تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه خواستار دولتی شدن مجتمع هستند

برای چندمین روز متوالی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در شهر شوش دست به اعتراض زدند. معترضان با شعار «رو به میهن، پشت به دشمن» در نماز جمعه شهر شوش شرکت کردند.

 

روز جمعه ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر)، برای چندمین روز متوالی، ده‌ها تن از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان در مراسم نماز جمعه شهر شوش حضور یافتند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

 

تلاش مسئولان نماز جمعه برای آرام کردن کارگران نتیجه‌ای در پی نداشت. تجمع کنندگان پشت به جایگاه امام جمعه شعار می‌دادند: «رو به میهن، پشت به دشمن.»

 

این تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری شهر شوش نیز برگزار شد و معترضان علیه مسئولان استان خوزستان شعار دادند.

 

به گفته یکی از حاضران در تجمع، کارگران همچنین در آرامگاه “دانیال نبی” به مدت ۲۰ دقیقه تجمع کردند و شعارهایی همچون “کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” و “عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، کارگر زحمت‌کش صاحب عزاست امروز” سر دادند.

 

یکی از کارگران گفت: «مشکل کارگرها اول تعیین تکلیف وضعیت شرکت است، چرا که طبق گفته‌های دادستان کل کشور بخش خصوصی که در هفت تپه مسئول بود، متهم به دریافت ٨٠٠ میلیون دلار ارز دولتی است و به تعهدات خود عمل نکرده است.»

 

او گفت براساس مصوبات شورای تامین استان خوزستان قرار بود قراردادها یکسان بشود که این اتفاق رخ نداد. او افزود:«هیچ یک از مقام‌ها از وضعیت سرمایه‌داران اطلاعاتی به رسانه‌ها یا کارگرها نمی‌دهند و فقط بصورت شفاهی بین نمایندگان مجمع کارگری نیشکر اعلام کردند که تمامی اعضای هیئت مدیره شرکت بازداشت شده‌اند یا متواری هستند.»

 

تجمع کنندگان در پلاکاردهای خود خواستار دولتی شدن شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه هستند. این شرکت که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت دارد، محصولاتی همچون شکر، الکل و کاغذ کرافت تولید می‌کند.

 

شکست “مجمع عمومی” فرمایشی در پروژه امنیتی سندیکاسازی دولتی در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

جدیدترین پروژه ضد کارگری دولت جمهوری اسلامی ایران توسط نهادهای امنیتی و وزارت کار و همکاری مدیریت شرکت واحد، حراست و شورای اسلامی کار، علیه کارگران و سندیکای کارگران شرکت واحد در جریان است.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری