اقتصادی تاحدودی التیام پیدا می‌کند.

 

نماینده کارگری در شورای عالی کار در ادامه این گفتگو با اشاره به تعداد کارگرانی که خارج از نظام اقتصادی هستند، بیان کرد: کارگرانی که بیمه هستند در یک نظام بیمه‌ای قرار دارند و اگر به هر دلیلی بیکار شوند می‌تواند مورد حمایت قرار گیرند اما کارگرانی که بیمه ندارند در یک اقتصاد غیررسمی مشغول به کار هستند که آمار دقیقی از آنها در دست نیست البته اعداد و ارقامی گفته می‌شود اما نمی‌توان بر آن تکیه کرد اما متاسفانه کارفرماهایی هستند که برخلاف قانون کارگر خود را بیمه نمی‌کنند و چون نظارت دقیقی هم نیست کارفرما و کارگر در چرخه اقتصاد غیررسمی قرار می‌گیرند که تبعات خاص خودش را دارد.

 

او ادامه داد: براساس قانون، تمام کارفرماها موظف هستند از ابتدای کار، کارگرشان را بیمه کنند چون هر لحظه ممکن است حادثه‌ای رخ دهد و کارگر دیگر نتواند کار کند اما کارفرماهایی هستند که به قانون اهمیتی نمی‌دهند و کارگر را با ساعت کاری بالا به کار می‌گیرند.

.
.

صالحی ضمن درخواست از مجلس و دولت گفت: به اعتقاد من بیش از هرچیز ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی برای کارگران ما اهمیت دارد مخصوصا در دوران کرونا که خیلی از افراد بدون بیمه بیکار شدند یا اینکه به دلیل بیماری نتوانستند کار کنند درحالی که اگر این صندوق ایجاد شود، بسیاری از مردم آسیب پذیر تحت حمایت قرار می‌گیرند بنابراین درخواست ما از دولت این است که در بودجه سال آینده این مورد را لحاظ کند.

 

این نماینده کارگری در شورای عالی کار در پایان تاکید کرد: تاکنون بارها با نمایندگان مجلس مذاکراتی داشتیم تا از این کانال برای ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی اقدام کنیم اما متاسفانه نتایجی نداشته است به هرحال پیشنهاد ما این است که نمایندگان هم اهتمام ورزند و با ارائه یک طرح برای ایجاد آن اقدام کنند هرچند که لایحه قوی‌تر از طرح است و اگر این کار از طریق دولت انجام شود دقیق‌تر و کارشناسی‌تر خواهد بود.

در درگیری ارتش افغانستان با طالبان بیش از ۱۰۰ تروریست کشته شدند

وزارت دفاع افغانستان روز یکشنبه با تایید این خبر تصریح کرد که بیش از یکصد از تروریست‌های طالبان در جریان نبردهای بیست و چهارساعت اخیر با نظامیان دولتی کشته‌ شده‌اند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر

دلارهایی که به‌جای ورود به تولید در کشورهای دیگر ویلا می‌شوند

یک اقتصاددان گفت: اگر می‌خواهیم وضع طبقاتِ حقوق‌بگیرِ ثابت مثل کارگران و کارمندان و طبقه‌ی متوسط خوب شود، باید سلامت اقتصادی را به اقتصاد ایران برگردانیم.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت ۱۲ اردیبهشت روز معلم

بار دیگر در اردیبهشت، زیباترین ماه سال، یاد و خاطره معلمانی را پاس می‌داریم که در راه گسترش دانش‌ و‌ آگاهی و دفاع از حقوق انسانی از هیچ کوششی فروگذار نکردند و سرمایه عمر و حتی جان خود را هزینه کردند.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, ایران, بیانیه, حقوق بشر, فرهنگ, کارگری, معلمان