در دومین روز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی تبریز، کارخانه تا بعد از انتخابات تعطیل شد

در حالی که به دستور مدیریت کارخانه، کارخانه‌ی ماشین‌سازی تبریز امروز و فردا تعطیل اعلام شده است، اعتصاب کارگران این کارخانه وارد دومین روز خود شد. کارگران این کارخانه از روز گذشته، سه‌شنبه، ۸ اسفند، اعتصاب خود را در اعتراض به عدم  اجرای قانون طبقه‌بندی مشاغل که موجب عدم پرداخت حقوق و مزایایی که باید ... در دومین روز اعتصاب کارگران ماشین‌سازی تبریز، کارخانه تا بعد از انتخابات تعطیل شد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, خصوصی‌سازی, عدالت اجتماعی, کارگری, مبارزه طبقاتی, معیشت

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

زنان شاغل و مبارزه برای پایان دادن به تبعیض جنسیتی و طبقاتی افزایش لگام‌گسیخته هزینه زندگی به‌موازات معوقات مزدی و بیمه‌ای، عدم امنیت شغلی، تبعیض و بیکاری گسترده، ناشی از سیاست تعدیل ساختاری رژیم، معیشت کارگران و زحمتکشان و به‌ویژه زنان کارگر و سرپرست خانوار را با وضعیتی وخیم روبه‌رو ساخته است بدان‌گونه که هر ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, خصوصی‌سازی, زنان, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, کودکان, کولبری, گزارش, معیشت

تظاهرات دو روزه در نیجریه علیه فقر

اتحادیه کارگری نیجریه اعلام کرد با هدف مبارزه با گرسنگی و ناامنی در این کشور، تظاهرات دو روزه‌ای در سراسر این کشور آغاز شده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اتحادیه‌های کارگری در نیجریه اعتراضات دو روزه‌ای را آغاز کردند. اتحادیه کارگری نیجریه اعلام کرد که از صبح روز سه شنبه اعتراض ... تظاهرات دو روزه در نیجریه علیه فقر

ادامه

بانک جهانی, خبر, صندوق بین‌المللی پول, غرب آفریقا, فقر, کارگری, گرسنگی, نیجر

ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز + فیلم

کنترل درهای ورود و خروج شرکت در دست کارگران است سخنان شجاعانه مرتضی اکبریان در مقابل ورود مدیرعامل فاسد علی محمدی. نابود باد بندگی، زنده باد زندگی دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, مبارزه طبقاتی, معیشت

افزایش دستمزد در حاشیه قرار گرفت؛ تورم خوراکی‌‌ها بیش از ۱۴۵ درصد!

در شرایط فعلی، نه تنها امیدی به جبران تورمِ بیش از ۱۴۰ درصدی خوراکی‌ها و هزینه‌های صعودی زندگی نیست، بلکه پذیرش افزایش دستمزد به اندازه تورم رسمیِ حدوداً ۵۰ درصدی نیز بعید می‌نماید. به گزارش خبرنگار ایلنا، سی بهمن کمتر از یک ماه مانده به پایان سال ۱۴۰۲، نشست شورایعالی کار برگزار شد اما در ... افزایش دستمزد در حاشیه قرار گرفت؛ تورم خوراکی‌‌ها بیش از ۱۴۵ درصد!

ادامه

استثمار, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, گزارش, معیشت

کارگران ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق خواستار حذف پیمانکار و عقد قرارداد دائمی کار شدند

کارگران ابنیه فنی راه آهن جنوب شرق زاهدان خواستار حذف پیمانکار و عقد قرارداد دائمی با راه آهن هستند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، منابع کارگری در راه آهن گفتند: کارگران ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق که تحت مسئولیت پیمانکار به کار نگهداری از خطوط اشتغال دارند، از شرایط کار خود رضایت ندارند و خواستار عقد قرارداد دائمی با راه‌آهن هستند.

 

یکی از کارگران ابنیه فنی راه آهن جنوب شرق گفت: حدود ۲۷۰ کارگر در این ناحیه ریلی زاهدان به کرمان با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی در مناطق کویری و بیابانی مشغول کارند که سالهاست به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی خود از قرارداد موقت به قرارداد دائمی هستند.

 

او افزود: کارگرانی که در این ناحیه ریلی کار می‌کنند، بهترین سالهای عمر خود را در شرایط سخت محیط کویری و بیابانی و با حداقل دریافتی می‌گذرانند و در این مسیر درگیر انواع بیماری‌های روحی و جسمی شده‌اند اما به دلیل شرایط سخت کار نه فرصتی برای پیگیری درمان دردهای خود دارند و نه انگیزه‌ای.

 

او گفت: نودو پنج درصد از کارگران قرارداد موقت هستند که اگر برای رسیدن به حداقل حقوق قانونی خود اعتراض کنند بلافاصله تهدید به اخراج می‌شوند. با چنین شرایطی اگر کارگری نیاز به کار داشته باشد باید تمام شرایطی که کارفرما برای او تعیین کرده را قبول کند.

 

او اضافه کرد: قرارداد‌های موقت قدرت کارفرمایان را به قدری افزایش داده است که حکم کارفرما بر هر حکمی حتی قانون اولویت پیدا کرده است. افزایش حضور پیمانکاران موقعیت کارگران را بیش از پیش تضعیف کرده است. کارگرانی را تصور کنید که نه تنها قرارداد موقت هستند بلکه در شرایط سخت زیر نظر پیمانکاران کار می‌کنند.

 

طبق اظهارات وی؛ کارگران قرارداد موقت هیچ کدام از مزایای کارگران قرارداد مستقیم برخوردار نیستند. کارگرانی که در یک محیط کار با هم فعالیت دارند از شرایط قرارداد و مزد یکسان برخوردار نیستند و مزایای رفاهی یکسانی دریافت نمی‌کنند. در چنین شرایطی کارگران خط و ابنیه چطور می‌توانند به لحاظ روحی و جسمی در آرامش باشند.

 

یکی دیگر از کارگران با بیان اینکه وضع موجود شرایط کار و زندگی را برایمان سخت کرده است، افزود: در گذشته کارگران ابنیه فنی بدون حضور پیمانکاران به صورت رسمی مشغول کار بودند. امکاناتی که در اختیار کارگران رسمی بود قابل مقایسه با شرایط کار امروز ما کارگران پیمانکاری نیست. آن‌ها از امکانات رفاهی و مزدی خوبی بهره می‌برند و هزینه اضافه‌کاری‌های آن‌ها نیز به موقع پرداخت می‌شود.

 

این کارگر ابنیه فنی با یادآوری اینکه خواهان حذف پیمانکار در ناحیه ریلی جنوب شرق هستیم، در ادامه افزود: در حقیقت امکان بهبود شرایط شغلی برای همه ما وجود دارد اما نمی‌دانیم چرا شرکت راه آهن ترجیح می‌دهد از یکسو به همکاری با پیمانکاران ادامه دهد و از سوی دیگر مطالبات مزدی ما را با یک شرکت واسطه‌ای به حساب ما پرداخت کند.

 

به گفته وی، با وجود فعالیت بازرسان اداره کار و راه آهن، این اتفاقات همچنان در حال رخ دادن است و کارگران مجبورند برای تامین معاش خانواده‌های خود به شرایط تعیین شده از سوی پیمانکاران تن بدهند.

تجمع و اعتصاب کارگران چند مجتمع پتروشیمی و پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی عسلویه + ویدئو

این در حالی است که روز گذشته نیز برخی کارگران پیمانکاری پتروشیمی کیان و کارگران پیمانکاری پتروشیمی بوشهر تجمعات اعتراضی مشابهی برگزار کرده بودند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, ویدیو

مفت‌خواران ضد کارگری و بهره‌وران سودهای نجومی، با راه انداختن «جنگ دستمزدی» دست پیش را گرفته‌اند

آن‌ها که خود را نمایندگان جامعه‌ی کارفرمایی و تولید وامی‌نمایند، آیا واقعاً نمی‌دانند، آنچه کمر تولید را شکسته، بی‌ثباتی اقتصادی است، نه دستمزد کارگر؛ نمی‌دانند آنچه تولید را به زانو درآورده، این واقعیت مسلم است که کارگران پولی در بساط ندارند تا از این بازار گران چیزی بخرند و بنابراین رکود همچنان ادامه می‌یابد؟

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش